IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale-co pobudzi ducha w nas-cz.3..

2014-03-27 //Wstecz
Podhale-co pobudzi ducha w nas-cz.3..Przez Czerwienne, Ząb,
Furmanową,Gubałówkę,Słodyczki,Ostrysz i Cyrykicę, Chochołów, Dzianisz na Butorowy z metą na Harendzie.Gdzie tak cudnie będzie? .
Przewodnik po Podhalu.

Część 3.

3. Trasa górska Harenda - Ząb - Bachledówka - Gubalówka .

Długość trasy 35 km, czas przejazdu 4 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda Zakopane  GPS: 49.320105; 19.979836 (rower można wywieść na górę koleją) Dalej trasa wiedzie do wsi Ząb. Z Zębu jedziemy na południe na Furmanową i Gubałówkę. Cały czas piękny widok na Podhale, Tatry i Zakopane. Z Gubałówki przez przysiółek Słodyczki zjeżdżamy do wsi Nowe Bystre i dalej wąską dróżką asfaltową na Bachledówkę, gdzie wielokrotnie przebywał biskup Karol Wojtyła. Piękna panorama na Tatry i Podhale. Widzimy Pisko, Babią Górę, Gorce z Turbaczem i całą grań Tatr. Dalej jedziemy przez Czerwienne do Zębu.

Centrum Sportowo Rekreacyjne Harenda to na Podhalu jedno z najdogodniejszych miejsc do uprawiania turystyki rowerowej. Kolejka krzesełkowa czynna cały letni, to sprzyjająca okoliczność aby dostać się można na grzbiet Pasma Gubałowskiego. Tam występuje mnogość tras o różnym charakterze i stopniu trudności dla każdego cyklisty, który znajdzie tutaj coś dla siebie.

Zarówno przy dolnej jak i górnej stacji kolei Harenda można wypożyczyć rower i skorzystać z profesjonalnego serwisu, aby przed wyruszeniem w drogę koniecznie sprawdzić sprawność pojazdu. Na górskich drogach dobry napęd i hamulce to bezwzględny wymóg bezpieczeństwa i przyjemnej zabawy. Co istotne wywóz kolejką rowerów jest darmowy a wyciąg jest przystosowany do ich transportu.

"Harenda" słynie z tego, że jest tu cisza i spokój,inaczej niż na Gubałówce czy Szymoszkowej. Przed oczyma mamy wspaniałą tatrzańską panoramę co zmotywuje nas aby szykować się do drogi. Mały bar to miejsce, gdzie możemy uzupełnić zapasy płynów a z tarasu roztacza się piękny widok.

Z górnej stacji kolei "Harenda" swój początek bierze wiele traktów. Pokonując niezmierzone trasy, pamiętać należy, ze rower w górach wymaga więcej zabiegów niż na nizinach. Dotyczy to też kondycji i techniki jazdy. To wspaniała zabawa, ale niezbędna jest rozwaga i rozeznanie własnych możliwości.

Tutejsze trasy rowerowe są dwojakiego rodzaju. Prowadzą i po asfaltowych drogach albo i po nierównych drogach szutrowych, gliniastych i kamienistych. Zaznamy tu ścieżek, leśnych dróżek, gdzie często wystają pnie i korzenie, nisko zwisające gałęzie. Nie warto natomiast wozić jedzenia. Właściwie w każdym miejscu może się w nie zaopatrzyć.

Trasa nr 1 Harenda.

Szlak z górnej stacji Harenda wiedzie przez przez Furmanową, Ząb, Suche, Poronin d
o dolnej stacji Harenda. Droga łatwa, około 13km po asfaltowych traktach przez 2-3h na rowerze.Widoki na Tatry i na zbocza Gubałówki wspaniałe ukazują Podhale niezwykle powabnie. Pokonując 2km dojeżdżamy do skrzyżowania na Furmanowej aby na skrzyżowaniu skręcić do Zębu. 

Droga płaska ma kilkaset merów, aby raptem gwałtownie opadać. Jedziemy przez matecznik dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Soczi- Kamila Stocha, to też najwyżej położona wieś w Polsce. Kilka pamiątkowych zdjęć, a nuż natkniemy się na szczęśliwego zdobywcę Kryształowej Kuli za sezon 2014 r. Przy następnym skrzyżowaniu rozpoczynamy miły, wielokilometrowy zjazd przez Ząb i Suche aż do Poronina.Tu tuż za mostem kierujemy się najpierw na Ustup a potem na Harendę mijając po drodze stary drewniany kościół i Muzeum Kasprowicza. Posiłek na jaki niewątpliwie zasłużyliśmy oferują liczne w tym miejscu słynące na całe Podhale ze smacznego jadła karczmy.

