IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

BUEN PROVECHO!

2013-10-11 //Wstecz
BUEN PROVECHO!Gitara, vihuela, skrzypce,trąbki i pyszne Burrito.
BUEN PROVECHO! Kosmopolityzm w wydaniu nowotarskim staje się faktem.
 Kosmopolityzm w wydaniu nowotarskim staje się faktem. Na kulinarnej mapie miasta  lokal o dźwięcznej acz egzotycznej nazwie "El Mariachi"od 2 lat skutecznie konkuruje o ambitnego klienta. Usytuowany na obrzeżach Rynku, przy ul.Słowackiego 15 w Nowym Targu, kusi kuchnią meksykańską, w wydaniu oryginalnym, bo prowadzony przez rodowitego Meksykanina imieniem Jose, Jego żony i Jej Brata.Specjały kuchni meksykańskiej jak chociażby słynne Burrito, czy też Quesadillas, Tortilla są oryginalne i niepowtarzalne.Podawane w wersjach łagodna, ostra i mega ostra.Obok dań głównych lokal oferuje popularne piwo meksykańskie Corona,  którą meksykanie piją z dodatkiem limetki. Trunki alkoholowe jak tequila i mezcal produkowane są z agawy. Do ulubionych koktajli należy Margarita składająca się z odpowiednich proporcji tequili,pomarańczowego likieru i soku z cytryny lub słynna Piňa colada, na którą składają się w tajemnych ilościach i sposobie mieszane kokosowe mleczko, sok z ananasa, rum. Skąd ten niepowtarzalny i nigdzie więcej niespotykany smak? Bierze się to chociażby stąd, że są dziełem niejakiego Jose (czyt.Chose), który będąc rodowitym Meksykaninem, wyniósł ze swojego rodzinnego domu umiejętność gotowania i przyrządzania potraw na tak wysokim poziomie, że z powodzeniem praktykował na trudnym, wymagającym terenie w USA w wielu renomowanych lokalach gastronomicznych, przede wszystkim w Chicago.

Wnętrze lokalu delikatnie nawiązuje do tradycji meksykańskiej, ale jego istotę stanowi niepowtarzalna, atrakcyjna i co istotne wykwintna kuchnia meksykańska. Jest ona na tyle oryginalna, na ile pozwalają możliwości aprowizacyjne. Szereg przypraw zdobywanych jest w drodze znajomości z innymi restauratorami specjalizującymi się w trudnej kuchni Meksyku. Podstawowe produkty jak mięso, drób, warzywa muszą być wysoce wyselekcjonowane, bo tak dla przykładu, nie z każdej wołowiny będzie pyszna tortilla czy burrito. Lokal nie prowadzi sprzedaży na dowóz, gdyż delikatność serwowanego posiłku wymusza, aby był on podawany w takich warunkach, w jakich został przyrządzony przez mistrza Jose. Tu o pokusę dla większego zysku nie ma miejsca, bo traci na tym i konsument ale i lokal. A prestiż jest ciężko zdobywaną marką w biznesie gastronomicznym.
Poza odniesieniem do tradycji meksykańskiej z racji kraju pochodzenia jej współgospodarza,  i w oferowanym w El Mariachi menu, chodzi jeszcze o chęć nagłośnienia szerszemu gronu tych z tradycji kraju pochodzenia Jose, jak chociażby jego folklor i muzyka. Skąd nazwa lokalu? To wędrowni muzycy, tworzący tradycyjne grupy, tzw. mariachis. Składają się z dwóch lub więcej muzyków, ubranych w stroje inspirowane ubiorem charros-w biało czarnych kolorach. Używają takich instrumentów, jak gitara, vihuela, skrzypce i trąbki. Co roku w Jalisco organizowane jest Międzynarodowe Spotkanie Mariachi, mające wielkie zasługi w promocji tradycji i kultury Meksyku. Jedna z najbardziej znanych piosenek to "El Son de la Negra”, a najbardziej popularna grupa - Mariachi Vargas de Tecatitlán.

