IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

To królestwo pstrąga.

2014-01-28 //Wstecz
To królestwo pstrąga.Tu był narodził się literacki Józek Smaś, ówczesny zbójnik, mający specyficzny szacunek do zasad i zawartych w Biblii przykazań.


Wędrówki po Podhalu obfitują w liczne niespodzianki. Dla zaprawionych turystów i narciarzy magnesem przyciągającym turystów do Gminy Czorsztyn są zagospodarowane stoki góry Wdżar: wyciągi krzesełkowe i orczykowe, trasy dla narciarzy i snowboardzistów, alpejska zjeżdżalnia, mini zoo, anomalie magnetyczne. Inn ciekawostką jest umiejscowiony na Przełęczy Snożka słynny z czasów PRL pomnik autorstwa Władysława Hasiora – Grające organy Hasiora. 

Podążając od Nowego Targu do Czorsztyn-Ski Kluszkowce odwiedź jednak koniecznie położoną u stóp Gorców wieś Łopuszna. 

Słynie ona m.in. tym, iż zamieszkiwał w niej i tworzył będący autorytetem moralnym i etycznym dla wielu, ksiądz, który sam o sobie mawiał, że zboczył był na manowce. Za Jego też sprawą nieodgadniona dla licznych mentalność górali stała się i czytelna i atrakcyjna, bowiem wyłożył kawę na ławę o tym w swojej "Filozofii po góralsku". Po księdzu filozofie do dziś pozostał znaczący ślad w postaci słynnej Tischnerówki. 

Ksiądz prof. Józef Tischner piewca tego co w góralach piękne i mądre, bo filozofowanie to inaczej według Niego mędrkowanie, spoczywa na miejscowym cmentarzu. Ten wyjątkowy i piyrsy Górol, bez pardonu pisze, że Arystoteles, chorując na żółtaczkę, napisał XII księgę Metafizyki.Wpisał się wspaniale w listę sław, które swoją obecnością i twórczością rozsławiły tę podhalańską wieś na szeroki świat. Będąc światowcem i filozofem w góralskim kapeluszu, stwierdza np., że: 

acz słowo filozofia wywodzi się z greki, to Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole. Hej. 

Istnieje zapis mówiący, że Łopuszna została założona w XIV w, za panowania króla Kazimierza III Wielkiego, w dobie ponownego kolonizowania Kotliny Nowotarskiej i należała do królewszczyzny.Na przestrzeni dziejów byli tu i konfederaci barscy skupieni wokół gen. Lgockiego i Stanisław Staszic współtwórca Ustawy Rządowej znanej jako Konstytucja 3 Maja, a i Seweryn Goszczyński, który osiadł tu po upadku powstania listopadowego i stąd wyruszał w Tatry, by je potem opisywać w swoim "Dzienniku podróży do Tatrów"-był jednym z pierwszych, którzy do literatury polskiej wprowadzili właśnie motywy tatrzańskie. 

Ci wielcy i inni też korzystali z gościny stojącego tu do dziś dworu i dawnej siedziby szlacheckich i wielce patriotycznych Rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Jedna z opowieści jaka wyszła spod pióra Kazimierza Przerwy Tetmajera wzmiankuje o tym, jak Seweryn Goszczyński, gdy będąc opiekunem naszego przyszłego poety w jego wyprawach w Tatry, uratował go od niechybnej śmierci: 

..."złapał mnie lecącego w Strążyskach z uboczy od wyschłego koryta potoku, gdzie byłbym się na nic rozbił"...

 W tę perełkę architektury szlacheckiej wpisały się też takie osoby jak chociażby Jan Kanty Andrusikiewicz- przywódca powstania chochołowskiego.

Jednymi z najsławniejszych, którzy już pod koniec XVIII wieku wzięli ją w swoje władanie-byli Tetmajerowie. Gospodarzył tutaj właśnie ale i co istotne tworzył w dworku datującym swe powstanie na ok. 1784r., Kazimierz Przerwa Tetmajer, autor "Na Skalnym Podhalu" - "Jak się Józek Smaś wysłuchać pojechał"-opowieść spisana gwarą o Józku Smasiu, ówczesnym zbójniku, mającym specyficzny i tożsamy dla tutejszych mieszkańców szacunek do zasad i zawartych w Biblii przykazań.

Dworek obecnie należy do Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Poza ogrodzeniem zabudowań dworskich, przy drodze do Łopusznej, stoi drewniana chałupa, przeniesiona tutaj ze wsi. W roku 1980 Muzeum Tatrzańskie zakupiło ten zabytkowy dom, rozebrany przez właścicieli. Z tym domem oznaczonym numerem 105 wiąże się wiele opowieści, a należał do rodu Klamerusów, mającego w Łopusznej liczne, różniące się przydomkami, rozgałęzienia. Wybudował go w roku 1887 Jan Klamerus "Sowa" co poświadcza inskrypcja na sosrębie w dużej izbie.

