IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Omijaj zakopiankę-podziwiaj Podhale.

2014-06-25 //Wstecz
Omijaj zakopiankę-podziwiaj Podhale.Podróż na Podhale ale i ta powrotna, wcale nie musi być ani nad wymiar uciążliwa, ani też czasochłonna. Ona może dać dodatkowe przyjemności, jeśli tylko dostosujemy oczekiwania do możliwości.

Wyruszając na Podhale przygotujmy się mentalnie do występujących na tym terenie utrudnień w ruchu drogowym, który powodowany jest i słabą nadal infrastrukturą drogową Podhala, ale i dużym natężeniem ruchu szczególnie podczas tzw. długiego weekendu na Podhalu oraz lokalnymi wydarzeniami w regionie. Dla przykładu największy ruch na drogach Podhala jest i w weekendy, ale i w środy i czwartki, gdy w Jabłonce i w Nowym Targu odbywają się znane na całą okolicę jarmarki.

Największe utrudnienia kierowcy napotykają na końcu obwodnicy stolicy Podhala-Nowego Targu, gdzie dwa pasy łączą się w jeden, a także na Niwie, Zaborni oraz Skomielnej Białej przy skrzyżowaniu. Nie lepiej jest w Poroninie czy Nowym Targu - tam też samochody jadą w ślimaczym tempie. Średnia prędkość aut na podhalańskim odcinku zakopianki to 20-30 km/h. Paraliż często spowodowany jest m.in. powrotami z długiego weekendu na Podhalu oraz zdarzającymi się tu i ówdzie wypadkami drogowymi, które dodatkowo komplikują sytuację.

Swoje trzy grosze dorzuca jeszcze remont szlaku kolejowego i wynikające z tego powodu ograniczenia w ruchu pociągów. Cały ciężar podróżowania spada więc na transport kołowy.

Oto kilka podpowiedzi, jak skutecznie ale i atrakcyjnie oraz ciekawie dojechać na Podhale.

1.Przez Mszanę Dolną.
Choć jest dłuższa od "zakopianki" o ok. 30 km, to niewątpliwie jest to najładniejsza i najciekawsza trasa do Zakopanego. Na jej spokojne pokonanie wystarczy nieco ponad dwie godziny. Po drodze jest kilkanaście zajazdów i restauracji oraz kilka stacji paliwowych.
Aby na nią dotrzeć, należy przejechać przez centrum Wieliczki i na skrzyżowaniu z drogami 966-do Gdowa i 964 do Dobczyc wybrać tę drugą, skręcając w prawo 11,8 km od ronda Matecznego. Początkowo trasa jest wąska i kręta, ale nie ma tam dużego ruchu, a widok ciężarówki czy autobusu należy do rzadkości. Bez kłopotu można tam osiągnąć średnią prędkość 80 km/h. Na 24 kilometrze dojeżdża się do drogi 967 z Łapczycy do Myślenic. Trzeba skręcić w prawo, a chwilę później w lewo, w kierunku centrum Dobczyc, dalej drogą 964. Po minięciu uroczego ryneczku, droga wije się łagodnymi łukami wzdłuż rzeki o nazwie Krzyworzeka doliną otoczoną wysokimi wzgórzami. Między kolejnymi wsiami można śmiało rozpędzić się do 90 km/h, tym bardziej, że ruch na drodze jest niewielki. Za Wiśniową zaczyna być coraz bardziej stromo - trasa raz pnie się w górę, raz opada w dół. Atrakcyjności dodaje fakt, że wokół rozciągają się przepiękne widoki na Beskid Wyspowy, a później na Gorce. Jest co podziwiać, poczuć przedsmak czekającej nas przygody.
Po przejechaniu 50,5 km, dojeżdżamy do drogi nr 28-Bielsko Biała - Nowy Sącz. Należy wówczas skręcić w prawo, w kierunku Rabki. Trasa szeroka, szybka, łatwo wyprzedzić wolniejsze pojazdy. W Rabce trzeba skierować się do Chabówki i wybierając drogę 958 przejechać pod wiaduktem,którym wiedzie ruchliwa "zakopianka". Chwilę później równa trasa o dobrej nawierzchni prowadzi już równinami Orawy w kierunku Czarnego Dunajca i dalej do Chochołowa. Po minięciu Witowa i Kościeliska, ulicą Krzeptówki dojeżdża się do niestety zatłoczonego centrum Zakopanego.Z Kościeliska do Zakopanego możemy napotkać na pewne utrudnienia z racji remontu jaki przechodzi estakada. 

