IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Skalista wyspa Podhala-Tatry.

2014-07-25 //Wstecz
Skalista wyspa Podhala-Tatry.To nasz ulubiony park wypoczynku. Nadal tak samo od ponad stu lat jednym wystarczy pokazanie się na Krupówkach, innymi kieruje potrzeba znikania w górach. Majestatycznie piękne, wymagające szacunku i pokory, Nasze Tatry.

Z okien pensjonatu, zza okien samochodu sunącego szosą po Podhalu Tatry wydają się monstrualnie duże. Jednak lecąc samolotem na wysokości kilku kilometrów nad ziemią, ten nasz narodowy skarb jest trudno zauważalny. Skalista wysepka Tatr na styku Polski i Słowacji, na naszym skalnym Podhalu, dzięki swojej wyjątkowej przyrodzie, tradycji i kulturze, jest bardzo ważną częścią narodowej tożsamości Polaków. 

Jak wielką magię mają Tatry najlepiej świadczy o tym to, że każdego roku Tatrzański Park Narodowy rejestruje około 3- milionów wejść rocznie, a na popularnych szlakach tworzą się przecież kolejki do wejścia na szczyt. Ruch turystyczny jest tak duży, że wręcz mówi się o zadeptywaniu Tatr. Co leży u podstaw tej niezwykłej popularności tego zgoła niepozornego pod względem wielkości miejsca? Z jednej strony sprawia to łatwa dostępność Tatr. Dojazd na Podhale jest coraz wygodniejszy. Wszechstronne zaplecze w postaci noclegów, gastronomii,atrakcji sportowo-kulturalnych jakie oferuje Podhale, sprawiają, że swój sposób na udany wypoczynek znajduje wielu. Poza tym Tatry można przejść granią i dość dobrze poznać w ciągu dwu, trzech dni. Z drugiej zaś strony ta ich kulturowa legenda, budowana i podtrzymywana przez kolejne pokolenia miłośników Tatr od wieku XIX do dzisiaj. Ciągle żywa i kultywowana odrębność obyczajowa, tak w postaci stroju, gwary ale i kulinariów, niczym magnes przyciągają również coraz liczniej tu nocujących turystów zagranicznych.

Z chwilą odkrycia Podhala jako miejsca wypraw turystycznych, po dziś dzień trwa niezwykła eksplozja popularności, w tym Tatr, które wywołują nieraz też skrajne uczucia.Można śmiało powiedzieć , że żaden chyba inny skrawek gór na świecie nie jest tak silnie spopularyzowany w świadomości narodowej kraju i jego mieszkańców. 

Śpiący rycerze w Górze Giewont- to legenda, która umieściła Tatry w jednym szeregu narodowych dóbr – tuż obok Wawelu.
Ich piękno urzekało malarzy, poetów,w czasach późniejszych fotografików i powieściopisarzy, filmowców. Ten niepodważalny dla wielu fakt, że Tatry są magicznym miejscem ukazuje też filmik- "Tatry Timelapse 2014" autorstwa internauty  "korzonek30".

Nasz 40-milionowy naród ma zatem swój ulubiony park wypoczynku i wciąż tak samo od ponad stu lat – gdy jednym wystarczy pokazanie się na Krupówkach, innymi kieruje potrzeba znikania w górach na całe dnie. Jacek Grzesiak.

Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"
Zakopane / Nocleg
Ośrodek jest położony w samym centrum miasta i wszędzie blisko.
Hotel RysyHotel Rysy
Zakopane / Nocleg
Pięciogwiazdkowy Hotel Rysy zaprasza.
DW U Tośki 2DW U Tośki 2
Murzasichle / Nocleg
Jedną z wielu atrakcji w domu wczasowym są występy orkiestry góralskiej.
Restauracje

Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!
Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,
Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.

Warto przeczytać

E-kartki góry