IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Kibicu, a na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem byłeś?

2014-02-19 //Wstecz
Kibicu, a na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem byłeś?Mając 53 lata skakał na otwarcie Konkursu Czterech Skoczni w Ga-Pa w 1966r. Przez 30 lat kariery wykonał ponad 10 tysięcy skoków i przebył ponad 700 km w locie.

Noriaki Kasai wzbudza zachwyt sportowego świata,a tego skoncentrowanego na IO rozgrywanych w Soczi przede wszystkim, gdyż mając 42 lata w sportowej rywalizacji sięga szczytów dostępnych zdawało by się dla młodzieży. 

My możemy opowiedzieć o Człowieku, który mając 53 lata skakał na otwarcie Konkursu Czterech Skoczni w Ga-Pa w 1966 r. Przez 30 lat kariery, jak skrupulatnie podliczono, ów Wielki, wykonał ponad 10 tysięcy skoków i przebył ponad 700 km w powietrzu na nartach. Ot, to jakby zaczął w Zakopanem a skończył w okolicach Gdańska. Nie zawsze los Mu sprzyjał, gdy w 1938 r. na Mistrzostwach Świata w Lahti odbierał srebro, to powszechna reakcja świata sportowego była po Jego stronie, bowiem oddał i skok dłuższy i lepszy niż rywale.Docenili to kibice gromko fetując niedoszłego zwycięzcę, a bucząc na zdezorientowanego nominalnego mistrza świata. Taki jest sport, taka jest jego cecha podstawowa-rywalizacja.

O pozycji w tym świecie decydują przede wszystkim realne wyczyny, nie zawsze uhonorowane medalem, ale na pewno okupione potem, bólem, skrywanymi łzami, mega wysiłkiem.Tych wyczynów nasz Bohater ma dość, by obdzielić kilku innych. 

Startując w 1939 r. w Zakopanem na ówcześnie rozgrywanych tam mistrzostwach świata, miał złamany obojczyk, ale zajął wspaniałe 5 miejsce w skokach oraz 7 w kombinacji. Już nieco wcześniej, bo w 1935 r. na znanej nam z dokonań chociażby Adama Małysza Planicy, poszybował na olbrzymią jak na ówczesne możliwości techniczne odległość - 97 m. 

Zimowe IO z 1936r.,to wspaniałe 5 miejsce,a startował z ciężką przewlekłą grypą, a ta skutecznie pozbawiła Go m.in. możliwości trenowania. Jest tytularnym 22-krotnym mistrzem Polski w pięciu różnych kombinacjach. 

Ostatni publicznie oddany skok Stanisław Marusarz oddał w wieku 66 lat na Wielkiej Krokwi, która przybrała Jego imię na swojego patrona.Osiągnięć tych niewątpliwie byłoby więcej, gdyby nie wojenna zawierucha, która i zatrzymała wszelką sportową rywalizację ale i rękami oprawców spod znaku swastyki, mordowała prominentnych przedstawicieli świata sportowego też, którzy, jak m.in Bronisław Czech, pełni patriotycznych intencji działali na rzecz wolnej i niepodległej Polski i ponieśli o Nią śmierć.

Stanisław Marusarz, który podczas okupacji pełnił rolę kuriera AK najważniejszy dla siebie skok wykonał jednak skacząc przez okno z celi śmierci.Ten wzór wszelkich cnót, tak w życiu osobistym jak i sportowym pochowany jest na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Chwila zadumy w tym szczególnym miejscu, ku Jego i Jemu podobnym , to oddany hołd Wielkim, którzy są wzorem, idolem i natchnieniem naszych obecnych, wspaniałych sportowców. Jesteś w Zakopanem pomyśl o tym. Chwila spędzona na Pęksowym Brzyzku, będzie pokłonem dla Ich dokonań.

Justyna Kowalczyk,Kamil Stoch,Piotr Żyła,Jan Ziobro,Maciej Kot, Zbigniew Bródka- to Ci już obecnie utytułowani, którzy za sprawą swojej postawy, wywindowali nasze narodowe aspiracje i zapotrzebowanie na sukcesy w zimowej rywalizacji,na szczyty o wielkości nieomal rodem z Himalajów.Postęp, technika- wszystko to sprzyja w rozwoju sportu i ciągłemu podnoszeniu poprzeczki, tak w osiągnięciach jak i oczekiwaniach na sukcesy. Nie jest łatwo ale też i nie było łatwiej.

Czempioni sprzed ponad półwiecza z okładem, borykali się i z bólem, zmęczeniem, chorobą, które mogły być leczone na miarę ówczesnych możliwości medycznych,a ból jest zawsze bólem,do tego tęsknota za rodziną, najbliższymi, gdy abstrakcją była nowoczesna sieć informatyczno-komunikacyjna.

Oczywistym jest, że stanowią wzór tak dla czynnych jak i tych od przypadku do przypadku sportowców też.

