IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pozwól sobie pomóc w górach.

2014-07-30 //Wstecz
Pozwól sobie pomóc w górach.Liczone w setki interwencje i akcje ratunkowe. Nieuniknione przy tym kontuzje, urazy a wielu z nich można by jednak uniknąć, gdyby nie brak wyobraźni i zdrowego rozsądku. Obok detektorów lawinowych, burzowych teraz jeszcze aplikacja ratunkowa na Twój telefon.

Masz smatfona, więc już niebawem wgrasz aplikację mobilną, która namierzy Cię gdy zgłosisz potrzebę niesienia Ci pomocy. To jedna z tych rzeczy, którą powinien mieć każdy wybierający się w góry.

Przyczyna jest prosta - akcje GOPR-u będą szybsze i nie będą wymagać udziału w nich zbyt wielu ratowników, aby przeszukiwać teren. Mamy problemy z odnalezieniem się na wzajem w znanym nam dobrze mieście, pełnym charakterystycznych miejsc, łatwych do zlokalizowania. W Tatrach, Gorcach, Pieninach sprawa wygląda zgoła inaczej. Na Podhalu nie brakuje takich miejsc, gdzie gdy się nie widzimy, to i tracimy z sobą kontakt. Dlatego ważną wiadomością dla świadomych turystów jest podana przez GOPR informacja o aplikacji mobilnej na smartfona. Własnie w bieżącym roku wydana została aplikacja "Szlaki TPN", którą opracował i wdrożył zespół jednego z serwisów turystycznych. To wersja beta, pozwalająca m.in. na przeglądanie informacji o szlakach wraz z dynamicznymi mapami, dostęp do informacji o ciekawych miejscach, umożliwia wysłanie sms, ewentualnie e-mail z informacją o naszej aktualnej lokalizacji do dowolnej osoby z listy kontaktów.

Przygotowywane jest drugie wyjście aplikacji tym razem pod nazwą "Twój Tatrzański PN". Wersja ta została nieco zmodyfikowana tak pod względem zawartości jak i funkcji aplikacji mobilnej "Szlaki TPN". Będzie ją można za darmo ściągnąć ze strony internetowej GOPR-u oraz sieci Plus. W razie zabłądzenia, urazu czy innej sytuacji wymagającej interwencji ratowników turysta nie będzie musiał nawet dzwonić na numer alarmowy GOPR-u. Wystarczy nacisnąć przycisk a dyżurny GOPR-u automatycznie otrzyma wówczas na swoim komputerze zgłoszenie wraz z dokładną lokalizacją osoby, która to zgłoszenie wysłała.
Co ważne - aplikacja mobilna ma swoim zasięgiem objąć całe polskie góry - od Sudetów po Bieszczady. Do tej pory ratownicy posiłkowali się anachronicznym systemem i mogli w najlepszym razie próbować namierzyć turystę za pomocą stacji, do których logowała się komórka takiej osoby - jeśli była w zasięgu.

Obecna aplikacja umożliwi dyżurnemu:
  • podgląd stanu naładowania baterii wzywającego pomocy turysty i dzięki temu będzie wiedział, jak długo będzie możliwy z nim kontakt,
  • dostęp do kontaktów zapisanych w jego telefonie, aby można było powiadomić znajomych czy rodzinę o sytuacji,
  • a także do informacji wpisanych wcześniej w komórkę przez dzwoniącego, m.in. jego grupy krwi, branych lekach, uczuleniach itd.


W odróżnieniu od zwykłego telefonu, ona będzie rejestrowała całą naszą trasę z GPS i za pomocą jednego kliknięcia połączy z dyspozytorem, który dostanie bardzo ważne dla niego informacje-w tym: dokładne położenie, podobno do 3 metrów.

Jednym wpisem można pomóc ratownikom. Działać ma to w ten sposób, że przed planowanym wyjściem w góry turysta:
  • wysyła SMS pod specjalny numer, podając w nim możliwie dużo szczegółów dotyczących swej wycieczki, a także orientacyjną godzinę powrotu,
  • jeśli o wskazanym czasie nie wyśle się kolejnego SMS-a z informacją o powrocie, system automatycznie powiadamia ratowników.

Nie mieć tego w telefonie,
a iść w góry,
to jak skakać z samolotu,
zapominając o spadochronie.

System już jest, teraz tylko trzeba aby turysta zechciał pomóc sobie sam - a niewiedza turystów komplikuje akcje poszukiwawcze, wydłuża czas ich trwania, narażając ich na trwałe kalectwo lub coś z goła gorszego.


Aplikacja mobilna Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze.
Zapamiętaj też numer ratunkowy TOPR i GOPR - 601 100 300.

Opracowano z wykorzystaniem doniesień medialnych.
JG.

Artykuły o Podhalu

Atrakcje turystyczne Podhala [przewodnik]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi


Aplikacja GOPR.
Rozkład jazdy


Noclegi

Willa MagnatWilla Magnat
Białka Tatrzańska / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na wypoczynek do Villi Magnat położonej w Białce T.
Willa HelanWilla Helan
Zakopane / Nocleg
Z obiektu Willa Helan roztacza się piękny widok na Tatry i zielone hale.
Willa PokusaWilla Pokusa
Szczawnica / Nocleg
Willa Pokusa oraz Pokusa I znajdują się w samym centrum Szczawnicy.
Restauracje

Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja
Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.
Restauracja Bury MiśRestauracja Bury Miś
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Restauracja "Bury Miś" otwarta została w grudniu 2002 roku

Warto przeczytać

E-kartki góry