IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Interaktywna wystawa prehistorycznych gadów na Bani.

2013-07-20 //Wstecz
Interaktywna wystawa prehistorycznych gadów na Bani.Interaktywna wystawa prehistorycznych gadów jest połączona ze świetnie przygotowaną ścieżkę edukacyjną.  Białka Tatrzańska w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniła się nie poznania. Z małej urokliwej miejscowości stała się ważnym punktem nsa mapie drogowej tatrzańskich wakacji Polaków. 
U podnóża Kotelnicy Hotel Bania przygotował dwie zasadniczo różne od siebie atrakcje, do której dostęp mają wszyscy letni goście Białki Tatrzańskiej. Pierwsza z nich jest dość sporych rozmiarów, a inspiracja pochodzi sprzed kilku tysięcy lat. Mowa o interaktywnej wystawie prehistorycznych gadów, która jest połączona ze świetnie przygotowaną ścieżkę edukacyjną i stanowiskami dla małych archeologów. To atrakcja, która z pewnością pochłonie i młodych i starszych miłośników paleontologii.  – Edukacyjne parki rozrywki to coś, czego z pewnością brakuje na Podhalu, ale nie w Białce Tatrzańskiej. Przynajmniej nie w trakcie tego lata. Postanowiliśmy wypożyczyć, informują organizatorzy, z niedalekiego Zatoru część ekspozycji ze słynnego DinoZatorlandu. To kilkanaście eksponatów dinozaurów o naturalnych rozmiarach, które robią olbrzymie wrażenie.
Bania, zaskakuje turystów odwiedzających Białkę Tatrzańską. Oprócz podhalańskich atrakcji krajobrazowych, których urok jest niezaprzeczalny, białczanie chcą zapewnić gościom szereg różnorodnych atrakcji. – Konsekwentnie stawia się na rodzinny wypoczynek. Wszystkie atrakcje są dobierane w taki sposób, aby rodzice z dziećmi mogli aktywnie spędzić czas. Aktywność wyznaczają w Białce możliwości sportu i rekreacji, ale także zabawy połączonej z edukacją i żywego kontaktu z kulturą i folklorem Podhala
 Jeśli ktoś z gości Białki Tatrzańskiej będzie odczuwał niedosyt emocji rekreacyjno-edukacyjnych, w odwodzie jest spotkanie z kulturą, a konkretnie „Kulturą na Bani”. To nazwa cyklu imprez, w czasie którego prezentowane są przedsięwzięcia spod znaku teatru, muzyki, kabaretu, a całość połączona jest góralskim folklorem. – W tym roku przed scenę Kultury na Bani w każdy czwartek zarezerwowano dla Teatru Ludowego z Bukowiny oraz każdą sobotę z kolei dedykuje się muzyce i kabaretowi z Podhalem w tle.
Szukając niejednokrotnie naprędce tego wspaniałego pomysłu na czekające nas wakacje, bo już zmęczeni tempem życia często nie zdajemy sobie sprawy, że żyjąc w środowisku hałaśliwym ledwie tak naprawdę zipiemy.Szukamy miejsca, rozglądając się za tym odpowiednim na nasz wymarzony, acz zawsze przecież za krótki wypoczynek, by choć na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach, wtopić się w przyrodę, upajać się jej pięknem, z dala od zanieczyszczonego i zubożonego "ręką" cywilizacji - środowiska, w którym przyszło nam żyć, to zajrzyjmy do uroczego zakątka Skalnego Podhala, bo jest tu podgórska miejscowość - Białka Tatrzańska- to hicior w temacie rodzinna rekreacja i wypoczynek. Kryje ona szereg ciekawych i unikalnych artakcji tak z zakresu architektury, przyrody, turystyki. A są tu i kościółek rodem z XVIIw., przełom Białki w m. Krempachy, Litwinowa Grapa, czy szlak którędy przed potopem szwedzkim zmierzał ku Węgrom król Jan Kazimierz.
 
Zabytkowy, drewniany kościół pochodzi z XVII w. Zbudowany przez miejscowych cieśli na miejscu strawionego przez pożar kościółka z roku 1636. Na ścianach świątyni resztki polichromii z XIX w. Polichromowany ołtarz główny ozdobiony jest barokową figurą NMP Niepokalanie Poczętej i figurami świętych oraz obrazem św. Jana Chrzciciela na Puszczy z ok. 1780 r. Nieopodal stoi kostnica z I połowy XIX w. 
 
Przełom Białki tzw. Skałki - rezerwat przyrody koło miejscowości Krempachy, Nowa Biała i Trybsz w województwie małopolskim. Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą (688 m n.p.m., wysokość względna 65 m) na prawym brzegu i Obłazową (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m) na lewym. Prócz tych dwóch większych skał występują jeszcze dwie mniejsze.
Litwinowa Grapa, inaczej Czarna Góra (903 m n.p.m.) to niezwykle urokliwe miejsce, które warto odwiedzić, będąc w Białce Tatrzańskiej, roztacza się stąd olśniewająca panorama obejmująca Gorce, Pieniny, Babią Górę, a przede wszystkim wspaniałe szczyty Tatr polskich i słowackich. Znajduje się tu wyciąg narciarski i oświetlone trasy, a na szczycie z inicjatywy proboszcza ks. Huberta Kasztelana ufundowano metalowy krzyż milenijny trzymający pieczę nad całym Podhalem i Spiszem.
Wierchowa Droga zwana również Drogą Królewską, uważana za jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych prowadzi przez białczańskie wierchy. I jak głosi legenda, miejscowi górale przeprowadzili nią króla Jana Kazimierza uciekającego przed Szwedami na Węgry.
Materiały dzięki uprzejmości  p. J.Jesionek z pankikto.pl oraz bialka-tatrzanska.com MSiT.
JG


Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.
PENSJONAT BORUTAPENSJONAT BORUTA
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Boruta położony jest w centrum Zakopanego.
Ośrodek Usług Hotelarskich RedykOśrodek Usług Hotelarskich Redyk
Ząb / Nocleg
Najwyższy poziom usług hotelarskich w Polsce - 1023 m n.p.m.
Restauracje

U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".

Warto przeczytać

E-kartki góry