IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale zdobywa uznanie w opinii światowych ekspertów.

2014-07-10 //Wstecz
Podhale zdobywa uznanie w opinii światowych ekspertów.W akcji "Czyste Tatry", która cyklicznie organizowana na Podhalu oczyszcza TPN ze śladów ludzkiej nieodpowiedzialności prym wiodą wolontariusze i TPN własnie posiada certyfikat "Instytucja przyjazna wolontariuszom".

Na Podhalu kolejna atrakcja turystyczna na miarę ogólnoświatową.Jak informują media, słynna amerykańska stacja telewizyjna CNN przygotowała zestawienie 30 najlepszych parków narodowych na świecie. Nasz Tatrzański Park Narodowy znalazł się na wysokiej -12. pozycji.Tatry wyprzedziły w rankingu m.in.park Krugera w Afryce czy Uluru-Kata Tjuta w Australii.Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się argentyński Iguazu, na którego obszarze znajduje się puszcza tropikalna i spektakularne wodospady. 

Przy ocenie pod uwagę brano m.in. walory przyrodnicze, bezpieczeństwo, a także gościnność mieszkańców. W zestawieniu nie uwzględniono jednak parków znajdujących się w Stanach Zjednoczonych. Przed polskim parkiem znalazły się m.in. Cairngorms - w Szkocji, Tikal - w Gwatemali, Galapagos - w Ekwadorze, Goreme - w Turcji.

Przez wszystkie lata swojego istnienia, a Tatrzański Park Narodowy powstał w 1954 roku, Park dorobił się 21197 ha,w tym aż 70 procent powierzchni TPN zajmują lasy oraz zarośla kosodrzewiny. Pozostałe 30 procent stanowią murawy wysokogórskie, wody i skały. Blisko 11,5 tys ha jego powierzchni znajduje się pod ścisłą ochroną w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny, oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego.Tak wysoka ocena nie byłaby możliwa bez zaangażowanej pracy licznych pracowników ale i wolontariuszy na terenie TPN.
Bez ludzi dobrej woli, zakochanych w przyrodzie, działających w dużej mierze bezinteresownie Tatrzański Park Narodowy nie byłby  tym czym jest.
TPN poszukuje wolontariuszy, którzy mogliby przybyć pod Giewont w okresie wakacyjnym. Taka forma spędzenia wolnego czasu na gościnnym Podhalu z pewnością zainteresuje miłośników przyrody. 

Jak informuje TPN - Na chętnych czekają zadania związane z :
  • utrzymaniem czystości przy szlakach, 
  • monitoringiem ruchu turystycznego, 
  • informacją turystyczną i edukacją przyrodniczą w terenie,
  • liczeniem turystów,
  • przeprowadzaniem ankiet,
  • dystrybuowanie logerów GPS.
Wolontariuszem może stać się każdy, kto posiada doświadczenie turystyczne oraz wiedzę przyrodniczą. Umiejętności i informacje na temat Tatr, będą potrzebne do prowadzenia pogadanek między innymi nad Smreczyńskim Stawem, na Polanie Kalatówki oraz przy drodze do Morskiego Oka

W tegorocznej edycji "Wolontariatu dla Tatr" nie mogło zabraknąć ważnego zadania, jakim jest sprzątanie szlaków turystycznych. Wolontariusze zajmą się również ochroną polan (np. grabienie siana, wycinanie samosiewek) oraz usuwaniem obcych gatunków roślin.

Każdy wolontariusz, zanim zajmie się wykonywaniem zadań, przejdzie wstępne szkolenie z pracownikiem TPN oraz ratownikiem TOPR. Następnie otrzyma legitymację zwalniającą z opłat za wstęp do Parku oraz Muzeum Tatrzańskiego oraz odzież służbową. Tatrzański Park Narodowy zapewnia wolontariuszom darmowe zakwaterowanie i transport lokalny. To największy tego typu program w Polsce prowadzony prze park narodowy. 

Pierwsza edycja przedsięwzięcia miała miejsce w 2007 roku. TPN został odznaczony certyfikatem "Instytucja przyjazna wolontariuszom". Taki tez charakter miała niedawna akcja "Czyste Tatry", która cyklicznie przy udziale wspaniałych ludzi oczyszcza TPN ze śladów ludzkiej nieodpowiedzialności. To również, dzięki takim akcjom TPN jest postrzegany na świecie, tak jak teraz ukazuje to CNN. 

Opracowano za podstawie doniesień medialnych.
W tekście wykorzystano film udostępniony przez KA Warszawa -Korona Tatr Polskich.
Jacek Grzesiak.

Piękno TPN. Piękno TPN. Piękno TPN. Piękno TPN.
Piękno TPN. Piękno TPN. Piękno TPN. Piękno TPN.
Piękno TPN. Piękno TPN. Piękno TPN. Piękno TPN.
Rozkład jazdy


Noclegi

Willa PokusaWilla Pokusa
Szczawnica / Nocleg
Willa Pokusa oraz Pokusa I znajdują się w samym centrum Szczawnicy.
OSW LIMBAOSW LIMBA
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na noclegi, konferencje, szkolenia, spodkania integrac
Willa CzarniakówkaWilla Czarniakówka
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Czarniakówka znajduje się w centrum Zakopanego
Restauracje

Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.

Warto przeczytać

E-kartki góry