IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Retro-linia kolejowa Nowy Sącz - Chabówka.

2013-08-16 //Wstecz
Retro-linia kolejowa Nowy Sącz - Chabówka.Konserwator zabytków w Krakowie rozważa wpisanie linii kolejowej Nowy Sącz - Chabówka do rejestru zabytków  Batalia o zachowanie uroczej trasy kolejowej trwa. W sprawę włączył się Wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie, który rozważa wpisanie linii kolejowej Nowy Sącz - Chabówka do rejestru zabytków. 
Połączenie kolejowe z Nowego Sącza do Chabówki powstało w 1884 r. jako część Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Informowaliśmy o walorach tej trasy na naszych stronach internetowych. Jak wiadomo od kilku lat nie kursują tędy pociągi, z wyjątkiem składów retro. A to już prawdziwe święto dla koneserów lubujących się w podróżach urokliwymi parowozami i takimiż samymi składami wagonów. Rokrocznie na wszelkiego typu parowozjady zjeżdżają się tłumnie turyści, by rozkoszować się także wspaniałymi widokami przesuwającymi się z wolna widocznymi zza okien wagonów pamiętających nierzadko naszych dziadków. Jako, że co nie dochodowe to nieefektywne, więc z tego też powodu PKP rozważały niedawno nawet likwidację linii,co wywołało lawinę protestów, ale ostatecznie wykluczył to minister transportu. Pomysły konserwatorów zabytków niepokoją jednak dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PLK PKP w Nowym Sączu, bowiem wpisanie do rejestru zabytków całej linii poważnie utrudniłoby ewentualne inwestycje - zaznacza dyrektor. Na razie studenci Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, w ramach praktyk wakacyjnych, mają zinwentaryzować wszystkie budowle na 74-kilometrowej trasie. 
 Zatem Stacja kolejowa w Kasinie Wielkiej, ma szansę zostać uznana za zabytek. Ma to swoje i ujemne strony i może być trochę uciążliwe, ale pozwala na starania o środki z zewnątrz na różne projekty. Lepsze to niż niszczejące budynki stacyjne, rozkradana infrastruktura kolejowa i marniejący w oczach dobytek, który tak na prawdę może jeszcze służyć i być wielką atrakcją turystyczna całego Regionu Podhala. Najlepszym przykładem jaką wielką miłością do starych pociągów i tudzież szlaków kolejowych pałają całkiem liczni ich miłośnicy, niechaj stanowi fakt, że nadal odbywają się imprezy, jak chociażby ta PAROWOZJADA'2013. Start 24 sierpnia o 08:20 w Chabówce tel.-18 535 33 45. Jeśli starania konserwatora zabytków dadzą pozytywny efekt, na Podhalu przybędzie nowy, niezwykle atrakcyjny zabytkowy obiekt, o długości prawie 80 km z wieloma unikalnymi instalacjami.
Materiały źródłowe- doniesienia prasowe.
JG
Rozkład jazdy


Noclegi

WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Pensjonat HalinaPensjonat Halina
Zakopane / Nocleg
Dom położony w zacisznym miejscu. Oferujemy pokoje 2-, 3-, 4-, 5-osobowe z p
Willa CzarniakówkaWilla Czarniakówka
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Czarniakówka znajduje się w centrum Zakopanego
Restauracje

Karczma SzarotkaKarczma Szarotka
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Kuchnia regionalna.
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.

Warto przeczytać

E-kartki góry