IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Bajeczny świat według Małgorzaty Rybińskiej.

2013-12-07 //Wstecz
Bajeczny świat  według Małgorzaty Rybińskiej.Tu króluje szyk, styl,bogata wyobraźnia, a wszystko to ręczna robota idealnie wkomponowana w mikołajkowy i bożonarodzeniowy czas, jakże odmienny od koszmarków z chińskiego marketu.

 W Restauracji Primavera w Nowym Targu - Rynek 27, swoje bożonarodzeniowe kompozycje wystawia artystka z sąsiedniej Rabki Zdrój, P. Małgorzata Rybińska. Jej dzieła mieli między innymi przyjemność oglądać oraz nabyć, bo i to jest możliwe, między innymi Goście Starej Winiarni w Mszanie Dolnej, która już dwukrotnie gościła tę twórczynię, tych niezwykłych w odbiorze i urodzie prac. 

W Jej dziełach odnajdziemy, np. pokryte, owsem, tudzież pszenicą i w złocie tonące łany pól, tu i ówdzie dojrzymy jak czerwienią się soczyście kwiaty maków, lawendy, żonkili. Te prace nie tylko oddają ducha bożonarodzeniowej atmosfery radości i ogólnego radosnego podniecenia, to również przeniesienie na nasz stół, do naszych domów tych pięknych chwil, gdy wiosną, latem czy jesienią spacerując po soczystych i kolorowo kwiecistych łąkach, ogrodach,chcemy by te chwile towarzyszyły nam na stałe.

Elementy florystyczne w Jej pracach to  nie przypadek.Jest absolwentką Wydziału Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim. Do niedawna poświęcała się pracy z młodzieżą, bowiem jako nauczycielka biologii i przyrody w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym im. Dr A. Szebesty w Rabce Zdroju, kształciła będące tam na leczeniu, z dala od swoich domów dzieci. Tam również stawiała pierwsze kroki w odkrywaniu przyjemności w tworzeniu, dzieląc się swoimi pomysłami i pracami.
Na co dzień prowadzi firmę projektowania i zakładania ogrodów. Bliżej natury już chyba być nie można. Stąd te oczywiste w odbiorze elementy Przyrody widoczne również w dziełach w postaci różnych gałązek,traw, suszonego kwiecia, które sama nierzadko wyhodowała i zebrała w swoim własnym ogrodzie.

W swoich pracach odwołuje się do tworu z gałązki jodły, bańki szklanej i rzadziej już świeczki, czy też wydmuszki. Dar widzenia w rzeczach banalnych obrazów niebanalnych.Euro-paleta, udekorowana przez Artystkę, przeżywa swoje nowe wcielenie zaskakując prostotą kształtów ale i ostrością kontrastujących z drzewem szklanych baniuszek przedziwnie odbijając padające nań strugi światła. Ściana połyskuje, mieni się jakby mrugając do odbiorcy i nawiązuje z nim swoisty bo indywidualny acz intymny w przesłaniu kontakt.

Odwołuje się do ponadczasowego przesłania sztuki, która ma kształcić ale i pobudzać wyobraźnię, Artystka realizuje niejako prowokacyjnie, bowiem lokuje monochromatyczny stroik w wykorzystywanym onegdaj przez zaradne gospodynie domowe słoju weka.Prostota słoja, który można posądzać o wszystko ale nie o artystyczne kształty, do tego wyrafinowany zbiór przestrzennie ulokowanych nań kształtnych ozdóbek, tworzą obraz, który jest kwintesencją umiejętności aranżacji i ekspozycji.

To co rzuca się w oczy, to absolutna perfekcja, niepowtarzalny w innych dziełach efekt, pozwalający oglądać nas samych niczym w krzywym zwierciadle, gdy z bliska przyjrzymy się kształtowi i kolorystyce baniek. Dalece tym rzeczom do sztampowego, bezgustownego, bo tylko komercyjnego,dominującego w zalewających nas teraz szczególnie w okresie wzmożonych przedświątecznych zakupów wytworach- chińskich ozdóbkach i seryjnych dziełkach sztuczki. 

Naocznie stwierdzili to przybyli na wernisaż do Primavery, goście, którzy nie kryli zachwytu nad udostępnionymi tam pracami.

Teraz, gdy będąc w rozterce jak uhonorować bliską nam Osobę w ten bożonarodzeniowy czas,uatrakcyjnić stół nie tylko wykwintnym menu, możemy nabyć te ręcznie wykonane absolutne hity, a ich ilość jest jednak niestety ograniczona.

Widoczne niebanalne poczucie estetyki i oczywiste z racji wykształcenia, zawodu, umiłowanie do przyrody,dają Artystce swobodę w realizacji swojej wizji więzi ze światem sztuki i środowiska naturalnego, tworząc unikalne kompozycje, których pomysłodawcą jest Matka Natura. Te dzieła o charakterze dekoracyjnym idealnie nadają się do podkreślenia uroczystego charakteru Świąt Bożego Narodzenia ale i Wielkanocnych.

Zasada - żyjesz więc korzystaj z życia pozytywnie wpływa na Jej zmysłowość i pozwala dojrzeć coś, gdy inni przechodzą obok czegoś niewzruszeni, nie dostrzegają potencjału tkwiącego w najprostszym nawet przedmiocie. Ta nadzwyczajna wrażliwość, idealne wyczucie estetyki, do tego zamiłowanie do tworzenia rzeczy, zjawisk, wydarzeń dla wielu trudnych do ogarnięcia, bo czasochłonnych, skomplikowanych, wymagających bogatej wyobraźni,odwagi, to obraz Małgorzaty Rybińskiej, miłośniczki Przyrody, Tańca, Sztuki, utalentowanej organizatorki nietuzinkowych bali kostiumowych.

Niebanalna Postać, wspaniała Osobowość-a  to wszystko obecne w Jej zimowych pracach.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
U TUTKI Pokoje GościnneU TUTKI Pokoje Gościnne
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle, malownicza miejscowość położona na skraju Tatrzańskiego Parku.
DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Restauracje

Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.

Warto przeczytać

E-kartki góry