O Łopusznej głośno też i z innego powodu, tu prowadzona jest hodowla pstrąga górskiego, to specjalność tutejszego ośrodka zarybieniowego. Podawany jest na wiele sposobów w tym po łopuszańsku - z rydzami a można skosztować tego rarytasu w restauracji-pensjonacie nomen omen "Pstrąg". Lokal bardzo nowoczesny, przestronny z licznymi pokojami gościnnymi z pełnym zapleczem sanitarnym. W menu oprócz wspomnianego pstrąga po łopuszańsku jest m.in. i pstrąg z grilla i po wegetariańsku ale są i ryby z gatunku karpi, sumów i innych słodkowodnych. Co istotne ryby pochodzą z własnej hodowli i zawsze świeże są przyrządzane do konsumpcji. Na wynos w słoikach można zakupić pstrąga w marynacie z... karmelem. Poza daniami rybnymi lokal oferuje również całą gamę dań o tradycyjnie polskim rodowodzie. W klimatyzowanej sali można w spokoju i miło odzyskać siły po męczącym dniu lub też nabrać ich przed czekającymi nas atrakcjami. Z okien lokalu widać wzmiankowany już Dworek ale i stadninę koni oraz górujący nad wsią kościółek, perełka architektury sakralnej.

Wieś słynie też z racji jej wojennych losów. To tu m.in. działał, ukrywał się słynny na całe Podhale "Ogień"-Józef Kuraś, partyzant, który do dziś budzi wiele kontrowersji.

Na terenie wsi zlokalizowany jest Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy iśw. Antoniego Opata. Wzniesiony został w II poł. XV w., konsekrowany w 1504 r. Kościół należy do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich.To ciekawy element szlaku architektury drewnianej na Podhalu.

(GPS-N49 28.450 (49.474166)E20 07.798 (20.129966).

Walory lokalizacyjne wsi biorą się też m.in. stąd, że sama wieś Łopuszna rozlokowała się na wysokości około 560-700 m n.p.m. w otulinie Gorczańskiego Parku a został powołany w 1981r. w celu ochrony tutejszej flory i fauny, przepięknych borów karpackich, a także roślinności alpejskiej i subalpejskiej. Obejmuje on teren o powierzchni 7019 ha, z czego około 93% powierzchni stanowią lasy. W jego zasięgu nie znajduje się najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m),najwyższym szczytem znajdującym się w granicach parku jest Jaworzyna Kamienicka (1288 m). Obejmuje on także dwa duże grzbiety: Turbacz-Kudłoń, Turbacz-Gorc. Te zielone płuca tworzą wspaniały mikroklimat a potok Łopuszanka uatrakcyjnia dodatkowo walory miejscowości, wokół której rozlokowały się liczne agroturystyczne gospodarstwa.

W Łopusznej bierze początek kilka szlaków na najwyższy szczyt Gorców (Turbacz 1310 m).Wędrować można po łagodnych stokach korzystając z doskonale utrzymanych tras, np.: 

szlak niebieski przez Zarębek Wyżni

szlak czarny przez Stawek Pucułowski i Polanę Zielenica,

przy tym drugim szlaku znajduje się jeden z nielicznych stałych stawków w Gorcach - Pucułowski Stawek, o długości 40 m i szerokości 13 m. Znad stawku rozciąga się piękna panorama na Tatry.Turyści cieszą się tu też przepięknymi widokami na Podhale a nawet Beskidy. 

Na szlakach spotkać można również nierzadko konnych jeźdźców, którzy korzystają z zasobów lokalnej stadniny koni w Łopusznej.

Usytuowana obok Dworku Tetmajerów w Łopusznej w miejscu starych stajni dworskich stadnina koni dysponuje wierzchowcami rasy Małopolskiej oraz doświadczoną kadrą instruktorską, o wysokich kwalifikacjach. Oferta stadniny obejmuje naukę jazdy, krajobrazowe przejażdżki po okolicznych szlakach turystycznych, kuligi a odbywające się tu zawody jeździeckie to też okazja do wspaniałych pikników o wyjątkowej atmosferze. Czynna codziennie od 12 do 18 (tel.(0..18) 265-33-17,kom.601-142-805)

 

Opracowano z wykorzystaniem MSIT.

JG


Menu. Pstrąg.
Stadnina koni. Stadnina koni.
Pstrąg. Dworek w Lopusznej.
Kościółek w Łopusznej.
Tischnerówka.
Rozkład jazdy


Noclegi

JÓZEFINAJÓZEFINA
Ochotnica / Nocleg
Gdy na wczasy wraz z rodziną czas na kontakt z Józefiną.
Ośrodek Wczasowy "Borowy"Ośrodek Wczasowy "Borowy"
Biały Dunajec / Nocleg
Biały Dunajec - gdzie znajduje się nasz ośrodek, to piękna miejscowość.
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.
Restauracje

Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.

Warto przeczytać

E-kartki góry