IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

II Nowotarskie Zawody Balonowe o Puchar firmy PCD Salami.

2014-02-04 //Wstecz
II Nowotarskie Zawody Balonowe o Puchar firmy PCD Salami.Honoru gospodarzy wśród baloniarzy broni instruktor pilotażu Krzysztof Borkowski.

Gdy 19 września 1783 bracia Montgolfier ponownie przeprowadzili udane doświadczenie ze swym balonem w Wersalu, to tym razem był to balon, do którego przymocowano kosz.Umieszczono w nim owcę, koguta i kaczkę. W ciągu 8 minutowego lotu balon wylądował w odległości ok.4 km od miejsca startu. Był to pierwszy udany lot z żywymi istotami.Król Ludwik XVI i członkowie Francuskiej Akademii Nauk nie mogli wyjść z podziwu. Taki sam efekt daje i dzisiejszy każdorazowy start tego podniebnego wehikułu. Niezwykle widowiskowa i atrakcyjna sama w sobie dyscyplina sportu, bo w taką się przeobraził ów XIX wieczny wyczyn Francuzów przyciąga rzesze sympatyków baloniarstwa.

Za sprawą nowotarskiego Aeroklubu oraz firmy PCD Salami, która jest właścicielem nowoczesnego balonu na ogrzane powietrze renomowanej, angielskiej firmy Cameron Ballons, po raz drugi z rzędu na miejscowym lotnisku odbędą się zimowe zawody balonowe, a to w Polsce rzadkość. 

Nowo powstała Sekcja Balonowa przy Aeroklubie Nowy Targ we współpracy z firmą PCD Salami organizuje dniach 07-09. br. II Nowotarskie Zawody Balonowe o Puchar PCD Salami.

Przedsmak wielkich emocji jakie nas czekają w ten lutowy weekend to już zapowiedź staru siedmiu Aeroklubów i sześciu klubów jakie rywalizować będą w II Nowotarskich Zawodach Balonowych, które pomiędzy 7 i 9 lutego b.r zostaną rozegrane na nowotarskim lotnisku.

Rok temu honoru gospodarzy wśród baloniarzy bronił instruktor pilotażu Krzysztof Borkowski, tym razem również i on startuje w teamie gospodarzy.

Na dzień dzisiejszy na liście startowej II Nowotarskich zawodów Balonowych zapisanych jest 13 załóg i chociaż to jest o siedem mniej niż rok temu,to sytuacja jest płynna i najprawdopodobniej jednak aerostatów będzie więcej.

To druga sztandarowa impreza, która cyklicznie odbywa się na nowotarskim lotnisku i nawet zimą przyciąga rzesze ludzi. Ubiegłoroczny start odbywał się pośród zimowych pejzaży, których tym razem może zabraknąć. Napędzane rozgrzanym powietrzem balony, szczególnie w scenerii zapadającego zmroku dają niezapomniane wrażenia. Wiszące ponad głowami widzów powietrzne statki majestatycznie przesuwają się. Kierującemu przydaje się znajomość meteorologii. W odkrytym koszu, poddany wiatrom i innym niesprzyjającym, i często nieciekawym zjawiskom atmosferycznym pilotaż tym statkiem powietrznym nie jest łatwy ani prosty. W opinii pilotów przydaje się doświadczenie wyniesione z szybownictwa, ale najbardziej potrzebne jest chyba wyczucie przyrody a w czasie zawodów są emocje, bo można przed startem wszystko zaplanować a potem wiatr się zmieni i po planach.

W tym sporcie ciągle zdarzają się przygody, chociażby gdy lądując nie wiadomo, czy właściciel pola, na którym siada balon, będzie zadowolony czy potraktuje załogę jak intruzów.

Dla widzów na lotnisku zlokalizowany będzie punkt gastronomiczny co pozwoli przetrwać nawet największy mróz a dla najmłodszych przewidziano szereg konkursów i zabaw Ponieważ impreza ma za zadanie propagowanie sportów lotniczych na Podhalu a w szczególności baloniarstwa, każdy zainteresowany będzie mógł w obecności obsługi z bliska zobaczyć sprzęt oraz dowiedzieć się na czym polega ten sport.

Mieszkańcy miasta oraz okolic często mają okazję obserwować przelatujący ponad ich głowami owalny obiekt, pod którym w niewielkim koszu dzielnie steruje nim załoga. Szum puszczanego gazu wymusza zadzieranie głów do góry, aby potem już ze spokojem obserwować jak aerostat przesuwa się w powietrzu.Jak bardzo ów powietrzny pojazd fascynuje mieszkańców Podhala najlepiej widać, gdy mają możliwość zbliżyć siś do niego i zakosztować przyjemności wzniesienia się w nim chociażby na 10m ponad ziemię. Kolejka chętnych acz pokaźna to jednak nie zniechęca.

Balon firmy PCD Salami uświetnia wiele imprez lokalnych ale i ogólnopolskich jak chociażby niedawny Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.
 
Organizator zastrzega sobie możliwość przesunięcia zawodów, gdyż w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych może część konkurencji przenieść na dzień rezerwowy czyli na niedzielę.

Aeroklub Nowy Targ oraz PCD Salami zapraszają wszystkich a w szczególności całe rodziny i osoby chcące spędzić miło czas i wszystkich sympatyków.

Historia baloniarstwa w Polsce to m.in. sukcesy jak chociażby podczas Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych, gdy ekipa polska pięciokrotnie (1933, 1934, 1935, 1938 i 1983) zdobyła Puchar Gordona Bennetta. Trzecie z rzędu zwycięstwo sprawiło, że w 1935 Polska otrzymała puchar na własność. 
Historia kołem się toczy.

  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór na weekend i wakacje dowiesz się czytając nasze artykuły: 

 
 
 
Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebook - dziękujemy. 
 
 Jacek Grzesiak


JG

autor: Michał Adamowski
autor: Michał Adamowski
autor: Michał Adamowski
Rozkład jazdy


Noclegi

Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Willa LabelleWilla Labelle
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Labelle położony jest przy popularnych Krupówkach.
Restauracje

Pizzeria & Restauracja AdamoPizzeria & Restauracja Adamo
Zakopane / Restauracja
Pizzeria i restauracja „Adamo” to lokal, który od 1995 roku cieszy...
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.

Warto przeczytać

E-kartki góry