IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhalańskie tygrysy.

2013-11-12 //Wstecz
Podhalańskie tygrysy.Rozmach, ambicja, dalekosiężne plany,konsekwentna realizacja, szerokie spectrum działania. Na Podhalu trwa wielka akcja modernizacyjna.  W rankingu samorządowego dwutygodnika "Wspólnota" inwestycje za 2012 r. podhalańskie miasta- Nowy Targ, Rabka Zdrój, Szczawnica, Zakopane uplasowane zostały na wysokich pozycjach. Doceniono podtatrzańskie kurorty, które przez ostatnie miesiące realizowały wcześniej założone z rozmachem plany i np. inwestowały w drogi, rozwój kanalizacji czy nowe obiekty sportowe oraz kulturalne. 

I tak Zakopane- niekwestionowana Stolica Tatr w tym zestawieniu za 2012 r. zajęła bardzo wysokie 9. miejsce w Polsce i 2. w Małopolsce wśród miast powiatowych.  Przede wszystkim dlatego, iż w ocenianym roku pod Gubałówką na inwestycje wydano 981 zł w przeliczeniu na mieszkańca, co daje w sumie ok. 26 mln zł. 

Za wyasygnowaną kwotę odnowiono park miejski i placu Niepodległości. Niebawem oddany do użytku zostanie nowy plac zabaw na Równi Krupowej, z którego dzieci w pełni będą mogły skorzystać wiosną 2014 r.
Po okresie zimowym zainicjowane będą prace przy placu zabaw na os. Szymony. Miasto realizuje budowę noclegowni, a także ruszą niebawem roboty przy budowie bloku z mieszkaniami komunalnymi zlokalizowanej przy ul. Kamieniec.
W ramach inwestycji drogowych remontowane będą ulice Piłsudskiego (od skrzyżowania z ulicą Tetmajera), Grunwaldzka, zakończą się też prace na Chłabówce, a także zacznie się modernizacja ulicy Broniewskiego. Miasto chce również wyremontować zagrożoną, bo osuwającą się drogę na Olczy. 

Stolica Podhala, jakim mieni się Nowy Targ wypadł troszeczkę gorzej.Leżące u zbiegu 2 Dunajców -Białego i Czarnego, Królewskie Wolne Miasto, dzięki pozyskanym pieniądzom na budowę basenu, czy zrealizowaną przebudowę Rynku oraz w poddanym rewitalizacji parku - jest w swojej grupie na 19. miejscu pośród samorządów w Polsce i na 3. miejscu w województwie małopolskim. Statystycznie rzecz ujmując w 2012 r. na każdego mieszkańca Nowego Targu wydano na inwestycje 741 złotych, czyli w sumie ok. 25 mln złotych. 
Na przyszły rok zaplanowano m.in.zakończenie remontu oczyszczalni ścieków, oddana zostanie nowa kanalizacja, udostępniony zostanie kryty basen oraz miejska Strefa Aktywności Gospodarczej. Na 2014 r. zaplanowano otwarcie dwóch nowych stadionów a ponadto rozpocznie się budowa ronda na ul. św. Anny i nowego cmentarza. 

Perła Pienin - Szczawnica to niekwestionowany lider w rankingu miast jeśli chodzi o inwestycje wśród tych niemających praw powiatu w Małopolsce. Fakty mówią same za siebie, bo żaden samorząd  w województwie małopolskim nie inwestował więcej. Szczawnica, ze swoją kwotą  2444 zł na głowę każdego mieszkańca (w sumie wydała ok. 15 mln zł), zajmuje aż 4. miejsce w Polsce.

Wynik ten  udało się osiągnąć uzdrowisku poprzez wyasygnowanie środków na remont m.in. parku Dolnego, placu Dietla i pijalni wód. Sypnięto groszem na odnowę drogę do Jaworek, czy ścieżkę rowerową nad potokiem Grajcarek. 
Ambitnych planów ciąg dalszy, toteż na przyszły rok planuje się budowę ujęcia wody i wodociągu w Jaworkach, dla zmotoryzowanych dwupoziomowy parking przy stacji kolejki na Palenicę i siedzibę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Miasto Dzieci jakim jest bez wątpienia Rabka-Zdrój choć w rankingu "Wspólnoty" nie zajęła nazbyt wysokiego miejsca, to w kategorii miast, które nie są na prawach powiatu, uplasowała się na 143. miejscu w Polsce. Tak wysoka lokata to 630 zł na osobę, a w sumie daje ponad 8 mln złotych.

Inwestycje, które już się rozpoczęły, a zakończą się w przyszłym roku, wymieniana jest sala gimnastyczna przy gimnazjum na Słonem. Latem, bo w lipcu 2014 r. oddany do użytku  będzie, jak przystało na miasto otwarte na dzieci, skate i trial park wraz z co wyróżnia tę inwestycję spośród innych-torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich.W kolejce do realizacji w ramach nowych robót, już w 2014 roku wymieniany jest remont ulic Sądeckiej i Krakowskiej wraz z przebudową mostu i ulicy Podhalańskiej. Kończone będą remonty ul. Orkana, Polnej, na Banię. Będzie też budowa sali gimnastycznej w szkole w Ponicach, a także ocieplanie budynków przedszkoli i Urzędu Gminy.

Jak daje się zauważyć, szereg z tych inwestycji realizowanych jest pod kątem i ich wygody,licznie odwiedzających te miasta Gości, którym oferowane są coraz wyższe standardy, czyniąc że pobyt jest tu ciekawy, miło wspominany. Korzystają też na tym mieszkańcy, którzy poza codzienną obsługą ruchu turystycznego musza też wypoczywać i godnie żyć.


Opracowano na podstawie doniesień prasowych.
JGRozkład jazdy


Noclegi

Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Restauracje

Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.

Warto przeczytać

E-kartki góry