Nic bardziej jak piękna muzyka, śpiew i wyborna kuchnia nie opowiedzą o danym kraju. El Mariachi właśnie tak przybliża Meksyk swoim klientom. A to, że muzyka jest dziełem sztuki, świadczy najlepiej fakt, iż  w 2011 roku muzyka mariachis została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

Jak mawia stare przysłowie, muzyka łagodzi obyczaje, a te bywają odmienne, to jednak niewielu zapewne wie, że słynna chociażby z filmu "Zakazane piosenki" melodia do tekstu"Teraz jest wojna" pochodzi właśnie z kraju o pięknym szafirowym niebie, cudownym oceanie, uroczych miastach pełnych bezcennych zabytków- Meksyku. To tak naprawdę meksykańska kompozycja "Cielito lindo"- jest bardzo popularną w Meksyku piosenką o miłości, napisaną przez muzyka i kompozytora Quirino Mendozę y Cortés. 

Poza Polską ten piękny kraj również wpływa na kulturę światową i to w najbardziej prozaicznym wydaniu. Otóż Majowie jak i Aztekowie znali gumę do żucia. W języku Majów nazywano ją "sicte", Aztekowie zaś wołali "tzictle" i stąd prawdopodobnie pochodzi hiszpańskie słowo „chicle”. Obydwie grupy pozyskiwały gumę z drzewa zwanego sapodilla, inaczej pigwica właściwa, pochodzącego z tropikalnych obszarów kontynentu amerykańskiego. Indianie żuli gumę z troski o czystość zębów, a także, by oszukać głód. Na początku XIX wieku generał Antonio López de Santana zasugerował amerykańskiemu uczonemu, Thomasowi Adamsowi, by w produkcji opon i zabawek zastąpił kauczuk żywicą z meksykańskiego drzewa. I tak do użytku weszła guma do żucia.
Na tym nie koniec światowych konotacji Meksyku z popkulturą. Todos Santos to miejscowość położona na południowym krańcu stanu Baja California Sur i stanowi punkt spotkań dla wielu kultur oraz miejsce, gdzie kwitnie bujne życie artystyczne. To prawdziwy raj dla turytów, którzy corocznie przybywają tu, by zachwycać się łagodnym klimatem tego miejsca i korzystać z uroków pięknych plaż. Stoi tam Hotel California,  i to od jego nazwy pochodzi jedna z kultowych piosenek z lat 70. "Hotel California" – piosenka zespołu The Eagles z albumu o tej samej nazwie w wykonaniu m.in.Dona Henley'a .
Ten barwny kraj pełen egzotycznych zdawałoby się atrakcji, jest niezwykle otwarty na zewnątrz. Tłumy turystów z całego świata odwiedzają np.wielkie miasto Tulum, które zostało zbudowane pod koniec XIII wieku, w okresie poklasycznym. To jedyne miasto Majów zbudowane na wybrzeżu, które służyło jej mieszkańcom jako port morski, głównie do handlu turkusem oraz jadeitem. Obecnie Tulum zachwyca turystów wspaniałymi widokami.Kultura Majów, Azteków, podboje konkwistadorów, współczesna historia Meksyku z jego straszną wojną domową, zobrazowaną np. w filmie "Cristiada" oraz nowoczesne przeobrażenia na miarę budowanej potęgi gospodarczej świata XXIw., stanowią, że mieszkańcy tego kraju są nad wyraz wszechstronni, gościnni, pracowici oraz lubujący się w dobrej zabawie i takiej też kuchni. Taki też jest nasz nowotarski Meksykanin Jose.
Niebawem, bo 16 października br. odbędzie się koncert radiowy z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej z okazji 203. rocznicy Niepodległości Meksyku. Wówczas to trzech meksykańskich śpiewaków operowych wykona pieśni swojego kraju. To ważny dzień dla każdego Meksykanina.
P.s. Ich zakąski na zamówienie serwuje sąsiedni lokal KsiążKawiarnia Rezerwat.
J

Nowy Targ,Pl.Słowackiego 15
Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat Willa DziubasPensjonat Willa Dziubas
Białka Tatrzańska / Nocleg
Jeżeli pragniecie spędzić urlop wśród pięknej przyrody.
DOM WYPOCZYNKOWY GALICADOM WYPOCZYNKOWY GALICA
Poronin / Nocleg
Witamy Was u podnóża Tatr schylamy się bardzo nisko.
Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Restauracje

Karczma MłyńskaKarczma Młyńska
Zakopane / Restauracja
Karczma Młyńska położona jest na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jes
Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Restauracja U StudniaraRestauracja U Studniara
Murzasichle / Restauracja
Wyśmienita kuchnia polska i włoska, sale o niepowtarzalnym wystroju...

Warto przeczytać

E-kartki góry