IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Czerwony Klasztor.

2013-09-04 //Wstecz
Czerwony Klasztor.Jest jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach.  Pieniny mają w swojej kolekcji Czerwony Klasztor, który to jest jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych tu usytuowanych. To urokliwe miejsce położone na pograniczu polsko-słowackim cieszy się wielkim wzięciem wśród turystów, a trasa widokowa zwana Drogą Pienińską, bez wątpienia nie ustępuje tej wiodącej do Morskiego Oka w Tatrach. Bardzo dogodne dojście od strony Szczawnicy, która położona 30 km od Nowego Targu na Podhalu, skutecznie rywalizuje z okolicznymi miastami o prymat wśród najatrakcyjniejszych pod wieloma względami dla turystów.
Budowa klasztoru (zwanego początkowo Lechnickim) rozpoczęta została w 1330 roku.Sam klasztor choć znajdował się na terenie Węgier cieszył się opieką Polski – zwłaszcza donacjami królowej Jadwigi oraz Kazimierza Wielkiego. Otrzymał on m.in. prawo do połowu ryb na obu brzegach Dunajca, młyn na polskiej stronie oraz co nie jest bez znaczenia,kontyngent soli z Wieliczki. W początkowym okresie zabudowania klasztoru wykonane były z drewna. Już w 1360 roku zostały jednak zastąpione przez budynki ceglane oraz kamienne, wzniesione zgodnie z zasadami stylu gotyckiego. W XIV wieku Czerwony Klasztor składał się z jednonawowego kościoła z dwiema kaplicami bocznymi oraz zabudowań zarówno o charakterze klasztornym jak i gospodarczym. Nazwa klasztoru nie stanowi tajemnicy, gdyż pochodzi ona od koloru nieotynkowanych początkowo ścian, których budulec stanowiły pierwotnie cegły o charakterystycznym kolorze. Właśnie dlatego ta nazwa przylgnęła i sakralna budowla przeszła do historii jako "Czerwony Klasztor". Z uwagi na swoje strategiczne położenie, na przestrzeni lat zmagał się on z licznymi najazdami. W latach 1431-1433  został doszczętnie zniszczony przez husytów oraz niestety rabusiów.Zespół klasztorny został z powodzeniem odrestaurowany w latach 1956 - 1966.  Dziś w Czerwonym Klasztorze mieści się m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej okazałym budynkiem kompleksu jest gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku, który został w znacznej mierze zrekonstruowany w stylu barokowym. Obecnie leży po stronie słowackiej, kilkadziesiąt minut rowerem ze Szczawnicy.
Otwarte codziennie:
styczeń (I), luty (II): 10-16 h
marzec (III), kwiecień (IV): 9-17 h
maj (V), czerwiec (VI): 8-19 h
Lipiec (VII.), sierpień (VIII.): 8-19 h
Wrzesień (IX.), październik (X): 9-17 h
Listopad (XI), grudzień (XII): 10-16 h
Ostatnie wejście na 1 godzinę przed zamknięciem muzeum.
WSTĘP
dzieci poniżej 6 lat: wstęp wolny
Dorośli: 3 Euro
Bilety ze zniżką:
Bilet rodzinny: 7 EURO
grupa z 10 do 19 odwiedzających: Zniżka 10%
grupa z 20 do 29 odwiedzających: Zniżka 15%
grupa 30 - i więcej gości: 20% zniżki
Kamera, Aparat: 2 EURO
Ponieważ Czerwony Klasztor jest udostępniony do zwiedzania, to prowadzi do niego kilka szlaków turystycznych. W czasie podążania nimi można podziwiać piękną i zaskakującą przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego. 
Szlaki-
czerwony: Czerwony Klasztor – Przełęcz pod Klasztorną Górą – Płaśnie – przełęcz Pod Płaśniami – Aksamitka – Przełęcz pod Tokarnią – Wielki Lipnik. 3.15 h, ↓ 2.45 h,
niebieski: Czerwony Klasztor – Przełęcz pod Klasztorną Górą – przełęcz Limierz – Leśnica. 1:45 h, ↓ 1.35 h
żółty: Droga Pienińska – przełęcz Limierz. 50 min, ↓ 35 min.  pieszy i rowerowy  (Droga Pienińska): Czerwony Klasztor – Szczawnica. Pieszo ok. 2:30 h w jedną stronę. 

Materiały źródłowe:pieniny.net.pl
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

MicherdaMicherda
Niedzica / Nocleg
Ośrodek położony jest w malowniczym regionie Spisza. W bliskiej odległości m
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Dom Wczasowy HalnyDom Wczasowy Halny
Murzasichle / Nocleg
Serdecznie zapraszamy wszystkich tych z Państwa, którzy cenią sobie komfort.
Restauracje

Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.
Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce

Warto przeczytać

E-kartki góry