IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Ogólnie dostępny przejazd pociągiem Retro.

2014-05-09 //Wstecz
Ogólnie dostępny przejazd pociągiem Retro.Rozbudzić w dziecku uśpiony codziennym marazmem potencjał, to sprawa niełatwa. Podhale usatysfakcjonuje niejednego lekko już zdegustowanego powszechną tandetą bez względu na wiek i płeć Turystę.


Młodzi znający już wszelkie tajniki dnia codziennego to nasz chleb powszedni. Nie obca jest im ani automatyzacja ani też informatyzacja całych przestrzeni naszego życia. Szczęśliwcy, którzy dali się porwać fascynacji techniką rodem z XIX wieku zaczynali niewinnie, bo zazwyczaj znienacka. U wielu nadal drzemie jednak jeszcze nieodkryta sympatia do starych pojazdów, bo to i zloty starych aut, samolotów ale i te bardziej zaawansowane technicznie jak chociażby co po szynach się toczą, i pędzą i dymią. Przygodzie trzeba jednak pomóc. 

Nie ma piękniejszych szlaków kolejowych jak te na Podhalu i w jego okolicach. Widoki z górskich tras Podhala są przepiękne niezapomniane. Trasa kolejowa Nowy Sącz - Chabówka, to zdaniem wielu najpiękniejsza linia kolejowa w regionie Podhala ale i w Polsce też, która zachowała do dziś ową niepowtarzalną i oryginalną infrastrukturę kolejową- opierając się skutecznie elektryfikacji i modernizacji. Tu też znajduje się jedno z ciekawszych miejsc w regionie Podhale, do spędzenia wolnego czasu rodzinnie, wielopokoleniowo. Drzemią tu zażywając błogiego spokoju żelazne olbrzymy, które swoje lata świetności można rzec, mają za sobą. Te onegdaj budzące strach i przerażenie żelazne potwory, co miały odbierać krowom mleko, stały się uosobieniem postępu, cywilizacyjnego skoku w przód, zmaterializowanym żelaznym koniem, co pośród kłębów pary, dymu i stukotu pędzących po szynach kół, ciągną swoje naładowane, ludźmi bądź towarem wagony, ku celowi. A cel bywał i odległy i trudny do osiągnięcia, jak tu w górach.

Trzeba wiedzieć, że Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce ma do dyspozycji najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcję zabytkowego taboru kolejowego. Gdy każdego roku skansen odwiedza rzesza ciekawych wrażeń turystów, to w Chabówce, która stanowi atrakcję turystyczną Podhala wiedzą, że ich trud nie poszedł na marne. 

Fachowy personel skansenu i zachowana infrastruktura techniczna pozwalają na wykonywanie napraw rewizyjnych i głównych lokomotyw parowych oraz wagonów retro. Ten skansen może na bieżąco realizować zamówienia na uruchamianie pociągów retro z programem dostosowanym do potrzeb Klienta. Dlatego też realizowane są zamówienia na wynajem taboru m.in. do realizacji zdjęć filmowych zgodnie z realiami historycznymi.

Przejażdżka po niezwykle malowniczej trasie na odcinku Chabówka-Nowy Sącz, to podróż niemal jak z filmu "Podróż do Przyszłości 3", i stanowić będzie źródło niezapomnianych wrażeń, bo to i trasa niezwykle ciekawa pełna atrakcji i ciekawostek. Jak to na Podhalu

Czymże innym jest podróż zatłoczoną szosą, stojąc w korkach, gdzie zmuszeni jesteśmy do maksymalnej koncentracji uwagi dla zachowania bezpieczeństwa podróży, reagowania na zaczepki naszych małoletnich, znudzonych podróżą pasażerów, a czym innym odbywanie relaksującej podróży w stylu retro po malowniczych trasach Podhala, z widokami jakich gdzie indziej długo by szukać. 

I choć tych chwil nie wróci nic, gdy przez pola, lasy pędził skład dymiąc i sapiąc, to jednak podróż w przeszłość jest jednak możliwa.

Przez wakacje trwa Parowozjada ale i Lato z Parą. To wszystko przed nami.

Póki co w niedzielę 25 maja o godz. 6.00 odjeżdża z Chabówki do Nowego Sącza autentyczny skład retro. To tylko podwózka dla uczestników wspaniałej fety, jaką organizuje Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, której celem będzie jazda powrotna z Nowego Sącza do Chabówki z wszelkiej maści atrakcjami na stacjach pośrednich. 

Jednakże na tę mega imprezę niestety biletów już nie ma

Dostępny jest za to przejazd z Chabówki, i to też nie lada przeżycie. Wczesną pobudkę wynagrodzi nam pełna atrakcyjnych walorów trasa

A liczy ona 77 km długości i jest jedynym kolejowym połączeniem dwóch linii głównych: Tarnów – Muszyna – Krynica/Plavec oraz Kraków – Zakopane

Przecina Beskid Wyspowy, i ma charakter górski. Przebiega dolinami trzech rzek i pokonuje dwa wysokie działy wód między ich zlewiskami.

Jej najwyżej położonym punktem jest przystanek Skrzydlna –608 m n.p.m., najniżej – stacja Marcinkowice–272 m n.p.m.

Na całym przebiegu linii znajduje się:

1. 206 przepustów wodnych pod torem (kilkadziesiąt z nich to murowane z kamienia tunele, służące także do przejazdu nawet dużych pojazdów),

2. 59 małych mostów,

3. 15 dużych.

Największe z nich to mosty na:

 • Dunajcu w Nowym Sączu długi ma 314 m  
oraz położony w łuku most-
 • wiadukt w Dobrej, który ma 143 m długości i 26,5 m wysokości.

Czy można przegapić taką atrakcję? Idealny prezent na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Dziecka.

Bilet na przejazd dostępny jest po przybyciu na stację i do nabycia w składzie pociągu w cenie 30 PLN. 

Pociąg wyjedzie z: 

 • Chabówki około 6:00 i zatrzyma się po drodze na stacjach: 
 • Rabka Zdrój, 
 • Mszana Dolna, 
 • Kasina Wielka, 
 • Dobra, 
 • Limanowa odjazd ok. 8:15, 
 • Męcina, 
 • Chomranice, 
 • Klęczany, 
 • Marcinkowice, 
 • Nowy Sącz przyjazd około 9:40. 

Przejazd ten będzie ogólnodostępny. Sprzedaż biletów w pociągu.

Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie organizatora głównej imprezy- Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Koleihttp://ssmk.cba.pl/kolej-na-majowke-2014/

Z Nowego Sącza można powrócić już na własną rękę m.in. via Kraków lub obierając inne dostępne połączenia autobusowe.

Zdjęcia i materiały dzięki uprzejmości Pana Macieja Panasiewicza, Naczelnika Sekcji Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego Skansen Chabówka.

JG


Zbiórka przed odjazdem pociągu Retro. Parowóz podczas podróży na szlaku. Parowóz-eksponat muzealny. Wagon kolejowy-osobowy, retro.
Wagon kolejowy-osobowy, retro. Skład pociągu Retro podczas jazdy na szlaku. Remont parowozu. Stary parowóz-eksponat.
Kolaż fotografii z parowozami.
Rozkład jazdy


Noclegi

Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Willa LabelleWilla Labelle
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Labelle położony jest przy popularnych Krupówkach.
Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Restauracje

Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Karcma ZapiecekKarcma Zapiecek
Zakopane / Restauracja
Kapela góralska umila każdy wieczór.

Warto przeczytać

E-kartki góry