IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Małe tak, że zaledwieś wszedł, już zniżasz głos bo aż po szept.

2013-09-14 //Wstecz
Małe tak, że zaledwieś wszedł, już zniżasz głos bo aż po szept.Na Placu Słowackiego 15 w Nowym Targu KsiążKawiarnia Rezerwat.  Gdy już ogarnąwszy nasz wir spraw, to na chwilę choć by uspokoić mętlik w głowie, aby w spokoju, i w miłym niewątpliwie towarzystwie rozsiąść się wygodnie, powspominać, poopowiadać, ba poplotkować ale i ulegając przemożnej chęci pobyć sam na sam  w ten czas, bo i spojrzeć w gazety druk, zaczytać się, a i po książkę sięgnąć też,co w zasięgu ręki jest i zapomnieć czym żyje pędzący świat, to szukamy niewielkiej ale jednak ostoi ciszy, gdzie łyk kawy i coś na ząb, gdyż człek to towarzyskie wszak stworzenie jest, i pożąda takich jak to miejsc na Placu Słowackiego 15 w Nowym Targu KsiążKawiarnia Rezerwat...gdzie ów błogostan jest, bo... 

...Kawiarenki... kawiarenki... 
Małe tak, że zaledwieś wszedł, zniżasz głos aż po szept. 
Mimochodem, kamień w wodę, 
wpadnie coś z bardzo wielkich spraw 
w czarną toń małych kaw....
która jest napojem wszechmocnym, i wiedział to, już prekursor kawiarnianego szyku, ów dzielny żołnierz i podkomendny owianego wiktorią króla Jana III Sobieskiego, co Kara Mustafę pokonał był pod Wiedniem i z namiotów Wezyra ziarna kawy pozyskał. Odtąd też ta Czarna Pani służy nam, pozwalając rozkoszować się i smakiem, i aromatem, a i kolorem, i czym to jeszcze kto chce. Tak jak kawa kawie nierówna, bo to i Arabica i Robusta, w ustach zaś totalna rozpusta, a i odmian wszelakich nie sposób wręcz ogarnąć,a sposobów parzenia moc, tak i kawiarenki,bo każda z nich inna przecież jest i jak na jabłoni każdy choć ten sam to wszak inny to owoc.
Ten szyk i styl, wnętrza żar i obłędnych łakoci smak,i tych wspomnień gwar,  gdy nie było coli, wśród kawiarnianych Gości królował niepodzielnie lemoniady czar. Zauroczenie od pierwszego wejrzenia nie bierze się znikąd. W tak subtelnych miejscach dzieją się sprawy ważkie, acz niedostrzegalnie... 


...Pan i pani zaszeptani, któż to wie, gdzie naprawdę są, 
Ona z nim i On z nią. 
Kawiarenki, kawiarenki, 
porwą gdzieś w siódme niebo aż stolik nasz... i
poetycko nastrojeni, z kawiarenki zazwyczaj wychodzimy i rozochoceni, bo poprawiają nam one nastrój i nasze samopoczucie też, bo jak dobrze Czytelniku wiesz, obcowanie z ciekawymi jej Gośćmi tworzy klimat na miarę 3D. 
Na Placu Słowackiego 15 w Nowym Targu KsiążKawiarnia Rezerwat działa od niedawna z taką otoż magiczną i cudotwórczą ale i realistyczną  mocą. Lokal ten tworzą Trzy Panie, które niepodzielnie wzięły go w swe władanie. Obszarowo nie powala wszak z nóg, ale czy to ważne, gdy każdy kto przekracza ów próg, już widzi i wie, że dobrze trafił, że nie, nie pomylił On wcale się. 
Na ścianach w skrzynkach, a jakże, i czemuż by nie, są niczym bibeloty, miłe dla oka szeregi książek, kryjących w sobie szczególną tę moc, a każdy może po nie sięgnąć, by rozkoszować się szelestem zadrukowanego ciekawym słowem papieru,bo czemuż nie? Ale jest i hot spot, ale to przy woluminach raczej be.
Do tego kawa,marki Hausbrand i to wyjątkowy ma ona smak, i prosto z Włoch, a na ochłodę zimny Wostok - lemoniada i  uwaga, bo w aromacie syberyjskiego lasu, i tu bez wstydu zakrzykniemy och! bo z ekstraktu igieł świerkowych, eukaliptusa i odrobiny kardamonu jest,do tego coś na ząb, więc sernik z borówką lub z kokosem ewentualnie domową szarlotkę choć z patosem też tartę waniliowo-malinową-i już usta milczą dusza śpiewa.... obojętny nie wyjdziesz stąd.
Odetchnąć więc najwyższy czas,od zgiełku ulic, nudnych biurowych spraw, by sącząc z cicha,aby cytryny poczuć tę moc co w lemoniadzie Fritz-limo mocno tkwi, i mniej słodka,ale za to bardziej orzeźwiającą jest a poczuć też dzikość smaku traw w napojach Wild Grass Chai Cola i Chai Mate. Ktoś z Gości zakrzyknął proroczo wszak... Krakowski Kazimierz zawitał tu, na chwałę Nam- na Słowackiego 15, i przybywajcie wraz, bo każdy Gość to miły tam Towarzysz Nasz.
Wysublimowany dobór menu, co rzuca w oczy łatwo się, bo z rzadka spotykany i odważny przecież jest, do tego na wyciągnięcie ręki to czego w karcie nieobecne jest powoduje, że oferta bardzo ciekawie w Rezerwacie prezentuje się.

P.s. W lokalu obok typowo tradycyjnego dla kawiarni menu, można zamówić oryginalną pizzę włoską, którą dostarcza pizzeria "Mamma mija" (797-879-400) oraz przekąski meksykańskie po sąsiedzku-z "El. Mariachi"
.  


W tekście wykorzystano fragmenty utworu: Irena Jarocka-Kawiarenki.
JGRozkład jazdy


Noclegi

Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Restauracje

Restauracja Sport CornerRestauracja Sport Corner
Zakopane / Restauracja
Największa sportowa restauracja w Zakopanem.
Karcma po ZbójuKarcma po Zbóju
Zakopane / Restauracja
Największa restauracja regionalna na Krupówkach.
AbsyntAbsynt
Nowy Targ / Restauracja
Serdecznie zapraszamy do naszej restauracji od wtorku do niedzieli od godzin

Warto przeczytać

E-kartki góry