Miejscowość
Restauracja 7 Kotów
Rodzaj obiektu
Restauracja
Miejscowość
34-500 Zakopane
Adres
Cyrhla 25
Telefon
18 20 610 23
Strona www
E-mail

Opis

Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka stylowa restauracja "Siedem Kotów". Nazwa pochodzi prawdopodobnie od wielu kotów, które były własnością sióstr Marii i Lidii Górskich, prowadzących restaurację. Była ona miejscem odpoczynku i posiłku dla wędrujących do Czechosłowacji kupców i handlarzy. Restauracja ta, prowadzona obecnie przez Marię Wesołowską spełnia to samo zadanie. Dla zorganizowanych grup urządza się tutaj posiady góralskie połączone ze śpiewem, muzyką i tańcem regionalnym. Tutaj również kończą się liczne kuligi góralskie. Albowiem, już na długo przed II wojną światową, na Polanie Cyrhlańskiej mieli swój postój fijakrzy. Cieszyli się oni powodzeniem, ponieważ ruch turystyczny rozwijał się, a nie było innych środków lokomocji. Przyjeżdżający goście korzystali z posiłku w restauracji "Siedem Kotów".

W 1953 r. w budynku restauracji zaczął funkcjonować urząd pocztowy na Cyrhli. Po dwóch latach został jednak przeniesiony do D.W. "Łączność"

O sukcesie restauracji zdecydowały również piękne widoki na góry rozpościerające się z okien oraz fakt, że budynek jest oryginalnym przedwojennym dziełem góralskim i nie był nigdy przebudowywany ani remontowany.

Lokalizacja