IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Stamary-z wielką historią w tle.

2014-03-28 //Wstecz
Stamary-z wielką historią w tle.Przyjeżdżali i pomieszkiwali m.in. w nim, Ignacy Paderewski, Józef Konrad Korzeniowski, Ignacy Daszyński,tu zatrzymywał się też klan Kossaków: malarz Wojciech z córkami.

Czym jest Miasto Zakopane na geograficznej i turystyczno-kulturalnej mapie Polski, wie każdy, kto chociaż raz tu wpadł. Ten z największym obecnie potencjałem turystycznym, ośrodek urbanistyczny Podhala, posiada w bezpośrednim sąsiedztwie nie tylko Tatry ,  przez co stał się centrum dla rekreacji i sportów zimowych.
W obszarze miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego-od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki

Rzesza turystów odwiedzających Zakopane oceniana jest na około 2-3 mln rocznie. Atrakcyjna lokalizacja miasta, położonego w Kotlinie Zakopiańskiej, pośród kilku górskich potoków, z widokiem m.in.na od północnej strony na pasmo Gubałówki, a na południu na Giewont, przyciąga liczne grupy turystów z całego świata. Samo miasto leży na wysokości 750-1126 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego stanowi skrzyżowanie ulic Krupówki i Kościuszki z lokalizacją na wysokości 838 m n.p.m. 

Zakopane od lat nosi prestiżowy tytuł nieformalnej zimowej stolicy Polski.

A wszystko miało swój początek w 1873 r., wówczas do Zakopanego zjechał na dłuższy pobyt znany i charyzmatyczny lekarz z Warszawy, dr Tytus Chałubiński. Pasję leczenia połączył z pasją wędrówek po Tatrach. Popularyzował, zalecał jako lekarz, więc za nim pociągnęli i inni.
Zakopane nieodłącznie utożsamiane jest ze swoim zapleczem kulturowym jakim jest Region Podhala. Styl, charakter, niepowtarzalna atmosfera niespotykaną gdzie indziej gościnność, żywiołowość ale i nawiązanie do tradycji oraz jej kultywowanie od obrzędów ludowych poczynając aż po bogactwo kulinarne sięgając, wszystko to zawsze tworzyli ludzie, którzy odcisnęli na tym mieście swoje piętno. Swoją oryginalną np. architekturą zadziwia przybyszów do dziś dnia, którzy skrzętnie fotografują się na tle co ciekawszych obiektów w mieście. Styl zakopiańskim nadal jest rozpoznawalny w krajobrazie miasta.

Od zwykłych domów mieszkalnych, po okazałe wille, pensjonaty, karczmy aż po hotele. Atrakcji architektonicznych nie brakuje i niewątpliwie jedną z takich jest Hotel Grand Stamary mieszczący się w pochodzącym z 1905 roku budynku, wzniesionym według projektu Eugeniusza Wesołowskiego, a będąc usytuowanym przy jednej z głównych ulic Zakopanego, prowadzącej wprost do centrum miasta- dodaje mu prestiżu. Ten sam architekt nakreślił również plany kina Sokół, działającego do tej pory.

Niewątpliwą ciekawostką stanowi fakt, że np. cegła przeznaczona na ów obiekt pochodziła z Żywca, roboty stolarskie i posadzki, artystyczne ślusarskie wykończenie oraz prace sztukatorskie wykonywały firmy krakowskie,ale już np. centralne ogrzewanie realizowała firma z Warszawy, wodociągi, łazienki oraz kanalizację – specjaliści ze Lwowa. Przy budowie hotelu pracowali także Bracia Albertyni z Kalatówek wraz z samym późniejszym św. Bratem Albertem (Adamem Chmielowskim). A trzeba mieć na uwadze, że był to początek XX w., gdy Polska nadal pozostawała pod rządami państw zaborczych.

