IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Każdy ma swój idee fixe. (GPS:20.0968554, 49.3502648.).

2013-11-30 //Wstecz
Każdy ma swój idee fixe. (GPS:20.0968554, 49.3502648.).Czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, babylift, tor do snowtubingu oraz trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Wyciąg szkoleniowy dla początkujących oddzielony jest od głównej trasy, co zwiększa bezpieczeństwo uczących się jeździć na nartach.Szerokość stoku ok. 150 metrów sprzyja miłośnikom carvingu. W kompleksie znajdują się także trudniejsze, czerwone odcinki, pozwalające na szybszą jazdę. Dla chętnych do jazdy na tyczkach i startu w narciarskich lub snowboardowych slalomach udostępniona jest trasa sportowa, tuż obok pozostałych stoków.
 
 Szukamy miejsca o wszechstronnym i wysokim poziomie dostępnych usług, aby jak najlepiej skonsumować nasz wolny czas jakim dysponujemy na zimowy relaks. Nie tylko usytuowanie, bo w przypadku stacji narciarskiej istotne też aby stoki zlokalizowane były idealnie na północ, położone możliwie wysoko z dużą przepustowością kolejki linowej i szerokimi, dobrze utrzymanymi trasami zjazdowymi wraz z bogatą infrastrukturą, tak jak np.szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, po to aby bezproblemowo rozerwać się po udanym dniu na stoku. Tego oczekujemy.

Dorzućmy bezpłatne, obszerne parkingi i dobre drogi dojazdowe z centrum Polski, a chętnych z pensjonatów dowozić do Stacji muszą oczywiście bezpłatne ski-busy.Do tego atrakcyjne odległości od centr rozrywkowych usytuowanych w okolicznych miejscowościach. No i widoki.

O takich walorach może pomarzyć wiele ośrodków. Te które w swojej ofercie mają je wszystkie jest niewiele, najwyżej mają jedną lub raptem kilka opcji z tej wyliczanki.
My na Podhalu śmiało możemy zarekomendować stację narciarską, która w opinii fachowców i turystów jest na najwyższym poziomie świadczonych usług. I ciągle się rozwija.

Gdy zatem w karczmie przy stacji narciarskiej RUSIŃ-SKI w niedzielę 27 października 2013r. odbyło się spotkanie przewodników, którego Organizatorem był Klub Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Wł. Krygowskiego z Oddziału Krakowskiego PTTK przy współpracy Samorządu Przewodnickiego Woj. Małopolskiego i Śląskiego i pojawił się tam jak się później okazało nie bez przyczyny,Wice Marszałek Województwa Małopolskiego-P.Jacek Krupa - Członek Zarządu Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, to oficjalnie i uroczyście przekazał umowę o dofinansowanie projektu: "Poprawa i rozbudowa funkcjonalności stacji narciarskiej RUSIŃ-SKI w Bukowinie Tatrzańskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego". 

Droga do funduszy europejskich została zatem otwarta. Ten fakt to przysłowiowa kropka nad "i",gdyż nawet najbardziej ambitny i uzasadniony społecznie zamysł musi mieć zaplecze finansowe. 

Realizowany projekt polegał będzie na rozbudowie istniejącej stacji narciarskiej oraz uruchomieniu pakietu dodatkowych, komplementarnych usług turystycznych.
Jego istotą jest 6-cio osobowa kolej krzesełkowa firmy szwajcarskiej Bartholet- podgrzewana i zamykana. Technologia firmy Bartholet jest projektowana, produkowana oraz podlega kontroli jakości w fabryce w Seilbahnen (Szwajcaria) w zgodzie ze Standardami Jakości ISO 9001 – 2000. To gwarant najwyższej jakości i komfortu.

Już na etapie projektowania stacji w obecnym kształcie Wnioskodawca perspektywicznie zakładał jej rozbudowę, między innymi o budowę następnej kolei linowej sześcioosobowej. W związku z powyższym niektóre pozwolenia i decyzje przewidywały dalszą rozbudowę Stacji Narciarskiej Rusiń-ski. Dalekowzroczność i perspektywiczne myślenie nie tylko popłaca ale i jest przejawem wysokich kompetencji i długofalowego, zgodnego z potrzebami rynku planowania inwestycji.

Zaplanowano rozszerzenie funkcji stacji narciarskiej o organizację tras downhillowych dla rowerzystów, budowę placu zabaw z parkiem linowym, uruchomieniu przedszkola narciarskiego z wykorzystaniem bezpiecznego wyciągu taśmowego, uruchomienie pieszo-rowerowej trasy widokowej z punktem widokowym dla turystów. A budowa nowoczesnej, sześcioosobowej kolei krzesełkowej usytuowanej równolegle do istniejącej wraz rozszerzeniem funkcji stacji narciarskiej o dodatkową, to kwintesencja inwestycji, pozwoli na całoroczną infrastrukturę turystyczną i umożliwi Spółce zaoferowanie turystom spójnej, 12 -miesięcznej oferty atrakcji i usług turystycznych-głosi prospekt.

