IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Skrzydła Wielkiej Wojny nad Podhalem.

2014-08-06 //Wstecz
Skrzydła Wielkiej Wojny nad Podhalem.Będzie to jedna z najciekawszych lotniczych imprez plenerowych w Polsce. Nie zabraknie pokazów a w powietrzu zaprezentuje się słynna Grupa Akrobacyjna "Żelazny". Ukazane zostaną takie elementy życia okopowego jak kuchnia polowa, szpital frontowy, kino polowe.

Gościnne Podhale gości na swoich dwóch lotniskach uczestników projektu "Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014", gdzie odbędą się dwukrotnie pokazy lotnicze:
 1. Nowy Targ – 10 sierpnia br.
 2. Łososina Dolna – 17 sierpnia br.
Jak głosi projekt imprezy-"Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014", to wysoce wyselekcjonowana forma prezentacji obejmująca stulecie historii lotnictwa wojskowego, ze szczególnym uwzględnieniem ziem polskich. Ukazane są tu i samoloty, ale też, Ci którzy na tych ówczesnych cudach techniki walczyli- sylwetki pilotów z nieodłącznym elementem wojny-czym była śmierć.

W ramach udostępnionych na tę okazję eksponatów z Ekspozycji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, stworzono ciekawą i nowoczesną aranżację połączoną z wykorzystaniem środków multimedialnych. Zaplanowane są z tej okazji pikniki lotnicze. Zaangażowane siły i środki pozwalają wysnuć tezę, że będzie to jedna z najciekawszych lotniczych imprez plenerowych w Polsce. Ekspozycję stanowią unikatowe samoloty: 
 • łódź latająca Carskiej Marynarki Wojennej Grigorowicz M-15,
 • niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI, 
 • brytyjski Sopwith Camel,  
 • samoloty typu Albatros C.I, DFW C.V, LVG B.II, 
 • Halberstadt Cl.II, 
 • Aviatik C.III. 
Mieszkańcy Podhala i goszczący tu turyści będą mogli zobaczyć unoszące się w powietrzu repliki samolotów z okresu I wojny światowej. Dodatkowo, niejako równolegle z pokazami w powietrzu na ziemi towarzyszyć będą działania grup rekonstrukcyjnych, które odtwarzą frontową codzienność żołnierzy. Oczom widzów ukazane zostaną takie elementy życia okopowego jak 
 • kuchnia polowa, 
 • szpital frontowy, 
 • kino polowe,
 • fragmenty umocnień.
Nie zabraknie prezentacji a w powietrzu zaprezentuje się Grupa Akrobacyjna "Żelazny". Ciekawostką uzupełniającą całość jest powstały specjalnie na potrzeby projektu wielkoformatowy komiks. To dzieło czołowego polskiego artysty, znanego zajmującego znawcy tematyki lotniczej i militarnej – Jarosława Wróbla.

Zaplanowana na terenie Podhala inscenizacja ma swoje historyczne uzasadnienie, gdyż właśnie przez te okolice dzisiejszej Małopolski i Krakowa w historiografii I Wojny Światowej,przebiegał kluczowy odcinek frontu wschodniego, którego przemieszczanie się zostało zatrzymane u bram Krakowa, będącego jedną z największych twierdz ówczesnej Europy.

Zapowiada się niezwykle ciekawie i atrakcyjnie, gdyż tego typu imprezy obrastają zawsze w liczne dodatkowe plenerowe przedsięwzięcia. Będzie catering, a to oznacza liczne podhalańskie przysmaki, stoiska branżowe, miasteczko zabaw. Niebo nad Podhalem wypełni ryk latających maszyn tak dawno nie widzianych, znanych tylko ze starych fotografii i obiektów muzealnych.

W opracowaniu wykorzystano materiały udostępnione przez portal skrzydlatapolska
JG

Skrzydła Wielkiej Wojny nad Podhalem Skrzydła Wielkiej Wojny nad Podhalem-plakat. Skrzydła Wielkiej Wojny nad Podhalem
Rozkład jazdy


Noclegi

OSW LIMBAOSW LIMBA
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na noclegi, konferencje, szkolenia, spodkania integrac
Ośrodek Wypoczynkowy SiwarnaOśrodek Wypoczynkowy Siwarna
Kościelisko / Nocleg
Ośrodek zlokalizowany jest w Kościelisku w pięknej okolicy.
U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Restauracje

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!

Warto przeczytać

E-kartki góry