IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Po Podhalu i na Podhale rowerem marsz.

2014-06-26 //Wstecz
Po Podhalu i na Podhale rowerem marsz.Wielu z Gości zjeżdżających na Podhale, wiezie ze sobą rowery. Są też tacy, co przyjeżdżają tu na rowerach. Aby poczuć jakie przeżyli niesamowite chwile odwołujemy się do zarejestrowanej audio 2 dniowej wycieczki rowerowej, będącej dziełem 3 cyklistów, którzy pokonali bagatela 260 km na rowerach.

Przed nami kolejne weekendy, a pogoda zapewne zachęci do aktywnego i zapewne na rowerach wypoczynku. Wiadomo , że np. turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Tylko bardzo krótkie odcinki są udostępnione wyłącznie dla rowerzystów.

Na szlakach udostępnionych dla rowerów obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo ruchu pieszego.Na bardzo popularnym szlaku turystycznym w Dolinie Chochołowskiej działa wypożyczalnia rowerów. Można tam wypożyczyć rower w trzech punktach znajdujących się na tej trasie (Siwa Polana przy punkcie wejścia, Huciska, leśniczówka TPN). Rower można również wypożyczyć w Zakopanem.

Dla osób, które z różnych względów nie mogą skorzystać z tradycyjnego roweru, istnieje możliwość wykorzystania dla celów turystycznych EkoRoweru.
Rower elektryczny EkoRower jest znakomitym środkiem lokomocji dla osób o zmniejszonej wydolności organizmu. Doskonale sprawdza się jako rower miejski na spacery i zakupy, jako rower turystyczny na dłuższe wypady za miasto czy na zwiedzanie miejskie, bądź codzienne dojazdy do miejsca pracy.

1. Trasa górska Kościelisko - Dolina Chochołowska.

Długość 25 km, czas przejazdu 3 godz., różnica wzniesień 250 m, trasa trudna. Początek w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej w stronę Czarnego Dunajca. W przysiółku Roztoki wjazd do Doliny Chochołowskiej przez Siwą Polanę, asfaltową drogą dojeżdżamy do Hucisk. Dalej pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską cały czas przez Tatrzański Park Narodowy. Po drodze Niżnia i Wyżnia Brama Chochołowska i Wywierzysko Chochołowskie. Powrót tą samą drogą do Roztok i tam przez most na Kirowej Wodzie, szutrową drogą dojeżdżamy do asfaltowej drogi. Dalej do przysiółka Groń, gdzie jadąc obok stadionu biatlonowego dojeżdżamy do Kir.

2. Trasa rowerowa Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska.

Długość 20 km, czas przejazdu 2,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy w Białym Dunajcu przy Urzędzie Gminy. Szlak wiedzie przez wieś i dalej przez most na Białym Dunajcu do wsi Gliczarów Dolny. Wąską, asfaltową drogą podjazd stromo pod górę do Gliczarowa Górnego. Przed nami wieś Bukowina Tatrzańska i wspaniały widok na Tatry. Zjazd do przysiółka Zimni, dalej szutrową drogą jedziemy na północ grzbietem między Leśnicą a Gliczarowem. Widok jak z bajki na Tatry i Podhale. Polną droga dojeżdżamy do Gliczarowa Dolnego i dalej do Białego Dunajca.

3 .Trasa Szlak Oscypka na rowerze.

Kuźnice – Bacówka Pod Reglami – Polana Chochołowska – Zakopane.
Długość:ok. 40 km. Podczas wycieczki istnieje możliwość degustacji oscypka, bundzu, żętycy.

4. Trasa-szlakiem Koziołka Matołka.
Zakopane – Cyrhla – Małe Ciche – Murzasichle – Antałówka – Bachledzki Wierch-Zakopane. 

Długość:ok. 25 km.Trasa ta to kwintesencja tego regionu. Piękne widoki, drewniana kapliczka na Jaszczurówce, trasa prowadząca przez lasy, pola, piękna panorama Tatr z górnej stacji wyciągu narciarskiego w Małym Cichym. Dalej przejazd przez Murzasichle i dalej przez Antałówkę i zjazd do Zakopanego.

