IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wycieczka w Tatry to nie zabawa.

2014-07-17 //Wstecz
Wycieczka w Tatry to nie zabawa.Po słowackiej stronie Tatr kosztami akcji ratunkowej obciąża się turystę. Akcja może kosztować do 15 tys. euro. Tak samo sprawa wygląda w Czechach, Niemczech, Austrii, Francji czy we Włoszech. Za akcję ze śmigłowcem można zapłacić nawet do 20 tys. euro. A i wypadków mają mniej niż my.

Tatry, perła Podhala,przyciągają niczym magnes. Nie ma się co dziwić. Widok z Krupówek na nie jest całkiem przyjemny. Siedząc w barze, pod parasolem, sącząc piwo nagle do głowy zaświta myśl. Trzeba iść w Tatry. Jak tu wrócić do domu, zasiąść z kolegą przy małej czarnej i nie obwieścić światu, zdobyłem Świnicę, byłam na Czerwonych Wierchach. Nie ważne jak, mądrze, czy głupio. Zaliczone i już.

Ci, którzy idą w Tatry, przybywają na Podhale z całkiem realistycznym nastawieniem. Jadę w góry, więc chcę je zobaczyć z bliska. Nie każdym przecież kieruje irracjonalne podejście pozbawione zdrowego rozsądku. Najczęściej są to przypadki z gatunku niedocenienia zagrożenia i przecenienia swoich możliwości. No bo skoro daję w kość w pracy i w domu, to nie dam rady Tatrom?A Tatry będąc jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju w sezonie letnim przeżywają istny najazd turystów. I faktem jest, że najpopularniejsze szlaki opanowują grupy rozwrzeszczanych kolonistów, rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym czy spalone na solarium damulki zza biurka na obcasach. Przeciętny polski turysta przyjeżdżający na Podhale latem jednak popełnia masę błędów, które mogą i niestety doprowadzają nie tylko do amoku na szlaku, ale także do prawdziwej tragedii. A informacje w tej sprawie s ą zatrważające. Obecnie nie ma dnia, by nie dopadła nas wieść, że w Tatrach znowu ktoś uległ wypadkowi, a co gorsza zginął.

A dzieje się źle, media bombardują nas w sezonie ogórkowym iście hiobowymi doniesieniami:
  • - mężczyzna w przemoczonym dresie wspina się na Rysy, znaleźli go ski-alpiniści.
  • - 5-latek pod Orlą Percią, ewakuowany z przesympatycznym tatusiem śmigłowcem TOPR. (Orla Perć, to najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak w kraju. Stanowi marzenie i cel każdego miłośnika Tatr, a nadaje się wyłącznie dla osób doświadczonych w górskich wędrówkach. Każdego roku zdarzają się tu śmiertelne wypadki, a kilkanaście osób odnosi poważne obrażenia. Tylko w ubiegłym roku (2013) na Orlej Perci zginęło pięć osób! ). To jak zostawić pięciolatka w rozgrzanym aucie, i myśleć- dasz radę stary ja Twój ojciec Ci to mówię.
  • - 19-letni mieszkaniec Katowic, zabłądził we mgle i spadł z Rysów na słowacką stronę.
  • - turysta widział jak kobieta spada w rejonie Hali Gąsienicowej we wtorek, 15 lipca br.Jak przypuszczają ratownicy TOPR, 24-latka najprawdopodobniej poślizgnęła się na skałach.
A sezon dopiero się zaczął. Włos jeży się na głowie.Gorzej, jak i włosów już nie ma. Niby niewielkie, sympatycznie wyglądające Tatry, jednak śmiertelnie groźne.

Niektórzy z tych nieszczęśliwców, jednak mają nieco szczęścia-ów nastolatek ze Śląska prawdopodobnie słono zapłaci za akcję ratunkową pod Rysami.Nie miał ubezpieczenia, a po słowackiej stronie Tatr kosztami obciąża się turystę. Może to i jest sposób? W Polsce niestety turysta, który podlega opiece medycznej NFZ, za akcje ratunkowe, nawet te z użyciem śmigłowca, nie płaci nic. Są one przeprowadzane na nasz koszt.

