IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

To kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego.

2013-08-26 //Wstecz
To kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego.Według innych legend nazwa góry pochodzi od tego, że w jaskiniach pod tą górą zbójnicy ukrywali swoje branki.  Pochodzenie nazwy Babia Góra tłumaczą liczne legendy ludowe. Jedna z nich mówi, że jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę, według innej to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego. Według innych legend nazwa góry pochodzi od tego, że w jaskiniach pod tą górą zbójnicy ukrywali swoje branki. Nazwa może też mieć powiązanie z niektórymi znaczeniami słowa baba rodzaj ciasta lub kamienny posąg kultowy. Wędrówki po górach są niewątpliwie ulubioną formą aktywności fizycznej wśród Rodaków, którzy jako miejsce wypoczynku wybierają Podhale, Spisz lub Orawę. Gdy na tradycyjnych trasach tłok, rozglądamy się za alternatywnymi szlakami. Jedną z takich niewątpliwych atrakcji jest Babia Bóra, która na zapomnianą czy omijaną wcale jednak nie wygląda. Od początku wakacji do cieszącego się wielkim powodzeniem Babiogórskiego Parku Narodowego bilety kupiło ponad 33,6 tys. Tylko w ciągu minionego długiego weekendu do parku weszło około 10 tys. osób. Dla porównania: w ubiegłoroczne wakacje liczba ta wyniosła ponad 28 tys. osób. Pracownicy parku szacują, że faktyczna liczba odwiedzających najwyższą górę Beskidów jest o 30 proc. wyższa. Aby usprawnić ruch na turystycznych szlakach planuje się zainstalowanie czujników natężenia ruchu na poszczególnych szlakach. Informacja na temat natężenia ruchu turystycznego jest dla parku bardzo istotna. Dzięki tym danym będzie można określić skalę obciążenia szlaków, a co za tym idzie stwierdzić, jaki wpływ turyści mają na przyrodę. Obecnie park określa liczbę ludzi jedynie na podstawie obserwacji oraz opłat za wstęp na swój teren, które są pobierane od początku maja do końca października w dwóch punktach: na Polanie Krowiarki oraz w Zawoi Markowej. 
Na Babią Górę można jednak wejść też innymi drogami, choćby z Zawoi Czatoży lub z Zubrzycy. Tam opłaty nie są pobierane, a tym samym liczba turystów idących tamtędy jest nieznana. Dzięki czujnikom ruchu Babiogórski Park Narodowy dokładniej określi liczbę turystów odwiedzających Babią Górę, a także sprawdzi, które szlaki preferują - dane te pomogą m.in. przystosować infrastrukturę turystyczną. Tak zatem na uczęszczanych szlakach zamontowanych zostanie siedem nowoczesnych czujników do zliczania turystów odwiedzających dany fragment parku. Uzupełnią one dotychczas działający system. Zamontowane zostaną m.in. na granicy Parku w Zawoi Ryzowanej i Czatoży, Żywieckich Rozstajach i Przywarówce. W sumie będzie ich 14. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych park dowie się m.in., czy należy przygotować nowe miejsca do odpoczynku na szlakach, które są szczególnie uczęszczane. Pomoże to też w proponowaniu turystom mniej zatłoczonych, a zarazem urokliwych traktów.
Jak czasem trudno wędrować po przeciążonych szlakach wiemy doskonale, teraz gdy czujniki będą współpracowały z globalną siecią informatyczną, możliwe będzie takie zaplanowanie naszej wyprawy, abyśmy nie trafili w największe natężenie ruchu, i cieszyli się urokami jakie dla tak wielu już, na tak niewielkiej powierzchni wielce rajcuje. 
   
Wśród szlaków na Babią Górę wyróżnia się szlak żółty prowadzący ze Schroniska na Markowych Szczawinach na szczyt tzw. Akademicką Percią. Wyjątkowość tego szlaku polega na jego trudności, stąd znajdują się tu klamry i łańcuchy.Szlaki piesze prowadzą na szczyt również od strony Słowacji – to właśnie z Orawskiej Półgóry poprowadzono w 1894 r. pierwszy znakowany szlak turystyczny na szczyt Babiej Góry – wytyczył go Beskidenverein (wówczas był to szlak w granicach Węgier). Rok później BV poprowadził szlaki od strony polskiej (wówczas galicyjskiej) – są to jedne z pierwszych szlaków w polskich Beskidach Zachodnich.
Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 roku i obejmuje okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 roku teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.W masywie Babiej Góry występują liczne jeziora osuwiskowe, takie jak: Mokry Stawek (największy), Zimny Stawek, Mały i Duży Orawski Stawek, Czarne Oko, Marków Stawek, Mały Stawek, Mułowy Stawek oraz okresowy Suchy Staw. Góra przyciąga rzesze turystów. Ich liczba sięga 80 tys.
Nad bezpieczeństwem turystów i narciarzy czuwa placówka GOPR w Schronisku PTTK na Markowych Szczawinach.Przy schronisku jest także ściana wspinaczkowa. W samym schronisku można też mile spędzić czas, a na po wakacjach zaplanowane jest  tradycyjne Babiogórskie Śpiewogranie. Gościem będzie dobrze znany zapewne z piosenek o górach i nie tylko, zespół Dom o Zielonych Progach. Planowany początek koncertu godzina 20:00. Jako, że teren jest trudny, aura czasem nieobliczalna to i bywają sytuacje kryzysowe, jak chociażby ta, gdy brak łączności telefonicznej a zasięg operatorów telefonii komórkowej niedostateczny. Jak informuje kierownictwo schroniska, kontakt z nimi może odbywać się jedynie za pośrednictwem mailowym:
markowe.szczawiny@op.pl .
Idąc w góry, za radą Gospodarzy schroniska przypominamy-Babia Góra zwana jest królową niepogód jest znana z wielu akcji poszukiwawczych.
-Nie zapominaj o mapie
-Dowiedz się o prognozach pogody i warunkach na szlakach
-Nie zapomnij o latarce i zapasowych bateriach
-Telefon komórkowy miej naładowany i noś przy ciele. Idąc grupą wyłącz niektóre telefony aby w razie problemów mieć telefony z pełną baterią
-Odzież i sprzęt turystyczny powinny być dopasowane do pory roku i warunków pogodowych, w których wędrujemy
-Miej zapisane telefony alarmowe do GOPR lub TOPR i najbliższego schroniska- (telefon alarmowy GOPR Beskidy 033-985, lub ogólnopolski +48  601  100  300
-Dobrze mieć GPS, kompas, a w zimie 'pipsa' włączone!
-Kijki pomocne są zarówno w zimie jak i w lecie - oszczędzają nasze stawy i kręgosłup.
 źródło informacji:krakow.gazeta.pl/krakow, markoweszczawiny.pttk.pl
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Usług Hotelarskich RedykOśrodek Usług Hotelarskich Redyk
Ząb / Nocleg
Najwyższy poziom usług hotelarskich w Polsce - 1023 m n.p.m.
Hotel RysyHotel Rysy
Zakopane / Nocleg
Pięciogwiazdkowy Hotel Rysy zaprasza.
Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Restauracje

Restauracja Gazdowo KuźniaRestauracja Gazdowo Kuźnia
Zakopane / Restauracja
Karczma znajduje się w jednym z najstarszych budynków Zakopanego.
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.

Warto przeczytać

E-kartki góry