IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podniebny, kolorowy świat.

2014-02-11 //Wstecz
Podniebny, kolorowy świat."Więc śpij, lepiej już śnij, niech ci się śni błękitny balon".

Niby nic wielkiego, ale to już 230 lat temu miał miejsce pierwszy oficjalny, bezzałogowy lot balonem w Polsce. Stało się to w Warszawie 12 lutego 1784r. Natomiast lot załogowy odbył się 10 maja 1789r. w obecności króla Stanisława Augusta. Czynu tego dokonał Francuz Jan Piotr Blanchard. Wzniósł się on na wys. 2 km aby po 45 min. lotu wylądować w Białołęce. Wyczyn ów rozbudził wyobraźnię, oto człowiek mógł w końcu oderwać się od ziemi i poszybować w górę. 

Jakie to robiło na ówczesnych ludziach wrażenie możemy poznać zagłębiając się w książkę pt."Pięć tygodni w balonie" Juliusza Verne'a, który w sposób mistrzowski opisuje niezwykle barwnie wyprawę balonem nad kontynentem afrykańskim.Ten sam autor w powieści "W 80 dni dookoła świata" wyprawia Fileasa Fogga w pasjonującą podróż, m.in. balonem.

Balon siłą rzeczy stał się niezwykle pożytecznym i pożądanym obiektem czy to dla cywili, czy wojskowych. To podczas I wojny światowej poza funkcjami obserwacyjnymi i kurierskimi balon służył do zrzucania tak niepożądanych przez okopanych w okopach żołnierzy bomb, które grawitując trafiały lepiej lub gorzej, ale zawsze skutecznie nadszarpując morale i szerzyły panikę w szeregach wroga.

W cywilu balony wykorzystywano też do badań meteo. W Polsce w 1938r. planowano lot do stratosfery balonem startującym z  Polany Chochołowskiej w Tatrach. Ten specjalnie zaprojektowany i skonstruowany balon, zwany też stratostatem, nazwano "Gwiazdą Polski".Celem tego przedsięwzięcia miało być przeprowadzenie badań naukowych w stratosferze i osiągnięcie niebagatelnej przecież wysokości 30 000 m. Do startu nie doszło z powodu pożaru jedwabnego poszycia balonu, bowiem iskra zapaliła mieszankę wodoru z tlenem. Zaplanowano następną próbę z odbudowanym stratostatem. Miała się ona odbyć we wrześniu 1939 w Gorganach. Wybuch II wojny światowej temu przeszkodził.

Obecnie przeloty balonem maja tez funkcję sportową i turystyczną. Ponieważ lot balonem jest niezwykle intrygujący, bo praktycznie bezszelestny a z gondoli daje się dostrzec m.in.dzikie zwierzęta, które w normalnych warunkach są bardzo płochliwe, toi  sam widok z góry napawa uczestników tej wyprawy jak najlepszymi wrażeniami.

Podniebne podróże takim wehikułem pobudzały wyobraźnię twórców filmowych.Pamiętny film animowany pt."Odlot" to opowieść o samotnym staruszku ,który dzięki tysiącom balonów przyczepionych do domu, wznosi się z nim w powietrze i leci do południowoamerykańskiej dżungli. 

Do tak daleko posuniętej abstrakcji jednak nam daleko. Pomimo, że to statek powietrzny, to można rzec, że twardo stąpa po ziemi.

Współcześnie możemy próbować tego, czego jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji przeżyć bądź powtórzyć ów wyczyn. Lot balonem odbywa się bowiem z wykwalifikowanym pilotem,gdyż latać nie może jednak każdy.To gwarancja przeżycia przygody, która na długo zapadnie nam w pamięci. 

Warto mieć takie wspomnienia w swoim życiu. Ta atrakcja jest dosłownie dla każdego człowieka bez względu na płeć i jego wiek. Co istotne nie ma żadnych przeciwwskazań aby lot balonem odbyła osoba, która pragnie wybicia się ponad własną niemożność, czy niepełnosprawność.

Miejscowy aeroklub w Nowym Targu, który był gospodarzem tej uroczej imprezy, świadczy takowe usługi, bowiem dysponuje balonem, którego właścicielem jest Podhalańskie Centrum Dystrybucji "Salami". To o puchar tej znanej z doskonałej jakości wyrobów mięsnych firmy, walczyło 16 przybyłych z całej Polski na nasze Podhale załóg.

Ekipa w barwach sponsora imprezy, godnie reprezentowała nowotarski aeroklub podczas niedawno zakończonych 2 Nowotarskich Zawodów Balonowych. Mieszkańcy Nowego Targu i Podhala często doświadczają przyjemności oglądania w akcji rodzimego balony, gdyż uświetnia on imprezy miejskie czy regionalne oraz ogólnopolskie, dodając splendoru i podnosząc jej rangę.

Przez trzy z rzędu dni 7-9 luty br. na nowotarskim niebie rywalizowały między sobą załogi 16 balonów. Wysoko zadarte głowy nowotarżan, turystów oraz podróżujących zakopianką, przy pięknej w końcu pogodzie, to dowód na to, że acz to sport może i mało żywiołowy to jednak niezwykle widowiskowy.
A, że:
"...był pogodny wiosenny dzień
tłum ludzi falował w koło
biały balon rzucał cień
pilot śmiał się wesoło
i z wolna popłynął w chmury
pilot na białym ptaku
gondolę oplatały sznury
a on płynął do góry
nie czując strachu".

W tekście wykorzystano fragmenty utworów  autorstwa: Robert Kasprzycki "Błękitny balon",.Elektryczne gitary-"Balon".

  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór na weekend i wakacje dowiesz się czytając nasze artykuły: 

 
 
 
Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebook - dziękujemy. 
 
 Jacek Grzesiak


JG

W oczekiwaniu na otwarcie zawodów. W oczekiwaniu na otwarcie zawodów. W oczekiwaniu na otwarcie zawodów Moment otwarcia zawodów.
Moment otwarcia zawodów Uroczystość otwarcia zawodów. Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG
Uczestnicy. Uczestnicy.
Uczestnicy. Uczestnicy. Uczestnicy. Uczestnicy.
Uczestnicy. Błękitny24 relacjonuje.
Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Autor JG Autor JG Autor JG Autor JG
Rozkład jazdy


Noclegi

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.
U ZiomkaU Ziomka
Murzasichle / Nocleg
Zapraszamy serdecznie do naszego ośrodka położonego wśród malowniczych Tatr.
Restauracje

Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce
Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.
Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.

Warto przeczytać

E-kartki góry