Istne cuda,cudeńka zobaczymy na słynnym deptaku do Morskiego Oka. Docierając na miejsce czujemy dość sił, by iść dalej, ale zapominamy, że dalej nie ma już asfaltowej arterii. I choć roi się tu od weekendowych turystów w klapkach, japonkach czy na obcasach to niestety często zapuszczają się oni także w wyższe partie gór. Sami też wówczas proszą się o tragedię.Niestety, Turystom jadącym na Podhale,w Tatry często brakuje pokory.Wielu z nich przecenia także swoją kondycję. Jeśli na co dzień większość czasu spędzają przed komputerem i telewizorem, nawet szlak na Nosal wywoła u nich porządną zadyszkę. Tymczasem przeciętny turysta od razu wyrusza w dłuższą i trudniejszą trasę. 

Wyjątkowo bezmyślne i niestety nagminne jest zbaczanie ze szlaków. Gubi ich pewność siebie i nieznajomość realiów w górach. Nie mają ze sobą dodatkowych rzeczy do ochrony przed nagłym zimnem czy deszczem. O burzach nawet nie ma co mówić. Bardzo wielu turystów zapomina, że w Tatrach pogoda może się zmienić w mgnieniu oka. Wydaje im się, że tu jest tak jak u nich na balkonie, pojawi sie deszcz i znikną w ciepłym, bezpiecznym mieszkaniu, obserwując zza okna kaprysy natury.

Za wyjątkowo bezmyślne i niestety częste jest właśnie zbaczanie ze szlaków. Częstą praktyką na niebezpiecznych przecież odcinkach tras znudzeni zastojem przy łańcuchach czy drabinkach Turyści, wymuszają na innych swoje pierwszeństwo, postanawiają nagle ominąć kolejkę, narażając nie tylko siebie na ogromne niebezpieczeństwo. 

A uważać trzeba nie tylko na słynnej już Orlej Perci ,czy nie mniej obleganej Świnicy, ale także na Giewoncie

Zasada jest prosta- obowiązuje tu ruch jednokierunkowy. Tuż pod wierzchołkiem szlak rozdziela się na dwie ścieżki wchodzący idą w prawo, na szczycie zataczają pętlę i schodzą z lewej strony.

Jeśli nasza lekkomyślność dotyczy tylko nas samych, to pól biedy, ale gdy kilkuletni turyści idą z opiekunami mimo, że są za mali na górskie wędrówki, i wysiłek taki jest przecież dla młodego organizmu za duży. Bezmyślnością w tej kwestii wykazują się nie tylko rodzice ciągnący maluchy na tatrzańskie wierchy, ale także szkoły organizujące masowo wycieczki w góry. Podstawowym błędem jest zaniechanie wynajęcia w tym celu profesjonalnego przewodnika, jednak mało kto zwraca na to uwagę. 

Włosy są rwane z głów wyłącznie wtedy, gdy dojdzie do wypadku.

Obuwie, ale także cały strój przeciętnego turysty stanowi duży problem.Jeansy, sukienki czy topy -dobre na Monciak, są wszechobecne na górskich szlakach.


Ruszasz na Podhale, idziesz w Tatry, planuj, przewiduj. Bo śmieje się ten kto się śmieje ostatni. Najczęściej radochę mają Ci sprzed TV.

W tekście wykorzystano materiał filmowy  autorstwa korzeniowskifilm
Jacek Grzesiak.

Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Hotel TatraHotel Tatra
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy Hotel Tatra zaprasza.
Pensjonat RenesansPensjonat Renesans
Zakopane / Nocleg
Zakopiańska gościnność oraz ciepła i przytulna atmosfera.
Restauracje

Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
KARCZMA Regionalna Rusiń-SkiKARCZMA Regionalna Rusiń-Ski
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
ZAPRASZAMY do Regionalnej Karczmy z pysznym jedzeniem.
Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!

Warto przeczytać

E-kartki góry