IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

2014-02-24 //Wstecz
Wokół Jeziora Czorsztyńskiego.Kluszkowce, Czorsztyn, Sromowce Niżne, Nidzica-samo piękno.

Połączenie gór, lasów, łąk i wody stanowiło zawsze natchnienie dla artystów, którzy piórem, pędzlem lub obiektywem utrwalali to piękno. Nic jednak nie zastąpi obcowania na żywo z przepiękną fauną i florą, jaką spotkamy w bezpośrednim otoczeniu góralskiego morza. 

Historia powstania sztucznego zbiornika w Czorsztynie jest zawiła. Nie zmienia to jednak faktu, że wycieczka rowerowa po wsiach rozlokowanych nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, to piękna, wielokilometrowa przygoda. Trasa jest wielce urozmaicona, i posiada niekiedy strome i przez to męczące podjazdy. 

Wyprawę tę najlepiej rozpocząć z Kluszkowiec drogą 969 obierając azymut na Czorsztyn  ( 49°26′N 20°19′E ), który opada ku brzegom jeziora, tworząc wielce urokliwe zakątki. Liczne pensjonaty, kwatery i hotele oddają turystyczny klimat wsi. Uwagę przyciągają ruiny XIV w. zamku, wzniesionego przez tego co zastał Polskę drewnianą a pozostawił murowaną. Z zachowanej nieźle Baszty Baranowskiego rozpościera się znakomity widok na panoramę Pienin, a odbijający się w toni jeziora zamek, niejednego fotografa już natchnął.

W Czorsztynie niebieskim szlakiem kierujemy się na przełęcz Osice do Sromowiec Wyżnych (49° 24′ 20″ N, 20° 20′ 26″ E). Jadąc koroną zapory przejedziemy obok Jeziora Sromowieckiego- tak nazwano zbiornik wyrównawczy. Droga poprowadzi nas ku granicy, a tu napotkamy zespół rekreacyjny Polana Sosny. Cała ta osada należy do spółki Zespół Zbiorników Wodnych "Niedzica",który zimą kusi wyciągami narciarskimi a poza nią mnogimi atrakcjami. To również miejsce złożone z zabytkowych obiektów architektury Spisza, jak chociażby chata z Kir, dwór z Grywałdu.

Rozkoszując się wspaniałymi  krajobrazami, wzdłuż brzegów jeziora, przygotujmy się do pokonania pierwszej górskiej premii na trasie naszej wyprawy. Zwieńczeniem tego wysiłku będzie jednak owocne dotarcie na stok wzniesienia, gdzie nad okolicą góruje pochodzący z XIV w. zamek w Niedzicy (49°24′29″N 20°18′02″E). Była to węgierska strażnica na polsko-węgierskiej granicy. Pomieszczenia zamku, oprócz typowo muzealnych z bogatym zbiorem eksponatów,to też hotel i kawiarnia. Jako, że w zamku ponoć straszy, wrażliwych na tego typu przeżycia ostrzega stosowna tabliczka. Otoczenie zamku stanowi szereg ciekawych i wartych obejrzenia dóbr zamkowych jak chociażby Leśniczówka,spichlerz zamkowy czy grobowiec znamienitej rodziny ostatnich właścicieli zamku Salomonów. 

Tu tu w zamkowej skały, koryto Dunajca przegradza zapora, spacer po której dostarcza niezapomniane wrażenia wizualne. Widoczne są z dala kąpieliska i plaże, które w porze letniej oferują możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem zbiornika. Są one wypełnione wówczas i kąpiącymi się ale i uprawiającymi wszelkiej maści sporty wodne Turystami. 

Kontynuując dalej wycieczkę, obieramy kierunek na Falsztyn ( 49°25′39″N 20°16′27″E), dotrzemy tam pokonując kolejną górską premię na naszej trasie,podjazd na wzniesienie Pienin Spiskich. Stąd ujrzymy górującą nad Pieninami Spiskimi-Górę Wdżar.

Wyjeżdżając z Falsztyna pokonujemy widokowe łąki i docieramy do Frydmanu (49°26′55″N 20°13′40″E) , i jeśli chcemy zapoznać się z tą ciekawą wsią, a warto,to kierujemy się do jej centrum.Ujrzymy tam pochodzący z XVI w. dwór ochronny rodziny Horvathów. Do samego dworu nie wejdziemy, to obecnie prywatna posiadłość, ale właściciele udostępniają np. do zwiedzenia frydmańskie piwnice winne. Są tu dwa poziomy sklepionych specjalnych komór. Ponadto we wsi znajduje się XIV wieczny kościół ze słynną renesansową attyką,w formie tzw. jaskółczego gniazda. 

Opuszczając Frydman poruszamy się po wale Zbiornika, aby za mostem skręcić na Dębno (49°28′00″N 20°12′30″E). Znajduje się tu wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO kościół pw.Św. Michała Archanioła. Obiekt niezwykle ciekawy, warty, by poświęcić mu nieco uwagi. 

Z Dębna drogą 969 docieramy do wsi Maniowy, to nowa stosunkowo wieś,z bardzo jednolitą zabudową, gdyż stara jest pod taflą wody Jeziora Czorsztyńskiego. Przez wieś przemkniemy szybko i obieramy kierunek na wieś Mizerna. Pokonując kilka naprzemiennych podjazdów i zjazdów, a widoki są niesamowite, co zwiększy przyjemność jazdy. 

I tak docieramy do Kluszkowiec (49°28'N 20°18'E), przejeżdżając przez most przerzucony przez potok Kluszkowianka.
Kluszkowce to pochodząca już z XIII wieku wieś. Jej lokalizacja w dolinie potoku Kluszkowianka, w gorczańskim Paśmie Lubania, przyczyniła się do tego, że już z początkiem XX wieku była popularną wioską letniskową. Jej walory wzrosły z chwilą powstania zbiornika czorsztyńskiego. Obiektów turystycznych jest sporo. U wylotu Kluszkowianki m.in.powstało centrum sportów wodnych z przystanią dla jachtów i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Dla sympatyków nart zimą na zboczach góry Wdżar wznoszącej się 767 m n.p.m. usytuowano Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski.Ta góra to też dajka andezytowa,bo od 1870 roku istniał tu kamieniołom eksploatujący skałę plutoniczną – andezyt.

Urok Pienin z pewnością zachwyci niejednego entuzjastę aktywnego wypoczynku. Brak własnego roweru nie stanowi żadnej przeszkody. Dla chętnych by wypróbować Pienińskie trasy rowerowe można go wypożyczyć np. w Schronisku PTTK Trzy Korony (49°24′18,7″N 20°24′40,4″E). W ofercie są m.in.25 nowe rowery marki Giant. Fachowa obsługa pomoże w dobraniu odpowiedniego roweru. Schronisko czynne jest od 08:00 do zmroku. Położone jest przy szlaku prowadzącym na najsłynniejszy pieniński szczyt-Trzy Korony.

Opracowano z wykorzystaniem MSIT.
JG

 

Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat HalinaPensjonat Halina
Zakopane / Nocleg
Dom położony w zacisznym miejscu. Oferujemy pokoje 2-, 3-, 4-, 5-osobowe z p
Hotel RysyHotel Rysy
Zakopane / Nocleg
Pięciogwiazdkowy Hotel Rysy zaprasza.
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Restauracje

Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.
Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.

Warto przeczytać

E-kartki góry