IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Oto Zakopane.

2014-07-29 //Wstecz
Oto Zakopane.Oczywiście główną atrakcją i magnesem, który przyciąga rzesze turystów ze wszystkich, nawet najbardziej odległych zakątków świata, są znane wielu niepowtarzalne i zapierające dech w piersiach widoki.

Czym jest Zakopane dla przeciętnego Polaka wie każdy, kto chociaż raz był na Podhalu. Niezaprzeczalnym walorem tego niewielkiego przecież w sumie miasta jest fakt, że nawet w przypadku niesprzyjającej aury nie sposób się tu nudzić. Do dyspozycji Gości wiele muzeów, teatr oraz kilka galerii, a także podziwiać można dzieła sztuki ludowej.

Do najbardziej znanych muzeów w Zakopanem zaliczyć możemy m.in.
 • Muzeum Tatrzańskie,
 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przy ul. Kościeliskiej 15,
 • Muzeum Kornela Makuszyńskiego (pisarz ten spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych na Pękowym Brzyzku),
 • Muzeum Karola Szymanowskiego z siedzibą w willi Atma,
 • Izba Pamięci Bronisława Czecha, wybitnego polskiego narciarza okresu międzywojnia.
 • Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" - katownia Podhala-ul. Chałubińskiego7.
Ci, którzy nie przepadają za zwiedzaniem muzeów i zabytków architektury, mogą za cel obrać Wielką Krokiew, znaną jako miejsce zmagań skoczków narciarskich. Niejeden wchodząc na jej szczyt ma okazję przekonać się, ja wielką należy mieć odwagę, aby uprawiać dyscyplinę Małysza i Stocha.

Będąc w Zakopanem warto przecież wybrać się na długą górską wędrówkę do jednej z malowniczych dolin lub na wybrany szczyt. Takich wrażeń jak na szlaku, nie dostarczy nam żadne kino.

Będąc zdrożonymi po spacerach urokliwymi zakątkami miasta i jego okolic, koniecznie trzeba odbudować nadwyrężone siły. Dokonamy tego w jednej z licznych gospód,karczm, które w swojej ofercie wręcz prześcigają się, tak że wybór jest nie do ogarnięcia. A jeść przecież trzeba.

Na Podhalu, nie sposób nie skosztować tego czy owego z jadłospisu góralskiego. Łącząc wyborne menu z unikalną atmosferą, tradycją daje ten efekt, który tu jest murowany. Najsłynniejszy w tej części Europy deptak został opanowany przez restauratorów, którzy jak mało kto wiedzą, jak zaspokoić gusta zdrożonego Turysty.
Już same nazwy lokali wskazują, że prym wiedzie tu tradycja i nierozerwalna więź z szeroko pojętą lokalną kulturą.
 1. "Gazdowo Kuźnia" - to umiejscowiona w jednym z najstarszych budynków w Zakopanem restauracja. Szef kuchni poleca tu dania z kuchni staropolskiej, oraz tradycyjne obiady domowe. Adres-Zakopane,ul. Krupówki 1.
 2. "Staro Izba" - dla zakochanych w symbolice góralskiej ciekawym miejscem będzie urządzona na wzór takiej izby restauracja, która mieści się w środkowej części ulicy Krupówki. Oczekując na specjalność szefa kuchni, którym jest jest żeberko zapiekane z cebulą, podawane na drewnianym półmisku z dodatkiem sosów,podziwiać możemy najlepsze przykłady regionalnego budownictwa rodem z Podhala i Orawy. Ta izba dostępna jest w Zakopanem ul. Krupówki 28.
 3. "Karcma Po Zbóju" - odnajdziemy tu największą restaurację regionalną na Krupówkach. Styl lokalu utrzymanego w klimacie góralskiego domu ze ścianami wykończonymi płazami właśnie ze starych chat góralskich przeniesie nas w świat pionierów zasiedlających Podhale.Wymowna jest też specjalność zakładu: Golonka z sabaśnika z przypieconom skórom. Izby tej szukajmy w Zakopanem, ul. Krupówki 22.
 4. "Stek Chałupa" - nie trzeba wcale wyczulonego nosa, by idąc tą miejską promenadą trafić na restaurację,która przyciąga w szczególności amatorów potraw przyrządzanych na tradycyjnym grillu, opalanym węglem drzewnym. Ta charakterystyczna woń grillowanych steków, szaszłyków i kiełbas skutecznie kusi. Nie zdziwi więc, że szef kuchni poleca stek amerykański: gruby,jako  krwisty kawał mięsa z kością, podany z jarzynami grillowanymi oraz z kilkoma rodzajami sosów. Zapach zapachem ale lokalu szukajcie w Zakopanem ul.Krupówki 33. 
 5. "Karcma Zapiecek" - powita nas w usytuowanym w ścisłym centrum miasta obiekcie. W oczy wchodzących rzuca się góralski bielony piec. Szef kuchni jako specjalność karczmy zachwala  polyndwice z wieprzka ze sosym prowdziwkowym. To znajdziemyZakopanem, ul. Krupówki 43. 
Ilu turystów tyle głosów o Krupówkach, ich jakości, atrakcyjności, o tym co powoduje, że to najsłynniejsza ulica Polski.  Zobaczmy sami, jak to miejsce widzą inni.W materiale wykorzystano materiał filmowy udostępniony przez p.Ireneusza Skowrońskiego.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

DW GiewontDW Giewont
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy”i„Giewont” są położone w północnej części Murzasichla.
U ZiomkaU Ziomka
Murzasichle / Nocleg
Zapraszamy serdecznie do naszego ośrodka położonego wśród malowniczych Tatr.
Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
Restauracje

Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.

Warto przeczytać

E-kartki góry