IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jak Święta to na Podhalu.

2014-04-19 //Wstecz
Jak Święta to na Podhalu.W Tatrach 3. stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży ponad 100cm śniegu. W Kotle Gąsienicowym nadal można jeździć na nartach. Wielkanoc na Podhalu.

 


Kto z  turystów zdecyduje się spędzić Święta Wielkanocne na Podhalu nie zawiedzie się. 

Czekają tu atrakcje, ciekawostki, tradycja i zabawa. 

Nigdzie tak nie smakuje świąteczne śniadanie z tradycyjnymi potrawami jak na Podhalu. W tak oczywistych okolicznościach spotkanie z bogatą w atrakcje, podhalańską tradycją, w wielu miejscowościach zaowocuje zabawami konkursami jak chociażby:

1 Najpiękniejszy wielkanocny koszyczek,
2.Bieg po Wielkanocne Jajo,
3.Zawody narciarskie na retro sprzęcie,
4.Święto Bacowskie,
5.Zabawy wodne w termach i aquaparkach,
6.Imprezy taneczne.

Tradycyjne święcenie pokarmów to okazja do konkursów na tradycyjny koszyczek wielkanocny. W GOKR Kościelisko oceniane będzie np.nie tylko zawartość koszyczka, ale również tradycyjne ubranie góralskie jego właściciela. 

Dla przypomnienia w koszyczku musi znaleźć się co najmniej siedem rodzajów pokarmów: chleb, sól, jajko, wędlina, ser, chrzan i ciasto, masło.Ponadto koszyczek, jeśli startuje do konkursu, to powinien być z tworzyw naturalnych- najlepiej wikliny lub słomy, do tego wyścielony serwetą, chustą lnianą, ozdobiony zielenią bukszpanu, mirtu lub gałązek borówki. Tak nakazuje podhalańska tradycja.

Zwycięzcę poznamy 19 kwietnia przy kościołach parafialnych w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie o godz. 10.00.

Jak Wielkanoc to i nieodłączny symbol odradzającego się życia, czyli Jajo. Aby lepiej smakowało trzeba na nie zapracować. 

Uczynimy to podczas Biegu Górskiego, który wystartuje w sobotę o 10.   na trasie Kuźnice - hotel górski Kalatówki, z pętlą wokół Polany Kalatówki. Koniec tego 6 km biegu zlokalizowano koło hotelu Kalatówki.

Tradycja sięga korzeni, zatem w lany poniedziałek o 10.00 zaczynają się zapisy do zawodów w stylu retro,które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń zakopiańskich. Zobaczymy tam oryginalne drewniane narty, a poza tym to istny bal przebierańców na sportowo w stylu retro.

Nadal można cieszyć się nartami  w Kotle Gąsienicowym. Pokrywa śniegu na Kasprowym Wierchu wynosi bagatela ponad 100 cm (więcej niż minionej zimy). Warto pamiętać, że nie trzeba stać w kolejkach po bilety wstępu do popularnej kolejki na Kasprowy Wierch. Informowaliśmy, że istnieje możliwość zakupu biletów i skipassów przez internet, co znacznie ułatwia dostanie się do tej jedynej czynnej jeszcze stacji narciarskiej.

W nieodległym Ludźmierzu organizowane jest Wiosenne Święto Bacowskie. 
To najstarsza na  Podhalu wieś.Pierwsza wzmianka o niej odnotowana została w 1234r. Organizatorzy jak co roku zadbaja o atrakcje, które podkreślą tradycyjny charakter Święta. 

Wielkanocna Kołysecka to propozycja autorstwa parafii pw. Królowej Aniołów z Białego Dunajca- Wielka Sobota-godz.12.00.

Bar u Władka w Rabce Zdrój otwiera swoje podwoje dla wielbicieli Eden Farewell i Dark Messenger.

Region Podhale, to również atrakcje wodne, gdyż  na basenach mnóstwo nie zabraknie przyjemności dla dzieciaków młodszych i starszych. 
Zarówno Szaflary jak i Aquapark w Zakopanem, to miejsca idealne m.in. na Śmigus Dyngus.Tam też czekają na Gości z
licznymi atrakcjami.

Zwolennicy zabaw w innym formacie odnajdą się w kameralnych okolicznościach w Jazz Bar w Szczawnicy, gdzie organizowane są tańce przy muzyce na żywo

Klub DragoN z Czarnego Dunajca organizuje Lany Poniedziałek na parkiecie a w sukurs idzie mu Klub Level One z Cichego Górnego ze swoim ZaLanym Poniedziałkiem.

Jeszcze są wolne miejsca w okolicznych podhalańskich miejscowościach. Krótszy,bo zdążyliśmy się przyzwyczaić do długich,weekend wielkanocny powoduje, że nie każdy kto miał chęć jednak wybrał się na Podhale. 

A warto.

JG.

 


Klub DragoN-plakat. Jazz Bar-wieczorek taneczny-plakat. ZaLany Poniedziałek-plakat-Level One. Świeto Bacowskie Ludźmierz-plakat.
Lany Poniedziałek w Termach Szaflary-plakat. Bar u Władka-plakat. Wielkanocna Kosołecka-plakat. Mapa Podhala,Orawy, Spiszu,Pienin.
Życzenia wielkanocne. Bieg po Jajo 2014-plakat.
Rozkład jazdy


Noclegi

DW GiewontDW Giewont
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy”i„Giewont” są położone w północnej części Murzasichla.
Willa MirwaWilla Mirwa
Zakopane / Nocleg
Willa Mirwa zaprasza.
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Restauracje

Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
Restauracja Gazdowo KuźniaRestauracja Gazdowo Kuźnia
Zakopane / Restauracja
Karczma znajduje się w jednym z najstarszych budynków Zakopanego.
Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.

Warto przeczytać

E-kartki góry