IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pieniny w pigułce.

2014-07-18 //Wstecz
Pieniny w pigułce.Pieszo, na nogach lub też na tratwie z flisakiem albo stateczkiem-możliwości sporo. Do tego wyciągi krzesełkowe na Palenicę i w Homolach. Czorsztyn, Niedzica, to po sąsiedzku z Podhalem położone atrakcyjne i turystycznie ciekawe miejsca.Zobacz galerię fot, nabierzesz chęci.

Aj pogoda zmusza do uruchomienia wyobraźni. Wakacje i wypoczynek z dziećmi nie może być nudny. A dzieci, jak to dzieci, w czasie deszczu się nudzą. No nie tylko one.Nieopodal Podhala, jest magiczna kraina. Poniżej szczegóły.

Uatrakcyjnić swój pobyt można wykorzystując bogaty arsenał atrakcji dostępny już na miejscu.
Po krótce -

Zamek w Niedzicy,to warownia, która swoją historią może zaciekawić i przybliżyć nastoletnim ciekawskim chlubne dzieje naszego regionu w historii Polski. Zwany też bywał Dunajcem. Wzniesiono go w XIV wieku. Jednak aby poczuć ten niepowtarzalny smaczek rodem z filmów kostiumowych, warto zwiedzić mieszczące się w nim muzeum i poznać jego historię oraz licznie zgromadzone eksponaty. Góruje od XIV w. nad Jeziorem Czorsztyńskim. 

W Niedzicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku, mieści się słynna zapora na Dunajcu. Jest ona po części udostępniona zwiedzającym. Wał zapory ma długość 400 m i łączy Górę Zamkową w Niedzicy, ze wzgórzem. Jej wysokość to 56 m. Do dyspozycji jest pawilon wystawowy zapory, który daje możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej wraz z przewodnikiem oraz obejrzenia filmu poświęconego budowie zapory. Całość tworzy malownicze Jezioro Czorsztyńskie.

Niebanalny rejs statkiem spacerowym po Jeziorze Czorsztyńskim, to podróż po tym niezwykłym akwenie, który pozwoli niejednemu uczestnikowi wczuć się w rolę wilka morskiego i da niezapomniane wrażenia, godne ciekawych wspomnień z wakacji.

Na pokładzie statku "Biała Dama" mieści się 45 osób, "Harnasiem" natomiast podróżować jednocześnie może nawet 135 osób. Z pokładu podziwiać można wspaniałe widoki obu zamków i Pienin.

2. Któż nie słyszał o niezłomnym, sławnym,rycerzu, na którym polegać można było bez obaw. Zamek w Czorsztynie zamieszkiwał nasz słynny Zawisza Czarny.
Gdy osadzał zamek na wapiennym wzgórzu, w XIII wieku Kazimierz Wielki, zlecił załodze ochronę szlaku handlowego na Węgry. Własnie jego starostą i właścicielem był w XIVw. legendarny Zawisza Czarny. Dziś zamek jest już niestety tylko ruiną,bowiem uległ nie najeźdźcy ale piorunom, które raziły go z nieba. Stanowi niezwykle urokliwą ciekawostkę turystyczną.

Nieopodal, miłośnikom koni, w Jaworkach (17B) koło Szczawnicy funkcjonuje Stadnina Koni RAJD. Można tu zażyć niewątpliwej przyjemności obcowania z żywym koniem.

W zasięgu wzroku są też i Wąwóz Homole i Rezerwat Białej Wody. W tych właśnie miejscach, jak w soczewce widać całe piękno Pienin.

Ze Szczawnicy można rowerem własnym lub wypożyczonym odbyć uroczą wycieczkę po licznych szlakach dostępnych na tym terenie, pozdrowić z lądu przepływających na tratwach po Dunajcu turystów i pognać dalej. W Szczawnicy rozpoczyna się słynna Droga Pienińska – szlak pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż Dunajca (głównie po słowackiej stronie) i kończący się w słowackim Czerwonym Klasztorze.

Dostępne są wypożyczalnie rowerów:
1) ul. Szalaya 5a,
2) ul. Szalaya 54,
3) ul. Szalaya 56,
4) ul. Jaworki 18,
5) ul. Pienińska 3a
(parking w Pieninach),
6) ul. Pienińska 6,
7) ul. Pienińska 13,
8) ul. Nad Grajcarkiem 51,
9) ul. Groń 3,
10) ul. Główna 24,
11) ul. Główna 28,
12) ul. Ogrodowa 18a.

Pieszo, na nogach lub też na tratwie z flisakiem albo stateczkiem-możliwości sporo. Do tego wyciągi krzesełkowe na Palenicę i w Homolach. Spacer wzdłuż Grajcarka po pięknej promenadzie .Czorsztyn, Niedzica, to po sąsiedzku z Podhalem położone atrakcyjne i turystycznie również ciekawe miejsca, które rozchmurzą niejedną dziecięcą buzię.
Jacek Grzesiak.

Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Rozkład jazdy


Noclegi

Willa BukowinaWilla Bukowina
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Willa Bukowina zaprasza.
Willa HelanWilla Helan
Zakopane / Nocleg
Z obiektu Willa Helan roztacza się piękny widok na Tatry i zielone hale.
Pensjonat Willa DziubasPensjonat Willa Dziubas
Białka Tatrzańska / Nocleg
Jeżeli pragniecie spędzić urlop wśród pięknej przyrody.
Restauracje

Restauracja Bury MiśRestauracja Bury Miś
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Restauracja "Bury Miś" otwarta została w grudniu 2002 roku
Restauracja Staro IzbaRestauracja Staro Izba
Zakopane / Restauracja
Bar przy bielonym piecu, kominek i wiele góralskich sprzętów.
Sałasie HolnySałasie Holny
Zakopane / Restauracja
Karczma Regionalna, kuchnia góralska, kuchnia tradycyjna polska

Warto przeczytać

E-kartki góry