IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI

Region Podhale

Zwyczaje Góralskie
Zwyczaje Góralskie
2011-11-24 //
Podhale jest takim regionem, gdzie tradycja jest głęboko zakorzeniona i gdzie zwyczaje tworzą pewną kulturę, natomiast najważniejszym elementem składowym tradycji są zwyczaje i obrzędy ludowe.
Specjał z gór - Oscypek
Specjał z gór - Oscypek
2011-03-23 //
Górskie hale są bardzo przyjazne wypasowi owiec. Podczas pobytu na tym Podhalu powinno się spróbować owczych serów - w gwarze podhalańskiej oscypków - twardego, owczego sera solonego i wędzonego, kształtu baryłkowatego o zwężonych końcach, wyciskanego w drewnianych często rzeźbionych artystycznie formach; właśnie wyrabianego na Podhalu.
Ubiór góralski. Krótki przewodnik
Ubiór góralski. Krótki przewodnik
2011-03-23 //
W czasach obecnych strój góralski noszony jest na Podhalu przy okazjach świąt kościelnych i uroczystości rodzinnych, a także na występach zespołów regionalnych. W ostatnich czasach strój ten jest coraz częściej zakładany oraz pożądany przez przyjezdnych. Bardzo poularne jest także kupowanie kierpców(pantofle góralskie) i noszenie ich jako domowych pantofli. Czerwone góralskie korale przeniknęły do świata mody stając się dodatkiem do codziennego nowoczesnego ubioru.
Instrumenty ludowe - Złóbcoki
Instrumenty ludowe - Złóbcoki
2011-03-23 //
Chociaż nazwa w piśmie i wymowie jest przerażająca złóbcoki lub innaczej gęśliki podhalańskie jest to instrument bardzo przypominający skrzypce.Charakterystyczne dla Podhala, występowały do XIX wieku. Nazwa złóbcoki nawiązuje do żłobienia instrumentu z jednego klocka drewna, inni wywodzą ją od łób, czyli kołyski
Symbol podhala: Owczarek Podhalański
Symbol podhala: Owczarek Podhalański
2011-03-12 //
Polski owczarek podhalański - jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli jeśli chodzi o góry i Zakopane. W idylycznym obrazie gór zawsze występuje jako pasterz obok swojego pana-Bacy.
Podhale historia regionu część 1
Podhale historia regionu część 1
2011-03-12 //
Od wieku XI na Podhale przybywała ludność polska z dorzeczy Raby i dolnego Dunajca. W XIII wieku pojawili się cystersi, którzy zbudowali tu kościół (w r. 1238 powstał klasztor). Powstała najstarsza wieś podhalańska – Ludźmierz. Ze względu na trudne warunki bytowania cystersi przenieśli swoje opactwo do Szczyrzyca (w 1254 r.). Rezultatem działalności osadniczej cystersów były lokalizacje kilku wsi: Długopola (1327 r.), Krauszowa (przed 1333 r.), Ludźmierza (1333 r.), Szaflar (1338 r.), Nowego Targu (pierwsza lokalizacja ok. 1287 r.).
Władysław Orkan - Legenda o Podhalu
Władysław Orkan - Legenda o Podhalu
2011-03-11 //
W siedem dni Pan Bóg stworzył świat, a potem stwarzał różne kraje ze wszystkim, co było potrzeba. Właśnie utworzył był kraj węgierski, dolinę żyzną, przeciętą rzekami; a gdy trafiły się zbocza, to chylił je ku południowi, by na nich wino rość mogło. Za czym zbliżył się ku stronie, gdzie miała być Polska. Postanowił ją jeszcze bogatszą uczynić przez to, że różne na jej obszarze umyślił założyć ziemie.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch
2011-02-11 //
Rok 1936 wpisał się w historię Zakopanego powstaniem kolei linowej na Kasprowy Wierch. Budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch rozpoczęto 1 sierpnia 1935, a już 26 lutego 1936 ruszyła kolej z Kuźnic do Myślenickich Turni. Pierwszy srebrny wagonik dojechał na Kasprowy Wierch w niedzielę, 15 marca 1936 r. po 227 dniach budowy...
Kawały Góralskie I
Kawały Góralskie I
2011-01-27 //
"Kawały Góralskie" to cotygodniowa porcja kawałów w tematyce gór i górali. A więc baca, juchas, owieczki i wiele więcej. Zaleca się nie spożywanie oscypków w trakcie czytania(grozi zadławieniem ze śmiechu)

Tatry. Mgła jak mleko. Przy szlaku siedzi baca z turystą. Ćmią
fajeczkę i papierosa:
- Oj baco, baco...
- Łoj turysto, turysto...
- Oj lubicie wy owieczki, panie baco, lubicie...
- Łoj, łodwalcie się! Nie trza było leźć w góry w tym kozuchu, panie
turysto...
poprzednia « 1 ... 16 17 18 19 [20]
Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Dwór KarolówkaHotel Dwór Karolówka
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy hotel Dwór Karolówka zaprasza.
Willa CzarniakówkaWilla Czarniakówka
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Czarniakówka znajduje się w centrum Zakopanego
DW KasprowyDW Kasprowy
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Restauracje

Restauracja LechaletRestauracja Lechalet
Murzasichle / Restauracja
Legendarna rzekomo włoska knajpa założona przez góralkę po powrocie z Włoch
Pizzeria & Restauracja AdamoPizzeria & Restauracja Adamo
Zakopane / Restauracja
Pizzeria i restauracja „Adamo” to lokal, który od 1995 roku cieszy...
Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."

Warto przeczytać

E-kartki góry