"Stamary" był to pseudonim artystyczny Marii Budziszewskiej, pochodzący od własnego Jej imienia oraz imienia ojca Stanisława. Artystka przeprowadziła się do Zakopanego na początku XX wieku i zakupiła wówczas plac pod budowę hotelu na ówczesnej ulicy Marszałkowskiej (obecnie ul. Tadeusza Kościuszki).

Życie właścicielki nie było usłane różami. Jako aktywna działaczka socjalistyczna cierpiała liczne szykany tak ze strony władz państwowych jak i regionalnych. Dość powiedzieć, że nie jest nawet znane miejsce jej pochówku. Zmarła w 1942r. w Zakopanem.

Maria Budziszewska poza powadzeniem hotelu i pracą artystyczną zajmowała się także działalnością charytatywną. W Hotelu Stamary mieściła się też kuchnia dla bezrobotnych. Śpiewaczka wspomagała również 
 • Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego, 
 • pismo"Echo Zakopiańskie",
 • współzakładała zrzeszenie hotelarzy i restauratorów pod nazwą Gremium Właścicieli Pensjonatów, Hoteli i Restauracji w Zakopanem.
1912 rok to czas, gdy w Hotelu Stamary zainstalowano oświetlenie elektryczne, które zasilano z prywatnej elektrowni o silniku spalinowym. Nieco wcześniej otwarto kawiarnię ogrodową.

Na przestrzeni dziejów, jak czytamy w kronice hotelu - Hotel Stamary posiadał także duży park, który rozciągał się aż po dzisiejszy dworzec PKS. Jak duży był to park, może świadczyć okoliczność lądowania na jego terenie podczas okupacji miasta przez wojska niemieckie, samolotu myśliwskiego.

W sierpniu 1922 roku na kortach Stamary odbył się pierwszy Turniej Tenisowy o Mistrzostwo Zakopanego. Kosmopolityczny charakter hotelu podkreślał fakt, że przed II wojną światową w hotelu znajdował się ołtarz cerkiewny.

Na początku XX stulecia obiekt ten był jednym z najpiękniejszych budynków Zakopanego i stał się najbardziej reprezentacyjnym hotelem zakopiańskim, chętnie odwiedzanym przez rozmaite sławy i usytuowane osobistości, mimo tego, iż pierwsza właścicielka była znaną działaczką socjalistyczną. 

Wkrótce po otwarciu budynku odbyła się tu pierwsza prezentacja utworów Karola Szymanowskiego. W hotelu organizowane były także wieczory teatralno-taneczne oraz koncerty (również z udziałem Budziszewskiej). Ze znanych osobistości do Stamary przyjeżdżali m.in. Ignacy Paderewski, Józef Konrad Korzeniowski, Ignacy Daszyński,tu zatrzymywał się też klan Kossaków: malarz Wojciech z córkami Lilką (późniejsza Pawlikowska-Jasnorzewska) i Madzią (zrobiła karierę jako satyryczka Magdalena Samozwaniec).

Burzliwe czasy przełożyły się na takież dzieje hotelu. Po wybuchu II wojny światowej zajęli go niemieccy żołnierze z Wehrmachtu. Po zakończeniu wojny Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył w budynku Stamary dom wypoczynkowy. Później obiekt znalazł się w posiadaniu osławionego Funduszu Wczasów Pracowniczych, który nadał mu nazwę "Przodownik". Kolejne przeistoczenie to zmiana nazwy na "Podhale".Wówczas też zaczęto uszczuplać teren parku otaczającego hotel. W 2002 roku FWP sprzedał obiekt. Budynek gruntownie wyremontowano, przywrócono mu jego pierwotną nazwę i w 2006 roku otwarto jako czterogwiazdkowy Hotel Stamary. Obecni właściciele Grand Hotelu ****Stamary przywrócili obiektowi piękny kształt architektoniczny i stylowe, eleganckie wnętrza, dzięki czemu jest to ponownie jeden z najbardziej reprezentacyjnych,okazałych i luksusowych hoteli na Podhalu.

