IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Choć go nie ma, to jest.

2014-02-08 //Wstecz
Choć go nie ma, to jest.Huhu ha huhu ha nasza zima zła?
Szczypie w oczy, szczypie w uszy?
Mroźnym śniegiem mocno prószy?.

Pytanie zdaje się zasadne, dzieci juz w przedszkolu wyśpiewują, że ta zima zła, szczypie i prószy. 
A choć oko wykol naturalnego śniegu ani widu ani słychu. Ludzie przecierają oczy ze zdumienia, zwierzęta rade by już były zmienić futro na nieco lżejsze, bo w tym nijak nie idzie im już wytrzymać, rośliny powoli przebudzają się miejscami, a bazie na łodygach coraz śmielej rzucają się spacerowiczom w oczy. Ptasie trele zupełnie nie jak w lutym budzą ze snu, aby wstających powitał radośnie kolejny, słoneczny, ciepły lutowy dzień na Podhalu.

Powyższa opowiastka może być zgoła wstępem do bajki, w której mowa o krainie za górami ,za lasami, ale to nasz chleb codzienny. Na Podhalu ponownie od kilku dni znów panuje odwilż. Zaradni kierownicy ośrodków narciarskich nie ufając już nadto naturze wykorzystali czas i zgromadzili na trasach znaczne zapasy białego puchu. Miejscami i to nawet w bardzo wielu przypadkach,lokalnie armatki pracowały pełną parą nawet przez całą dobę. Pozwalały na to niskie temperatury, które wahały się w optymalnym dla większości tych urządzeń przedziale od minus 2 do minus 5 stopni. Na trasach leży kilkudziesięcio centymetrowa warstwa sztucznego puchu, po bokach szaro.

Nadal bez problemów można jeździć na nartach m.in.w Zakopanem na kilku mniejszych wyciągach miejskich oraz stacjach Nosala, Polany Szymoszkowej i Gubałówki.Bardzo dobrze przygotowane są trasy ośrodków w Białce Tatrzańskiej, Czarnej Górze, Gliczarowie Górnym, Jurgowie, Kościelisku, Małem Cichem, Murzasichlu, Suchem, Witowie i Zębie.Tam warunki do naśnieżania były optymalnie dobre. 

Stacja Rusin-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej oprócz jeżdżenia, zaprasza w najbliższą niedzielę do kibicowania uczestnikom jedynego w Polsce cyklu parad gazdowskich. O ile warunki śniegowe się nie pogorszą, to planowane jest rozegranie trzech konkurencji: wyścig góralskimi sankami (kumoterkami), skiring (narciarz jadący za koniem bez jeźdźca) i skiskiring (koniem ciągnącym narciarza powozi jeździec).

Niezmiennie szusować można nadal w kotle Gąsienicowym, gdzie leży grubo ponad 50 cm naturalnego śniegu. Jedyną ułomnością jest fakt, że nartostrady są zamknięte.Do Kuźnic można jednak zjechać koleją linową z Kasprowego Wierchu- PKL udostępniło możliwość zakupu e-biletu ze swoich stron internetowych. Czasem jednak i tu przez pojawiający się z uporem co kilka dni nad Tatrami wiatr halny sytuacja nie jest do końca stabilna. 

Na Hali Gąsienicowej w najbliższą sobotę można będzie można zobaczyć uczestników pierwszego w tym sezonie kursu lawinowego organizowanego przez TOPR i Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu. W tym sezonie ma się odbyć jeszcze jedno szkolenie tego typu oraz szereg kursów weekendowych, a także przybliżających coraz bardziej popularne narciarskie wycieczki skiturowe i skialpinistyczne. Takowe nieustannie oferuje Baza Górska Roztoka w Schronisku PTTK Roztoka.

Nie zasypują gruszek w popiele włodarze podhalańskich stacji i ośrodków narciarskich.Naśnieżane i dobrze utrzymane są trasy w innych miejscowościach regionu, np. na Zadziale i Długiej Polanie w Nowym Targu ale i w Lubomierzu. 

Działają z rozmachem także szczawnickie Palenica, Szafranówka i Jaworki. W Krościenku czynna jest Stajkowa-Ski, a w Rabce - Polczakówka. Narciarze mogą również zażyć przyjemności szusowania w stacjach- Chabówka, Cichem, Niedzicy, Orawce i Czerwiennem oraz w Kluszkowcach na górze Wdżar.

Szereg z tych stacji pretenduje do zaszczytnego miana najlepszej w Małopolsce stacji narciarskiej w tym sezonie, co przez kaprysy aury, podnosi jeszcze poprzeczkę wymagań. Warto oddać głos w tym plebiscycie, aby wskazać tę przez siebie wyróżnioną. Szczecgóły na stronie krakow.naszemiasto.pl.

Piękne widoki z wierzchołków stacji na połyskujące w słońcu ośnieżone szczyty Tatr, przy obecnie doskonałej widoczności, podnosi walory widokowe. Mocno już i z wysoka grzejące słonko, poza przyjemnym ciepełkiem opala wystawione na jego dobroczynne działanie twarze.

Może i śniegu wokoło mało, ale na stokach, trasach jest go dość, dojazd do stacji z uwagi na czarne drogi wyśmienity, nie grożą nam też odmrożenia. Nastał idealny czas do jeżdżenia. Cieszmy się póki jest.

Wykorzystano materiały udostępniane przez serwisy ineternetowe stacji narciarskich.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

Willa JanWilla Jan
Zakopane / Nocleg
Willa Jan znajduje się w Zakopanem, zaledwie 200 metrów od kompleksu narciar
Willa LabelleWilla Labelle
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Labelle położony jest przy popularnych Krupówkach.
Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego kurortu wypoczynkowego.
Restauracje

Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
AbsyntAbsynt
Nowy Targ / Restauracja
Serdecznie zapraszamy do naszej restauracji od wtorku do niedzieli od godzin
Karczma SzarotkaKarczma Szarotka
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Kuchnia regionalna.

Warto przeczytać

E-kartki góry