2. Przez Jordanów.
Chociaż trasa początkowo jest wąska i kręta, ale później pozwala na nieco szybszą i wygodniejszą jazdę oraz umożliwia ominięcie zatłoczonych dróg Podhala. Dłuższa o ok. 20 km od "7", i przejazd nią zajmuje ok. 2,5 godziny jazdy. Po drodze mamy do dyspozycji jakieś siedem stacji paliwowych i wiele bardzo restauracji, urokliwych zajazdów i barów.
Jej początek pokrywa się z tradycyjną drogą do stolicy Tatr. Szeroką dwupasmówką należy dojechać do Myślenic i dalej do Krzczonowa. Na wyraźnie oznakowanym skrzyżowaniu trzeba skręcić w prawo, na lokalną drogę do Jordanowa. Wąska, bez poboczy i oznakowania poziomego, pozwala jednak na płynną jazdę. Jedynym problemem mogą być liczne o tej porze roku ciągniki rolnicze. Po minięciu Tokarni i Łętowni wjeżdża się na ciekawy architektonicznie rynek w Jordanowie, skąd należy odnaleźć drogowskaz na Spytkowice, miejscowość leżącą na trasie nr 7 do Chochołowa. W miejscowości Wysoka można już śmiało wyprzedzać wolniejsze auta. Podziwiać możemy przepiękną panoramę Beskidu Makowskiego i Babią Górę. Na szerokiej i wygodnej "7" ruch jak zwykle niewielki, ale należy uważać z prędkością, bo porządku lubi tam czasami pilnować policja ewentualnie straż z radarem. W Jabłonce skręca się w lewo, do Czarnego Dunajca i stamtąd przez Chochołów, Witów i Kościelisko do Zakopanego. Miejmy na uwadze, że remont estakady w Zakopanem w tym sezonie wakacyjnym spowoduje utrudnienia na odcinku Kościelisko-Zakopane.

3. Przez Zawoję.
To najdłuższa trasa zastępcza -licząca ok. 150 km, za to pełna atrakcyjnych widoków i z tego też powodu niezwykle ciekawa. Odwiedzimy za jednym razem 
 • Beskid Makowski, 
 • Beskid Żywiecki, 
 • ok.Babiej Góry, 
 • Orawę 
 • i ujrzymy oszałamiającą panoramę Tatr. 
Krajobrazy jakie roztoczą się przed nami będą zapewne dostateczną rekompensatą, tych niespełna 3 h spędzonych za kółkiem. Do dyspozycji podróżnych jest kilka stacji paliwowych, i sporo przydrożnych barów i zajazdów.
"Zakopianką" należy dojechać do Głogoczowa, a tam skręcić na drogę nr 52 do Wadowic. Po 8 km, w Biertowicach, trzeba skręcić na Sułkowice. Trochę ciasno i kręto, ale ruch odbywa się tu bez zakłóceń. Znowu ciągniki i inne pojazdy rolnicze, więc noga z gazu.
W Zembrzycach na skrzyżowaniu z drogą nr 28 Bielsko Biała - Nowy Sącz należy skręcić na Suchą Beskidzką i Maków Podhalański, by chwilę później skręcić do najdłuższej wsi w Polsce - Zawoi -droga 957. Skoro wakacje, to na tym odcinku trasy mogą być obecne liczne grupy kolonistów i turystów, przebywających w tej przepięknej górskiej miejscowości. Po minięciu Zawoi-Wilcznej zaczyna się już malownicze wspinanie położonymi w lesie serpentynami na przełęcz Krowiarki. To tam główny szlak beskidzki w kolorze czerwonym prowadzi w lewo na Police, a w prawo na szczyt majestatycznej Babiej Góry. Ostry, przy tym urokliwy zjazd drogą w dół i już jest Orawa, z prześliczną panoramą Tatr po prawej stronie. Trasa wiedzie przez Zubrzycę do Jabłonki, a stamtąd do Czarnego Dunajca, Chochołowa, Witowa, Kościeliska i wreszcie Zakopanego.Remont estakady w Zakopanem w tym sezonie wakacyjnym spowoduje jednak utrudnienia na odcinku Kościelisko-Zakopane.