Jego szczególną rolę pełni on w topografii Miasta Zakopane podkreśla fakt, że 11 czerwca 2008 r. Grand Hotel Stamary stał się również siedzibą Honorowego Konsulatu Republiki Słowacji.

Zakopane nieodłącznie utożsamiane jest z takimi tuzami polskiej kultury jak : H. Sienkiewicz, W. Orkan, St. Witkiewicz, S. Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stanisław Witkiewicz (ojciec)- autor tzw. stylu zakopiańskiego w budownictwie. Taki najazd ówczesnych celebrytów, to zarazem dla Zakopanego rozwój turystyki i taternictwa. Z tym ruchem turystycznym wiąże się także nieodwołalnie historia powstania teatru w Zakopanem. Tu występowała Helena Modrzejewska, Antonina Hoffman, Irena i Ludwik Solski i inni. W latach międzywojennych działał w Zakopanem Teatr Formistyczny.

Nadal na scenie Grand Hotel Stamary mają miejsce przedstawienia, jak chociażby obecne inscenizacje związane z IV Edycją Maratonu Teatru.

Grand Hotel Stamary to obecnie obiekt na wskroś nowoczesny, dysponuje m.in.: 
 1. Centrum Wellness and SPA, Restauracją Stamary - dla 130 gości, z bogatym wyborem dań- począwszy od staropolskich, poprzez regionalne, wegetariańskie, aż do międzynarodowych przysmaków.
 2. Barem Stamary z wygodnymi kanapami, aby w przyjemnej atmosferze móc zrelaksować się przy lampce wina, czy egzotycznym drinku.
 3. Kawiarnią Stamary z bogatym asortymentem deserów lodowych, ciast domowej roboty oraz z całą gamę kaw o niepowtarzalnym smaku.
Centrum Rekreacji oferuje m.in.:

 1.  pływalnię z systemem hydroterapii w formie gejzerów, wodospadów, kaskad i masaży podwodnych,
 2.  dużym, funkcjonalnym jacuzzi,
 3.  bezpiecznym miejscem dla dzieci do wodnych zabaw w formie mini-basenu,
 4. "prysznicem wrażeń" z koloroterapią,
 5.  zespołem saun: fińska, turecka i kabina na podczerwień.

Dogodne położenie Grand Hotel Stamary w centrum Zakopanego obrazują te odległości:

 • 150 m do dworca PKP/PKS
 • 700 m do ul. Krupówki – słynnego zakopiańskiego deptaku
 • 1 km do Teatru Witkacego
 • 2,5 km do wyciągu narciarskiego Szymoszkowa, 4,5 km do wyciągu narciarskiego Harenda
 • 60 km do lotniska w Popradzie, 100 km do lotniska w Krakowie.

W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu znajduje się Równia Krupowa, miejsce licznych imprez kulturalnych i sportowych.Stąd też roztacza się przepiękny widok i na Tatry ale i Gubałówkę.

Miasto poza czysto sportowo-rekreacyjnym nastawieniem oferuje też atrakcje, które podczas weekendu na Podhalu warte są odwiedzenia -muzea i galerie sztuki:
 1. Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego
 2. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
 3. Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego
 4. Muzeum Kornela Makuszyńskiego
 5. Muzeum Jana Kasprowicza
 6. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma"
 7. Galeria Władysława Hasiora
 8. Miejska Galeria Sztuki
 9. Muzeum Męczeństwa.
Opracowano z wykorzystaniem materiałów pochodzących  z portali: MSIT, zakopane.pl
JG.

Maria Budziszewska-Stamary
Rozkład jazdy


Noclegi

Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,
WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Restauracje

Karczma SzarotkaKarczma Szarotka
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Kuchnia regionalna.
Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.

Warto przeczytać

E-kartki góry