IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Kraina Niezapomnianych Chwil-od Pienin, Gorce, Podhale po Spisz.

2013-12-04 //Wstecz
Kraina Niezapomnianych Chwil-od Pienin, Gorce, Podhale po Spisz.Turystycznie powiązane ze sobą rejony, które stanowią- Krościenko, Czorsztyn, Ochotnica Dolna, Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne, Nowy Targ, łączy wyjątkowo piękny obszar, nie tylko w skali naszego kraju, ale i poza jego granicami.

 Kupą Mości Panowie wołała brać szlachecka, gdy chciała osiągnąć coś, czego w pojedynkę by nie uzyskała. Historyczne odniesienia do sposobów osiągania wytyczonych celów są jak najbardziej zasadne. Granice państw, miast, powiatów, gmin nie są idealnie tożsame z granicami krain geograficzno-turystycznych, zatem to co ma sąsiad, nierzadko jest i naszą dziedziną. 

Współpraca regionów atrakcyjnych turystycznie na polu promocji jest jak najbardziej porządana. Włodarze kilku  gmin - z regionu Pienin, Gorców, Podhala i Spisza, rada w radę doszli do wniosku, że mając tak niezaprzeczalne walory turystyczne,jak chociażby Pieniny, Gorce, Jezioro Czorsztyńskie, Niedzicę, Przełom Dunajca-trzeba ukazać w perspektywie większej aniżeli jednego sołectwa, powiatu czy gminy. Powstał zatem projekt współpracy pt. "Kraina Niezapomnianych Chwil".

Jako, że obowiązki wynikające z projektu rozłożone są równomiernie na wszystkich uczestników tej formy współpracy, to i efekt końcowy, jakim jest dotarcie z ofertą turystyczną do szerokiej rzeszy potencjalnych turystów, zależy od tego jak każdy z tych podmiotów wywiąże się ze swojego zadania. 

Projekt  współpracy realizowany jest już od grudnia 2012 r. przez dwie działające już skutecznie i sąsiadujące ze sobą tzw. Lokalne Grupy Działania (LGD): tj. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Gorce Pieniny" z siedzibą w Krościenku i Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy z siedzibą w Łapszach Niżnych. Za cel wzięto sobie podniesienie wzrostu atrakcyjności regionów partnerskich  w oparciu o posiadane zasoby turystyczne, a ponadto wzajemna promocja walorów turystycznych oraz przyrodniczo kulturowych. 

Grupę tak turystycznie powiązanych ze sobą rejonów stanowią- Krościenko, Czorsztyn, Ochotnica Dolna, Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne, Nowy Targ, które będąc położonymi w regionie  Pienin, Gorców, Podhala i Spisza stanowią wyjątkowo piękny obszar, nie tylko w skali naszego kraju, ale i poza jego granicami. 
Jest tu i tradycja i piękno krajobrazu, bogata kultura a poza tym szlaki turystyczne wiodące nad  Morskie Oko, Trzy Korony, Sokolicę, Turbacz, Gorc, Lubań, szlakiem wodnym po Jeziorze Czorsztyńskim. Atrakcje na każdą porę roku, na dobrą i złą pogodę, tak dla dzieci jak i seniorów bez względu na płeć.

Dotarcie do szerokiej rzeszy aktywnych Turystów wymusza sięgnięcie po takie środki przekazu jak m.in.media elektroniczne, gdzie prezentowane mają być filmy promocyjno – informacyjne tzw. krótkiego spotu filmowego  i dłuższego filmu oraz opracowanie i wydanie przewodnika turystycznego prezentującego walory przyrodnicze i kulturowe tego pięknego obszaru.

Filmy jak i przewodnik mają za zadanie zachęcić Turystę do spędzania wolnego czasu oraz spopularyzować turystykę górską, wodną i  ułatwić zwiedzanie tego wyjątkowego dotąd mało "zadeptanego" jeszcze  regionu Polski.
W przewodniku będzie m.in.informacja związana zarówno z historią stowarzyszonych gmin, jak i opis atrakcji przyrodniczych i kulturowych, zebranych w formie kilkunastu wycieczek turystycznych. Atrakcyjności ma dodać przejrzysta mapkę  wraz z opisem proponowanej trasy. 
 
Na szczególne uznanie zasługuje fakt, iż wydanie filmów, łącznie z przewodnikiem jest  nowatorskim pomysłem na wykorzystanie lokalnych zasobów tych regionów.

Co ciekawe, walory tego regionu, będącego swego czasu częścią wielonarodowego państwa Habsburgów, pięknie i ciekawie opisuje nie kto inny jak autor "Dobrego Wojaka Szwejka" Jaroslav Hasek w książce pt." O Podhalu, Galicji...Piłsudskim. Szkice nieznane".

Opracowano na podstawie doniesień medialnych.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Restauracje

Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Restauracja Staro IzbaRestauracja Staro Izba
Zakopane / Restauracja
Bar przy bielonym piecu, kominek i wiele góralskich sprzętów.
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,

Warto przeczytać

E-kartki góry