Ten rok to kolejna, bo 14. edycja plebiscytu "Wielkie Odkrywanie Małopolski" organizowanego od lat wspólnie przez Gazetę Krakowską, Województwo Małopolskie, Małopolską Organizację Turystyczną, Telewizję Kraków i Radio Kraków. W tym roku spotkanie odbyło się w Jaworkach koło Szczawnicy, gdzie opublikowano wyniki plebiscytu "Wielkie Odkrywanie Małopolski". Głównym zwycięzcą w tym roku została Białka Tatrzańska, zwyciężając w kategorii "Miejsce Niezwykłe".Przedstawiciele Białki Tatrzańskiej i Gminy Bukowina Tatrzańska odebrali z rąk Jacka Krupy Członka Zarządu Województwa Małopolskiego symboliczny czek na kwotę 50 000 zł z przeznaczeniem na promocję oferty turystycznej.
Współpraca obu miejscowości nie jest dziełem przypadku i jedna jaskółka wiosny nie czyni, toteż zwierając szeregi właściciele i zarządcy tych stacji narciarskich tak kształtują ich rozbudowę, i aby wyjść na przeciw oczekiwaniom turystów ale i sprostać konkurencji, która nie śpi. 

Idea skipass powoduje, że wysoce są zaawansowane logistycznie plany połączenia Bukowiny z Białką siecią tras narciarskich.To uczyni z obu tych już atrakcyjnych ośrodków mega-ski-kompleks, zdolny zaspokoić najbardziej wybredne gusta turystów i skutecznie konkurować z wielkimi tuzami ski-biznesu w Europie. Ta wszechstronność atrakcji w połączeniu z nowoczesnymi basenami termalnymi w Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej o przebogatym zapleczu hotelarsko-gastronomicznym, sprawiają, że również nie bez kozery, nie tylko zimą, ten obszar jest w centrum uwagi, gdyż przez teren gminy przebiega jeden z najbardziej atrakcyjnych i widowiskowych etapów Tour de Pologne.

Na swoją pozycję Stacja Rusin-Ski pracuje od chwili otwarcia. 

Już 11 marca 2011 roku Stacja została laureatem plebiscytu "Najlepsza Stacja Narciarska Małopolski 2010/2011 – bezpiecznie i rozważnie" organizowanego przez Gazetę Krakowską w kategorii "Duże stacje narciarskie".
W sezonie 2011/2012 udostępniono atrakcje dla dzieci: Park Kubuś i snowtubing w specjalnej rynnie.
Pomyślnie zaplanowana,rozbudowywana i prowadzona stacja Rusin-Ski w podsumowaniu sezonu zimowego 2011/2012 została ponownie ogłoszona najlepszą stacją narciarską Małopolski.

O ośrodku narciarskim Rusin-Ski na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej, mówi się zatem dużo dobrego i zasłużenie jak widać, bo przyznawane nagrody, wyróżnienia dla tej stacji rodzinnej nie są bezzasadne. Jest to miejsce ogólnodostępne, bo poza narciarzami doskonale czują się tu i bawią się też goście w garniturach i szpilkach. Jego północne nachylenie sprawia, że słońce nie stanowi przeszkody dla narciarzy zjeżdżających w dół, a jedynie opala ich podczas wjeżdżania na krzesłach. Już same widoki ze szczytu na Tatry, Podhale, Pieniny i Gorce według nieodosobnionych opinii, nie mają sobie równych.

Prezes stacji Rusin-Ski, Pan Waldemar Wojtaszek stwierdza, że-..."najmocniejszą stroną stacji jest to, że wciąż staramy się poprawiać ofertę i podnosić jakość obsługi klienta. Stacja pomyślana jest jako stacja rodzinna, wydzieliliśmy bezpieczną część z małym wyciągiem dla dzieci. Dzieci do sześciu lat jeżdżą u nas bezpłatnie. Obszerna karczma daje możliwości wydzielenia części do zabaw dziecięcych, z której chętnie korzystają milusińscy. Dalszym krokiem będzie zatrudnienie (...) opiekunek do dzieci, by rodzice mogli spokojnie szusować po stoku."

Z tą lokalizacją RUSIŃ-SKI śmiało z powodzeniem konkuruje, gdyż jest blisko stąd do takich atrakcji apres-ski w regionie, jak chociażby luksusowe kompleksy basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach i  Białce Tatrzańskiej. Funkcjonująca na terenie Stacji profesjonalna Szkoła Narciarska "Ptak-Team" zajmuje się szkoleniem z zakresu doskonalenia umiejętności jazdy na nartach lub snowboardzie. To oferta zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.
Doskonale wykwalifikowani instruktorzy, wśród których jest m.in. wielokrotny Mistrz Polski Amatorów i medalista Mistrzostw Polski w carvingu, zapewniają chętnym maksimum bezpieczeństwa i komfortu podczas pierwszych godzin nauki jazdy na nartach oraz pozwalają odkryć tajniki i zakochać się w tym pięknym sporcie. 
Wypożyczalnia oraz sklep ze  sprzętem sportowym oferuje jedna z najbardziej renomowanych tego typu firm na Podhalu – rhSPORT.(Kontakt: tel.: +48 18 533 00 00.).