Wędrując czasem po Podhalu, niejako przypadkiem, możemy mieć to szczęście, że natkniemy się na niegdysiejszego mistrza, który żyjąc na uboczu tego medialnego zgiełku, który towarzyszy współczesnym sportowcom, również jak my kibicuje, przeżywa ale i wspomina swoje i nasze wielkie dni. Kilkoro z nich jak- Wojciech Fortuna- skoczek, mistrz olimpijski z Sapporo z legendarnym skokiem na odległość 111 m, Józef Łuszczek-to m.in.najlepszy biegacz narciarski z Lahti z roku 1978, Pałka Krystyna-olimpijka z Turynu i Vancouver,srebrna medalistka mistrzostw świata w biegu pościgowym na 10km, Ponikwia Katarzyna- olimpijka z Turynu, gdzie zajęła 7m w sztafecie, Rapacz Andrzej- biathlonista i biegacz narciarski, utytułowany na mistrzostwach świata z lat 1971 i 1975, dwukrotny olimpijczyk-Sapporo i Innsbruck, Jagna Marczułajtis-Walczak-trzykrotna olimpijka w snowboardzie z Nagano, Lake City i Turynu, mistrzyni Europy,świata,14-krotna mistrzyni Polski, Paweł Łukaszka - legendarny bramkarz z Podhala Nowy Targ ale i polskiej reprezentacji w hokeja, również najmłodszy polski olimpijczyk z Lake Placid, który z wielkim sukcesem rozegrał 30 spotkań w reprezentacji kraju- obecnie duszpasterz- proboszcz parafii,przechadzają się czasem pośród nas, tu na Podhalu,bardziej lub mniej rozpoznawalni, często jednak jako anonimowi przechodnie,ale na zawsze już zapisani w annałach opisujących wzruszająco wielkie dokonania polskich sportowców zimowych. 

Region Podhala jest bowiem mityczną wylęgarnią i kuźnią większych i mniejszych tytularnych mistrzów sportów wszelkich kategorii. Żyją tu nadal i prowadzą swoje życie na różne sposoby, nie zawsze na miarę tytułów, których są szczęśliwymi posiadaczami.

W Zakopiańskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, gdzie swoje sportowe szlify zdobywali m.in. Kamil Stoch czy Justyna Kowalczyk, nadal uczy się wielu przyszłych reprezentantów Polski. Szczęśliwie, za sprawą ostatnich olimpijskich dokonań swoich wielkich absolwentów, szkoła ma szansę na rozwój-uzyska ona w końcu centralne wsparcie finansowe-tak obiecał wizytujący niedawno Podhale premier Donald Tusk.

 - "Tutaj nie może być żadnych wątpliwości, ponieważ doinwestowanie tej szkoły już się zwróciło, zanim jeszcze przeznaczyliśmy więcej środków. Z całą pewnością szkoła, która ma takich absolwentów zasługuje na większe wsparcie z naszej strony niż dotychczas i będę tu działał w trybie bardzo pilnym".

Ta słynna Szkoła Mistrzostwa Sportowego jest największą w Polsce tego typu placówką, która kształci w aż siedmiu dyscyplinach. Istnieje od 35 lat. Uzdolniona młodzież uczy się tam w gimnazjum i w liceum. Do tej pory szkołę tę ukończyli m.in.Justyna Kowalczyk (biegi), Kamil Stoch, Piotr Żyła, Krzysztof Miętus (skoki). Luiza Złotkowska, Konrad Niedźwiedzki (łyżwiarstwo szybkie). Wciąż naukę pobiera Klimek Murańka, aktualny wicemistrz świata juniorów w skokach narciarskich. Jesteś w Zakopanem, pofatyguj się Drogi Goścu na ul.Droga do Olczy 26, gdzie mieści się Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i pozdrów jej uczniów, bo kto wie który z nich niebawem znów stanie na pudle, a my ze ściśniętym ze wzruszenia gardłem, będziemy wspólnie intonować naszego Mazurka.

Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.

Zakopane i Podhale, to nie tylko Krupówki,Gubałówka, Giewont,Morskie Oko, to przede wszystkim orle gniazdo, tu lęgną się, kształcą i wyrastają pośród wielkich, Tych już niestety nieobecnych ale, i Tych nadal tu żyjących, na godne swoich Wielkich poprzedników Biało-Czerwone Orlęta. 

Ci wspomnieni  i wielu innych, nadal szczęśliwie są wśród nas.

Opracowano z wykorzystaniem m.in. doniesień prasowych oraz publikacji "Olimpijczycy spod Tatr".
JG
Paweł Łukaszka. Józef Łuszczek. Wojciech Fortuna w Sapporo Jagna Marczułajtis
Wielka Krokiew im. Stanislawa Marusarza. Na Pęksowym Brzyzku. Złoty Kamil Stoch.
Na Pęksowym B Bronisław Czech Złota Justyna Kowalczyk. Paweł Łukaszka.
Rozkład jazdy


Noclegi

DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
Willa u KośleWilla u Kośle
Zakopane / Nocleg
Willa u Kośle zaprasza.
Restauracje

Cafe HelenkaCafe Helenka
Szczawnica / Restauracja
Usytuowana w historycznym sercu szczawnickiego uzdrowiska, na placu Dietla.
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.

Warto przeczytać

E-kartki góry