Trasa nr 2 Harenda.

Ten szlak wiedzie z górnej stacji Harenda leśnym zboczem do Suchego a potem przez Poronin łąkami na Cyrhle. Z Cyrhli przez Bystre, Pardałówkę, Oberconiówkę , Ustup do dolnej stacji Harenda. Trasa trudna ma około 15 km, czas na jej pokonanie to 3-4h.

To świetna, wymagająca skupienia i rozwagi terenowa jazda.Gliniasta, kamienista, nierówna droga poprowadzi przez las. Droga zanika przy stromym zboczu opadającym w stronę Suchego. Strumień pokonać można w pław albo po małej kładce. Kąpiel wysoce prawdopodobna. Woda na Podhalu jest czysta. 

Dalsza droga to asfaltowa jezdnia i nią już mkniemy przyjemnie do Poronina. Tu uwaga na zakopiankę -przekraczamy ją z pełną ostrożnością. Przy przejeździe odbijamy w lewo i hajda w górę w pola. Nieco stromy podjazd dobrą drogą pośród okolicznych domów. To niezwykle klimatyczny kawałek polną drogą pośród pięknych, pełnych ziół, kwiatów, kolorowych motyli łąk. To kwintesencja skalnego Podhala.W okolicach Zoniówki kierujemy się na Cyrhle. Teraz nieco wysiłku, bo cały czas jazda prowadzi już pod górę. Aby do skrzyżowania, stamtąd popędzimy serpentynami ku Jaszczurówce. Ostatni podjazd na Bystre przez Pardołówkę i Oberconiówkę łatwo na Ustup. Teraz po kilkunastu minutach jesteśmy przy dolnej stacji na Harendzie.Uściślając, to krótka, energetyczna, ciekawa trasa.

Trasa nr 3 Harenda.

Dosiadamy naszego dwukołowego rumaka na górnej stacji kolei Harenda, aby przez Furmanową, Gubałówkę, Butorowy, Słodyczki, przemieszczając się pełnymi uroku polnymi drogami przez przysiółek Mulice dotrzeć do Miętustwa i jeszcze przez Czerwienne, Ząb,Furmanową do górnej stacji Harenda.

Ta ponad 40km jazda to esencja pięknej i bardzo zróżnicowanej górskiej trasy. Niezbędna jest tu i dobra kondycja ale i dobrze przygotowany sprzęt, na którym spędzimy 5-6 godz.podczas świetnej rowerowej zabawy.Wokół cicho, otacza nas morze zieleni zmieniającej swą tonację w zależności od pory dnia. Podhale,to niewątpliwie piękne miejsce.Mkniemy tak przez ponad 10 km pokonując drogę o podłożu trawiastym, gliniastym, szutrowym. 

Droga wśród łąk się kończy i docieramy do przysiółku Mulice.Podziwiać możemy pola opadające do Miętustwa. Droga przez Czerwienne jest już bardziej stroma. Przyda się nieco więcej siły. Ostatni fragment to trakt z Bustryka do Zębu i ku Furmanowej,skąd już z górki na pazurki.Te dobrych kilka minut pełnych relaksu pozwoli nam wyrównać oddech. Na górnej stacji Harenda odstawiamy rowerek na bok, rozsiadamy się na tarasie, zamykamy oczy-klatka po klatce rejestrujemy uroki Podhala. Należy się.

Trasa nr 4 Harenda

Teraz ruszamy z górnej stacji kolei Harenda przez Furmanową, Gubałówkę, Słodyczki,Ostrysz i Cyrykicę do Chochołowa, Dzianisz na Butorowy i z powrotem na Harendę. To trudna i wytężająca trasa i dla roweru jak i dla cyklisty. Wymagane są siła i umiejętność jazdy w trudnym terenie. Satysfakcja gwarantowane, mocnych przeżyć moc przez około 30 km podczas 5 godz. walki. Zaznajomienie z trasą nieodzowne.

