IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Czym nad Morskie Oko.

2014-07-28 //Wstecz
Czym nad Morskie Oko.Jedno z pięciu najpiękniejszych górskich jezior świata, leżące na Podhalu Morskie Oko cieszy się nie słabnącym powodzeniem a droga do niego stanowi nie lada atrakcję.

Na tym najwspanialszym z punktu widzenia popularności szlaku turystycznym Podhala, ba Małopolski, tysiące turystów przemierza drogę, do jednego z pięciu najpiękniejszych jezior górskich świata. Jedni na nogach inni zaś korzystają z popularnego zaprzęgu konnego. To co dla jednych jest oczywiste dla innych zgoła nie do przyjęcia. W tak zwanym sezonie ogórkowym tematem nr 1. jest obecnie stan bezpieczeństwa na drodze do i z Morskiego Oka

Popularność tego miejsca bije wszelkie rekordy. Morskie Oko jest najliczniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Tatrach. Każdego roku nad to słynne na cały świat jezioro wędruje blisko 1 mln osób. Ta liczba to jedna trzecia całego ruchu turystycznego w Tatrach. Dwa parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, przed szlakiem do Morskiego Oka, szybko się zapełniają.

Od dawien dawna wozy końskie na szlaku do i z Morskiego Oka, to tradycja i dla wielu źródło utrzymania. Nierzadko przeciążone zaprzęgi konne nie są w stanie podołać popytowi.

Trudno powiedzieć, czy to tylko chciwość woźniców, czy też brak zrozumienia i wygodnictwo turystów. Fakt faktem, że najbardziej na tym wszystkim cierpią konie. Smutne to ale prawdziwe.

Ciężkie warunki panują również na drodze do parkingu. Jazda z i do Zakopanego dla wielu kierowców stanowi nie lada wyzwanie. Tatrzański Park Narodowy uruchamia ofertę "parkuj i jedź" dla turystów, którzy wybierają się do Morskiego Oka. Pomysłodawcy ustalili, że kierowcy będą mogli zostawiać auta na parkingu w Zakopanem, a do Palenicy Białczańskiej pojadą autobusem z ekologicznym napędem. Kierowców-turystów z parkingu będzie zabierał autobus o napędzie hybrydowym, co będzie miało dodatkowy efekt ekologiczny, a docelowo planowany jest na tej trasie autobus w pełni napędzany elektrycznie. 

Dzięki parkingowi zlokalizowanemu w Zakopanem i komunikacji masowej możemy spodziewać się zmniejszenia ruchu na wiecznie zatłoczonej drodze do Morskiego Oka. Taką ekologiczną komunikację TPN chce wprowadzić także na popularnej drodze do Kuźnic, w miejsce obecnych pojazdów spalinowych.

Tymczasem autobusy będą odjeżdżały z parkingu pod Nosalem o godz. 8, 9.30, 11, 14.15, 15.45, 17.15 i 18. Linia będzie czynna do końca wakacji. Jednorazowa opłata za parking to 20 zł- dojazd na Palenicę Białczańską będzie bezpłatny.

Nadal natomiast trwa dyskusja, jak ulżyć koniom podczas wędrówki nad Morskie Oko. Będąc świadomi ciężaru jaki muszą udźwignąć sympatyczne konie, gdy my syci i napojeni, miast w otoczeniu przepięknej tatrzańskiej przyrody wędrować i podziwiać rozsiadamy się w wozie, dokładamy cierpień biednemu zwierzęciu. 

Opracowano z wykorzystaniem doniesień medialnych.
Jacek Grzesiak.

Brzeg Morskiego Oka. Stare schronisko Morskim Okiem. Okolica wokół Morskiego Oka. Morskie Oko z widoku ptaka.
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem. Widok na Schronisko nad Morskim Okiem ze szczytów tatrzańskich.
Rozkład jazdy


Noclegi

U TUTKI Pokoje GościnneU TUTKI Pokoje Gościnne
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle, malownicza miejscowość położona na skraju Tatrzańskiego Parku.
Willa MajerczykWilla Majerczyk
Poronin / Nocleg
Willa Majerczyk położona jest w spokojnej i malowniczej okolicy.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Restauracje

Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
Willa TatryWilla Tatry
Kościelisko / Nocleg i Restauracja
Willa Tatry to miejsce wyjątkowe, magiczne, powstałe z pragnienia podzieleni
Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.

Warto przeczytać

E-kartki góry