IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Arkadiusz Iwański wygrywa Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe

2014-02-09 //Wstecz
Arkadiusz Iwański wygrywa Nowotarskie Zimowe Zawody BalonoweII Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe przeszły do historii. Do rywalizacji o Puchar firmy PCD Salami – głównego sponsora imprezy, stanęło 16 załóg z całej Polski. W dwa dni zawodów, 7-8 lutego br., odbyły się wszystkie zaplanowane loty, w ramach których rozgrane 3 konkurencje.


W I locie zaplanowano konkurencje – „cel wyznaczony przez sędziego”. Na trzy obowiązkowe krzyże (cele), tylko jeden z nich upolowały trzy załogi. W II locie Dyrektor sportowy wyznaczył konkurencję „walc”, która polega na samodzielnym wyborze jednego z dwóch wyznaczonych celów. Jeden z punktów był usytuowany w bezpośredniej bliskości „zakopianki”. Z uwagi na dzień masowych wyjazdów turystów z Podhala, momentalnie stworzył się gigantyczny „korek”, a opuszczający nasze strony turyści doznali nieoczekiwanych wrażeń, podziwiając kilkanaście balonów na nowotarskim niebie. Niemal każdy z nich, chciał uwieńczyć swoje oczekiwanie w korku, wykonując pamiątkową fotografię z balonem na ogrzane powietrze w tle. III lot to ponownie „cel wyznaczony przez sędziego” i trzy obowiązkowe krzyże. Ciekawostką z tego lotu było niewątpliwie to, że połowa załóg pomyliła kolory markerów, które zrzucili w nieprawidłowej kolejności. Przyczyną tego, mogło być zaskoczenie pilotów związane z kierunkiem wiatru, dzięki któremu balony powędrowały w pierwszej kolejności na drugi a nie pierwszy cel. Na całe szczęście, konsekwencją pomylenia kolorów markerów było przyznanie jedynie 50 pkt. karnych. Warto także podkreślić, że pomimo braku śniegu w rejonie lotów, ostatni lot balonu PCD Salami zakończył się lądowaniem na zaśnieżonej polanie w okolicy miejscowości Obidowa. Udało się zatem z powodzeniem obronić nazwę II Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych o Puchar PCD Salami. Niektórzy wszak humorystycznie sugerowali, aby ją nieco zmodyfikować , na „zawody wiosenne”.

I miejsce w generalnej klasyfikacji zawodów, uzyskując 3246pkt., zajął utytułowany zawodnik, m.in. zdobywca Pucharu Polski (2010), mistrz Polski (2011), zdobywca III miejsca Pucharu Europy (2013),
II wicemistrz Polski (2013), członek Balonowej Kadry Narodowej oraz reprezentant Polski w sporcie balonowym – Arkadiusz Iwański (Aeroklub Włocławski), latający pod banderą firmy GASPOL.
II lokata przypadła dla Jacka Barskiego (Aeroklub Krakowski), który zgromadził łącznie 2696pkt.
III miejsce na podium należy do Wojciecha Nogi (Aeroklub Krakowski), który zdobywając 2650pkt. wyprzedził o raptem 5 pkt. Krzysztofa Borkowskiego reprezentującego Aeroklub Nowy Targ rywalizującego na balonie PCD Salami.

Przez dwa dni zawodów, lotnisko miejskie w Nowym Targu odwiedziło kilkaset osób, które miały możliwość z bliska zobaczyć na czym polega piękno sportu balonowego. W niedzielę, już po zakończeniu zawodów, cztery załogi postanowiły wykonać loty nad Nowym Targiem, żegnając się tym samym z naszymi mieszkańcami. Piloci wyjechali z Podhala bardzo zadowoleni, z nadzieją na powrót na nowotarskie lotnisko już za rok. To my serdecznie dziękujemy, że byliście z nami oraz że wzięliście udział w naszych zawodach balonowych, które staramy się udoskonalać z roku na rok.

W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie oraz przeprowadzenie całych zawodów. W sposób szczególny pragnę złożyć serdeczne podziękowania za okazane wsparcie, na ręce Pana Prezesa PCD Salami – Kazimierza Stolarczyka oraz Dyrektora PCD Salami – Zdzisława Budzyka. Bez Was zorganizowanie tych zawodów byłoby niemożliwe.

foto: Michał Adamowski ( zdjęcia z zawodów ), Tadeusz Brodalka ( zdjęcia z rozdania nagród )


  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór na weekend i wakacje dowiesz się czytając nasze artykuły: 

 
 
 
Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebook - dziękujemy. 
 
 Jacek Grzesiak

 


Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Restauracje

Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Pizzeria & Restauracja AdamoPizzeria & Restauracja Adamo
Zakopane / Restauracja
Pizzeria i restauracja „Adamo” to lokal, który od 1995 roku cieszy...
Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.

Warto przeczytać

E-kartki góry