IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Koło ratunkowe w górach.

2014-08-20 //Wstecz
Koło ratunkowe w górach.W trakcie wzywania pomocy aplikacja RATUNEK automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach 601 100 300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z właściwą Służbą Ratowniczą i rusza pomoc.
Pomoc w razie potrzeby w trakcie wycieczki w górach to bezwzględna konieczność ratująca życie lub zdrowie. Jak groźne są góry najczęściej dowiadujemy się wówczas, gdy zagięły na nas parol. Zdarzyć się może wszystko. Od nagłej niedyspozycji fizycznej, psychicznej po załamanie pogody- góry bezlitośnie wypunktują każdy taki przypadek. 

Przezorny zawsze ubezpieczony - taką formułę na swój użytek wykreowała pewna ubezpieczeniowa firma w naszym kraju. Tę powszechnie znaną maksymę możemy śmiało dopisać do inicjatywy GOPR, który uruchomił nową aplikację na smartfony. Jej głównym celem jest dopomożenie Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w zlokalizowaniu osoby/osób zaginionej w górach. Dzięki temu ratownicy mają ułatwione zadanie w zlokalizowaniu turysty, który już potrzebuje pomocy. 

Sposób działania aplikacji jest bardzo prosty. Do jej użytku wystarczy smartfon, na który należy ją ściągnąć. W sytuacji zagrożenia ale i co istotne zgubienia się w terenie, lub wzywając pomocy w cudzym imieniu, wystarczy ją uruchomić i nacisnąć przycisk alarmowy trzykrotnie.

Telefon połączy się z najbliższą stacją GOPR, przekaże automatycznie współrzędne GPS, lokalizując z dokładnością do 3 m, gdzie znajduje się właściciel telefonu.Poza lokalizacją w terenie, ratownicy otrzymają również o stanie naładowania baterii dzwoniącego. Osoba wzywająca pomocy od dyżurującego ratownika otrzyma odpowiedzieć: "wiemy, gdzie pan/pani jest". To istotna informacja dla będącego w stresie człowieka, pod opieką którego nierzadko są dzieci. Appka jest darmowa nazywa się "Ratunek" i pobrać ją można ze strony www.ratunek.eu, dostępna też w Google Play. Działa w systemie Android i niebawem ruszy na kolejne systemy. 

Dyskusja o zasadności powstania aplikacji jest raczej jałowa, co innego to co powinna jeszcze zawierać. W aplikacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ma być dostępny moduł "książeczka medyczna"-to miejsce, w którym właściciel telefonu może ale nie musiałby podać informację o 
  • swoich danych osobowych, 
  • numerze kontaktowym do rodziny, 
  • grupie krwi, 
  • chorobach przewlekłych,
  • uczuleniach. 
Aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze.

Wniosek jest jeden i oczywisty- idziesz w góry, planujesz taki wypad, to zawczasu zainstaluj na swoim smartfonie aplikację RATUNEK, oby nie była nigdy potrzebna. Mądry Polak przed czy po?
JG.

Aplikacja GOPR.
Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Hotel Góralski RajHotel Góralski Raj
Nowy Targ / Nocleg
Hotel został wybudowany w 2004 roku w wysuniętym na północ zakątku Nowego Ta
Dom wypoczynkowy MarynaDom wypoczynkowy Maryna
Białka Tatrzańska / Nocleg
Oferujemy Państwu komfortowy wypoczynek w Białce Tatrzańskiej.Nasze kwatery
Restauracje

Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!
Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...

Warto przeczytać

E-kartki góry