IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Stare fotografie upamiętniają powstanie PTT.

2013-12-05 //Wstecz
Stare fotografie upamiętniają powstanie PTT.3 sierpnia 1873 roku na przyjęciu wydanym na cześć właściciela Szczawnicy - Józefa Szalaya - w Dworze Zakopiańskim Ludwika Eichborna postanowiono założyć Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie. Głównym inicjatorem był F. Pławicki, a wśród współtwórców znaleźli się m. in. ks. Stolarczyk, dr Chałubiński, dr Eichborn. Siedzibą organizacji został Nowy Targ.

 Prekursorzy zorganizowanego ruchu turystycznego już w latach 60-tych XIX stulecia sygnalizowali potrzebę stworzenia Towarzystwa łączącego miłośników gór. Pomysł ich został zrealizowany  3 sierpnia 1873 roku i na przyjęciu wydanym na cześć właściciela Szczawnicy - Józefa Szalaya - w Dworze Zakopiańskim Ludwika Eichborna postanowiono założyć Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie. Głównym inicjatorem był F. Pławicki, a wśród współtwórców znaleźli się m. in. ks. Stolarczyk, dr Chałubiński, dr Eichborn. Siedzibą organizacji został Nowy Targ. 

Na posiedzeniu w Krakowie zmieniono statut, wykreślono z nazwy przymiotnik "Galicyjskie" nadając tym samym Towarzystwu ogólnokrajowy zasięg.

Ja informują zapisy upamiętniające powołanie tego zacnego stowarzyszenia, było ono pierwszą organizacją górską na ziemiach polskich i szóstą tego typu na świecie. W 1920 roku przemianowane na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Zatem wszystkie działania Towarzystwa Tatrzańskiego miały charakter pionierski. 

TT budowało schroniska (nad Morskim Okiem, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, w Roztoce, poza Tatrami w Czarnohorze, a potem w Beskidach). Nadawało kształt i organizowało obsługę przewodnicką, wytyczało szlaki turystyczne, znakowało je i montowało na nich ubezpieczenia.W Zakopanem powstało szereg placówek kulturalno-oświatowych, w tym m.in. Muzeum Tatrzańskie, czy Szkoła Snycerska. Samo miasto zyskało cywilizacyjnie i doszło do połączenia Zakopanego ze światem poprzez budowę kolei, poprawę szosy, pocztę, telegraf i telefon. Na niwie edukacyjnej Towarzystwo skupiło sie na opracowywaniu map i przewodników oraz kart pocztowych.

Te przebogatą historię tego ruchu ukazuje zlokalizowana na płycie nowotarskiego Rynku wystawa, która obrazuje dzieje stworzonej oddolnie z potrzeby serca organizacji, która tak wspaniale zapisała się w naszej historiografii.

Z perspektywy tych stu-czterdziestu lat wydaje się, że najważniejszym celem Towarzystwa Tatrzańskiego była integracja Polaków z trzech zaborów, poprzez związanie ich z polskimi górami.

Opracowano na podstawie doniesień medialnych. 
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Restauracje

Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.
Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.
U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.

Warto przeczytać

E-kartki góry