IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale kształci pilotów balonów.

2014-08-25 //Wstecz
Podhale kształci pilotów balonów.Niczym nie skrępowane widoki z kosza balonu unoszącego się ponad głowami zadartymi do góry obserwujących przelot z ziemi gapiów, nie mają sobie równych. Aeroklub Nowy Targ prowadzi szkolenia pilotów balonowych i kolejka chętnych wydłuża się.


Sport balonowy jak każda inna dyscyplina sportowa ma swoją długą tradycję. Pierwszy odnotowany w annałach historii polski lot załogowy odbył się w Warszawie w 1790 roku. Ten wyczyn miał miejsce zaledwie kilka lat po skonstruowaniu przez braci Montgolfier pierwszego na świecie, papierowego balonu na gorące powietrze. Idea wznoszenia się pod niebo ogrzewając powietrze na dobre zadomowiła się w Polsce, która z czasem stała się prawdziwą potęgą sportową. Polskie załogi w latach 1933-35, trzy razy z rzędu zdobywały Puchar Gordon Bennetta, powtarzając ten sukces jeszcze dwukrotnie.

Obecnie na terenie naszego kraju odbywają się liczne imprezy baloniarskie. Mamy też swoją rozgrywaną zimą na Podhalu. To trudna dyscyplina i jak mało, która bardzo uzależniona od warunków pogodowych. Letni sezon zawodów balonowych w Polsce trwa od kwietnia do końca września. W tym czasie odbywają się liczne zawody rangi krajowej i międzynarodowej. Ostatnio w dniach 6-10.08.2014 r. odbyły się jubileuszowe 30. Balonowe Mistrzostwa Polski, 9. Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów i ML „Skrzydlata Polska” w Nałęczowie. Pośród kilkudziesięciu załóg o międzynarodowym rodowodzie na starcie stanęła również załoga z Podhala. Pilot Krzysztof Borkowski w barwach Aeroklubu Nowy Targ rywalizował na balonie, którego właścicielem jest znana nowotarska firma z branży przetwórstwa i dystrybucji mięsa PCD Salami. Logo firmy umieszczone na powłoce balonu doskonale widać podczas przelotów tego statku powietrznego ponad Podhalem. To nasz jedyny z Podhala reprezentant w tej dyscyplinie sportu. Balon firmy PCD Salami to konstrukcja turystyczna, stąd i jej osiągi sportowe są inne aniżeli te stricto sportowe.

Objętość balonu to 2550 m sześc. W koszu mieszczą się 3 osoby plus pilot. Przeloty odbywają się na wysokoścido 1000 m. Szybkość wznoszenia to od 1-2m/sek. Czas opadania 4-5m/sek. Temperatura powietrza wewnątrz balonu wynosi do 120 st. C. Prędkość przelotowa uzależniona jest od prędkości wiatru i waha cię w okolicach 8km/h, maksymalna 30 km/h

Zasady konkurencji ustalają sędziowie bezpośrednio przed startem. Zwykle piloci otrzymują instrukcje do precyzyjnego osiągnięcia celu na ziemi. Nierzadko podczas jednego lotu rozgrywa się kilka konkurencji, wówczas wyznacza się stosowną ilość punktów, do których balon powinien się zbliżyć. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem możliwości sterowania balonem są mocno ograniczone. Najprościej rzecz ujmując kierunek lotu pilot wyznacza wybierając odpowiednio miejsce startu wykorzystując różne kierunki wiatrów na różnych wysokościach. Załogę stanowią pilot i 3 osoby obsługi naziemnej, poruszającej się w ślad za balonem samochodem terenowym. Dystans jaki trzeba przebyć w ramach odbywanej konkurencji to ok. 15 km. Każda konkurencja punktowana jest oddzielnie. Zwycięzcą zostaje zdobywca największej ilości punktów w całych zawodach. 

To sport niezwykle widowiskowy. Pojedynczy balon na błękitnym niebie, to już widok robiący duże wrażenie, a kilkanaście oświetlonych balonów na ciemnym nieboskłonie, to widowisko o dużych walorach widowiskowych. Balony wzbudzają duże zainteresowanie. Jako jeden z nielicznych, Aeroklub Nowy Targ prowadzi szkolenia pilotów balonowych. Od 20 lipca kurs pilotażu praktycznego realizowały 2 osoby- kobieta i mężczyzna z poza regionu Podhala. 

Program kursu pilotażu obejmuje m.in. 16 h spędzonych w koszu balonu w tym 2 h samodzielnego lotu. Kolejka do szkoleń wydłuża się i już są zgłoszone 3 kolejne osoby chętne zdobyć licencję pilota balonowego. 

Niczym nie skrępowane widoki z kosza balonu unoszącego się ponad głowami zadartymi do góry obserwujących przelot z ziemi gapiów, nie mają sobie równych. Jak informuje nasz pilot- Krzysztof Borkowski- niebawem balon PCD Salami z Aeroklubu Nowy Targ ponownie wzbije się w niebo w rywalizacji z innymi załogami już pod koniec sierpnia we Włocławku a następnie na początku września w Bochni k/Krakowa.

Życzymy szczęścia i trzymamy kciuki na poczet przyszłych startów.

Opracowano na podstawie informacji udzielonych przez P. Krzysztofa Borkowskiego.


  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór na weekend i wakacje dowiesz się czytając nasze artykuły: 

 
 
 
Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 
 
 Jacek Grzesiak

JG.


Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r. Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r. Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r. Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r.
Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r. Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r. Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r. Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r.
Balon Cameron PCD Salami, podczas zawodów w Nałęczowie 2014r. Balon Cameron PCD Salami nad Podhalem. Balon Cameron PCD Salami nad Podhalem. Balon Cameron PCD Salami nad Podhalem.
Balon Cameron PCD Salami nad Podhalem. Balon Cameron PCD Salami nad Podhalem. Balon Cameron PCD Salami nad Podhalem. Balon Cameron PCD Salami nad Podhalem.
Rozkład jazdy


Noclegi

Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
U ZiomkaU Ziomka
Murzasichle / Nocleg
Zapraszamy serdecznie do naszego ośrodka położonego wśród malowniczych Tatr.
Pensjonat Willa SzarotkaPensjonat Willa Szarotka
Kluszkowce / Nocleg
Nasz Pensjonat oferuje Państwu 75 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,4 - osob
Restauracje

Restauracja WiniarscyRestauracja Winiarscy
Nowy Targ / Restauracja
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
AbsyntAbsynt
Nowy Targ / Restauracja
Serdecznie zapraszamy do naszej restauracji od wtorku do niedzieli od godzin

Warto przeczytać

E-kartki góry