Ci, którzy zdecydowali się na nocleg w zakopiańskich dzielnicach Olczy i Pardałówce, a także Cyrhli i Jaszczurówce, nie mają potrzeby wjeżdżać do samego centrum Zakopanego. Zjazd w kierunku Olczy znajduje się przed stacją paliwową Orlenu i McDonaldem, wystarczy z zakopianki skręcić w lewo pod wiaduktem.

Istnieje też bardzo duży wybór połączeń autobusowych z Krakowa do Zakopanego:
 • autobusy PKS, 
 • przewoźnicy prywatni
Autobusy PKS i firmy prywatne odjeżdżają z głównego dworca autobusowego w Krakowie przy ul. Bosackiej:
 • Firma Szwagropol oferuje liczne połączenia i bilety w cenie 14 zł do Zakopanego
 • Polski Bus w cenie ok. 15 – 18 zł.  
 • minibusy firm Majerbus, Maxbus, Kos cena biletu w jedną stronę to ok. 15 zł. 
 • Autobusy sieciowe PKS w jedną stronę-cena ok. 18 zł.
Czas podróży wynosi ok. 2 godzin,i wiedzie przez zakopiankę.

Dla pełnego obrazu możliwości dojazdu na Podhale, z Krakowa do Zakopanego od 28 czerwca, po kilkunastotygodniowej przerwie, kursują na czas wakacji pociągi osobowepospieszne oraz pociąg Intercity. Czas podróży jest dłuższy niż autokarem i wynosi minimum 3,5 h (pociąg Intercity lub pospieszny). Jadąc pociągiem osobowym spędzimy w drodze ponad 4 godziny. Cena biletu na pociąg Intercity w kl. 2 to ok. 88 – 100 zł, a w kl. 1 ok. 115 – 140 zł, natomiast bilet na pociąg osobowy to wydatek rzędu 25 – 30 zł (Regio).

Nie zawsze krócej oznacza szybciej. Trasy alternatywne są poza tym niezwykle widokowe, przejazd nimi dobrze oznakowany i ciekawy. Może kiedyś tam w latach szkolnych słyszeliśmy o Orawie, Spiszu. teraz mamy okazję dotrzeć w te niezwykle urokliwe regiony, kojąc oczy widokami, miast stresować się  korkami na zakopiance.

Opracowano z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronie GGDKiA o/Kraków.
Jacek Grzesiak.

Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu.
Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu.
Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu. Drogą po Podhalu.
Drogą po Podhalu. Zakopane wita. Drogi Podhala. Drogi Podhala.
Drogi Podhala. Drogi Podhala. Drogi Podhala. Drogi Podhala.
Drogi Podhala. Drogi Podhala. Drogi Podhala. Drogi Podhala.
Drogi Podhala. Drogi Podhala.
Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Śpiący RycerzHotel Śpiący Rycerz
Zakopane / Nocleg
Hotel Śpiący Rycerz położony jest u podnóża Giewontu.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Willa CarltonWilla Carlton
Zakopane / Nocleg
Ten obiekt mieści się w budynku stanowiącym wspaniały przykład modernizmu.
Restauracje

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Karcma ZapiecekKarcma Zapiecek
Zakopane / Restauracja
Kapela góralska umila każdy wieczór.

Warto przeczytać

E-kartki góry