5. Z Kluszkowiec drogą 969 obierając azymut na Czorsztyn. 

Urok Pienin z pewnością zachwyci niejednego entuzjastę aktywnego wypoczynku. W Czorsztynie niebieskim szlakiem kierujemy się na przełęcz Osice do Sromowiec Wyżnych. Jadąc koroną zapory przejedziemy obok Jeziora Sromowieckiego- tak nazwano zbiornik wyrównawczy. Droga poprowadzi nas ku granicy, a tu napotkamy zespół rekreacyjny Polana Sosny. Cała ta osada należy do spółki Zespół Zbiorników Wodnych "Niedzica".To również miejsce złożone z zabytkowych obiektów architektury Spisza, jak chociażby chata z Kir, dwór z Grywałdu.Obieramy kierunek na Falsztyn.Stąd ujrzymy górującą nad Pieninami Spiskimi-Górę Wdżar.Wyjeżdżając z Falsztyna pokonujemy widokowe łąki i docieramy do Frydmanu.Opuszczając go poruszamy się po wale Zbiornika, aby za mostem skręcić na Dębno-jest tu wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO kościół pw.Św. Michała Archanioła.Z Dębna drogą 969 docieramy do wsi Maniowy.Przez wieś przemkniemy szybko i obieramy kierunek na wieś Mizerna. Pokonując kilka naprzemiennych podjazdów i zjazdów, a widoki są niesamowite, co zwiększy przyjemność jazdy.docieramy do Kluszkowiec.

6 .Z Zawoi -Na Babią Górę pojedziemy np. przez Perć Akademicką. Bardzo fajny i widokowy szlak. Trochę lasem, a następnie po przekroczeniu jego górnej granicy kamiennymi chodnikami północną stroną góry. Rozpościera się ładny widok na otoczenie Zawoi. Wraz z wysokością spada temperatura, pojawia się gdzieniegdzie lód.
Trasa-Schronisko na Markowych Szczawinach- Przełęcz Brona-Babia Góra-Sokolica-Perć Przyrodników -Schronisko na Markowych Szczawinach-Zawoja Markowa.Powrót do schroniska: najpierw do Sokolicy (w kierunku Krowiarek) a stamtąd Percią Przyrodników w dół do szlaku na Markowe Szczawiny. Odcinek do Sokolicy piękny widokowo.W drodze powrotnej z siodełka roweru podziwiać można budowę zbiornika zaporowego w Świnnej Porębie, będzie nowy, piękny i duży akwen w pobliżu Babiej Góry.


Poradnik GOPR- W razie wypadku:
  • Spróbuj skontaktować się ze służbami ratowniczymi
  • Dzwoń na numer telefonu ratunkowego w górach 601 100 300
  • Przed wyjściem w góry zakoduj go w swoim telefonie
  • Poinformuj, że zgłaszasz wypadek
  • Przedstaw się i podaj numer telefonu z którego dzwonisz
  • Określ miejsce wypadku - dokładny opis
  • Określ rodzaj wypadku, urazu i w jakim stanie znajduje się poszkodowany
  • Podaj planowaną trasę przejścia
  • Podaj czy jesteś przy poszkodowanym a jeśli nie to czy ktoś przy nim pozostał
  • Jeżeli zawiadamiasz z innego miejsca niż zdarzył się wypadek to opisz którędy schodziłeś do miejsca w którym się znajdujesz.
W materiale wykorzystano materiał audio udostępniony przez Łukasza Kocjana.
Jacek Grzesiak.

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
Pensjonat HalinaPensjonat Halina
Zakopane / Nocleg
Dom położony w zacisznym miejscu. Oferujemy pokoje 2-, 3-, 4-, 5-osobowe z p
Restauracje

Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.

Warto przeczytać

E-kartki góry