Wyruszamy z górnej stacji Harenda na polany za przysiółkiem Słodyczki drogą, która na początku jest rodzajem błotnistego i zarośniętego parowu. Tak docieramy na łąki ponad górnym Dzianiszem. Chwila upojnej jazdy i znowu trzeba zacząć się wspinać na Ostrysz. Szlak to gliniasty, wąski, nierówny, pełen niespodzianek. Korzenie, trawa, wyboista ścieżka, tu trzeba bardzo kontrolować jazdę, bowiem pokonujemy płaską, grząską łąkę z bujnymi trawami. Wymagana pełna koncentracja. Szutrową drogą z Dzianisza do Cichego ruszamy znów pod górę. Słabo widoczną wydeptaną w trawie ścieżką pniemy się teraz na Cyrylice. Kilkunastominutowy wytężony wysiłek i docieramy do muru cmentarza. Asfaltową drogą jadąc w dół obieramy azymut na widoczny w oddali kościół w Chochołowie a za nim w lewo już główną drogą prowadzącą do Zakopanego. Ten 1 km musimy uważać na zakutych w swoje blaszane pudełka kierowców i odbijamy na Dzianisz. Teraz 10 km jazdy po górę. Grzbiet Gubałówki umili nam ten wzmożony wysiłek, aby ostatnią prostą na Słodyczki i podjazdem na Butorowy odnieść zwycięstwo nad usprawiedliwionym zmęczeniem dającym się już we znaki. Z Butorowego jedziemy już spokojnie. Gubałowka i spokojny zjazd do górnej stacji kolei Harenda.Znowu ten widok i na Podhale, na Tatry, no i ta świadomość, że przeżyło się coś niesamowitego.

Trasa nr 5 Harenda.

Teraz na spokojnie, bowiem trasa jest iście spacerowa. Z górnej stacji wyciągu Harenda  przez Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską do Szaflar i Białego Dunajca, Poronina, na Ustup i do dolnej stacji na Harendzie. Niby ponad 30 km ale po niezłych, równych, płaskich asfaltowych podhalańskich drogach. Jednym zdaniem- łatwo i niezbyt ostro 4-5 godz. na rowerze po zielonym Podhalu.

Obieramy kierunek na Furmanową i tu niewielki podjazd-toż to jednak góry . Do Zębu skręcamy przy papieskim obelisku. Uwaga na spacerującego Kamila Stocha. Ukłon Mistrzowi bądź Jego Cieniowi i pędzimy na dół przez wieś do drogi prowadzącej do Poronina. Tę przekraczamy lekko się wspinając i tak opuszczamy Ząb. Po lewej łączy się z nią droga do Czerwiennego. Dopiero blisko Bustryku trzeba popedałować.Przemieszczamy się samym grzbietem Gubałowskiego Pasma i nie spiesząc się mamy niewątpliwą przyjemność cieszyć się bardzo rozległą panoramą. 

Ach, Podhale, jakież cudne, jest gdzieś taki drugi raj?

Sam zjazd do Bańskiej Niżnej to już sama przyjemność. Po płaskim terenie aż do Szaflar, aby obok stacji kolejowej na skrzyżowaniu z nieszczęsną zakopianką, przekraczać ją 2x. Zjazd w lokalną drogę prowadzącą przez Poronin i już bezpiecznie dotrzemy na Ustup, raz jeszcze wykonując ów dobrze nam znany skok przez nieprzychylną rowerom i ich użytkownikom trasę Kraków –Zakopane.
Z Ustupu docieramy na Harendę. Jest co opowiadać, wspominać, ba chwalić się też. Podhale pełne jest tak urokliwych tras.

W celu wypożyczenia roweru należy:
  • Przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem - celem spisania danych przez pracownika Ośrodka.
  • W przypadku uszkodzenia lub kradzieży roweru Klient zobowiązany jest pokryć powstałe szkody.
  • Wypożyczalnia nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie używania roweru przez Klienta.
Opracowano na podstawie MSIT oraz portalu tarzanskieatrakcje.pl
JG


Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.
Hotel JanHotel Jan
Szczawnica / Nocleg
Przestronne pokoje, drewniane meble, obrazy największych mistrzów malarstwa
Pensjonat DanutaPensjonat Danuta
Biały Dunajec / Nocleg
Naszym gościom oferujemy pobyt w komfortowych pokojach 1, 2, 3 i 4-o osobowy
Restauracje

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Sałasie HolnySałasie Holny
Zakopane / Restauracja
Karczma Regionalna, kuchnia góralska, kuchnia tradycyjna polska
Restauracja Bury MiśRestauracja Bury Miś
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Restauracja "Bury Miś" otwarta została w grudniu 2002 roku

Warto przeczytać

E-kartki góry