Stacja Narciarskiej Rusiń-Ski, która powstała w 2005 r. i działa od 2009 roku składa się obecnie z kolejki krzesełkowej 4-osobowej o długości 700 metrów, 2 wyciągów orczykowych długości 400 i 200 metrów, oraz małego wyciągu dla początkujących i dla dzieci.Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddane są: czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, babylift (wyciąg dla najmłodszych), tor do snowtubingu (zjazdy na oponkach) oraz trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Wyciąg szkoleniowy dla początkujących oddzielony jest od głównej trasy, co zwiększa bezpieczeństwo uczących się jeździć na nartach. Stoki są doskonale utrzymane - sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Główna trasa ma 800 metrów długości, ale to co najważniejsze i  jest rzadko spotykane u nas, to szerokość ok. 150 metrów, co sprzyja miłośnikom carvingu oraz powoduje, że narciarze i snowboardziści nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo na stoku. Atrakcyjność stacji to m.in. fakt iż większość tras na Rusińskim Wierchu oznaczonych jest kolorem niebieskim, co oznacza, że są one łatwe i sprzyjają narciarstwu rodzinnemu. W kompleksie znajdują się także trudniejsze, czerwone odcinki, pozwalające na szybszą jazdę. Dla chętnych do jazdy na tyczkach i startu w narciarskich lub snowboardowych slalomach udostępniona jest trasa sportowa, tuż obok pozostałych stoków. Ten wyjątkowy jak na rodzime warunki,szeroki stok zapewniający bezpieczne szusowanie. Pomyślano i o początkujących, którym wydzielono też oddzielną, niekolizyjną trasę. Udostępniono też snowpark dla snowboardzistów szukających  bardziej wyrafinowanych doznań. Co istotne właściciele stacji stanowią prywatny miejscowy kapitał.Ta stacja ma już grono stałych klientów, powracających kilka razy w roku na weekendy czy dłuższe pobyty.

Całości oferty dopełniają bezpłatne, obszerne parkingi i dobre drogi dojazdowe z centrum Polski (przez Kraków, Nowy Targ, Białkę Tatrzańską lub Groń i Leśnicę), a także z Zakopanego (przez Poronin i rondo na Klinie w Bukowinie Tatrzańskiej). Dodatkowo z okolicznych miejscowości (Bukowina Tatrzańska, Gliczarów) chętnych dowożą do Stacji bezpłatne ski-busy.

Niewątpliwym atutem położenia RUSIŃ-SKI jest to, że blisko stąd do największych atrakcji apres-ski w regionie, a mianowicie kompleksów basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach i  Białce Tatrzańskiej. Goście stacji mogą się do nich udać po drodze do swoich miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych, z których mnogości znana jest Bukowina Tatrzańska.

Przy górniej stacji kolei działa należąca do spółki karczma regionalna. 
Oferuje ona kompleksowe usługi gastronomiczne w karczmie regionalnej Rusiń-Ski. Przytulne i atrakcyjne miejsce spotkań i imprez wszelkiego rodzaju. Karczma oferuje pyszne jedzenie, zarówno na posiady, jak i dla potrzeb bardziej wyrafinowanego podniebienia (oferta kuchni góralskiej, tradycyjnej polskiej i europejskiej) oraz udane imprezy rodzinne. Karczma jako miejsce przyjazne dzieciom posiada kącik do zabawy dla młodych i specjalne jedzenie i porcje dla dzieci.

Lokalizacja GPS:20.0968554, 49.3502648.Adres:Wierch Rusiński,Bukowina Tatrzańska.
Opracowano z wykorzystaniem materiałów prasowych oraz udostępnionych przez Stację Narciarską Rusin-Ski.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

Skalny BrzegSkalny Brzeg
Czarna Góra / Nocleg
“Skalny Brzeg” w Czarnej Górze jest nowo otwartym obiektem w standardzie hot
Ośrodek Wczasowy STASINDAOśrodek Wczasowy STASINDA
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego w Bukowinie Tatrzańskiej grupy
Willa MajerczykWilla Majerczyk
Poronin / Nocleg
Willa Majerczyk położona jest w spokojnej i malowniczej okolicy.
Restauracje

Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
Karczma MłyńskaKarczma Młyńska
Zakopane / Restauracja
Karczma Młyńska położona jest na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jes
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu

Warto przeczytać

E-kartki góry