IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Obfity bufet, konkurs na najlepszą potrawę, konkurs w Łopusznej tuż, tuż.

2013-07-19 //Wstecz
Obfity bufet, konkurs na najlepszą potrawę, konkurs w Łopusznej tuż, tuż.W plenerze na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej konkurs na potrawy regionalne.  XLI KONKURS POTRAW REGIONALNYCH,  odbędzie się 21 lipca 2013 r. (niedziela) o godz.14.30. Oprócz konkursu na potrawy regionalne organizatorzy proponują wziąć udział w loterii fantowej, a ponadto czekają nas  inne atrakcje jak chociażby: zamki dmuchane, popcorn, wata cukrowa, stoiska promocyjne, obfity bufet, konkurs na najlepszą potrawę. A wszystko to z gwarancją dobrej rozrywki w dobrym góralskim stylu.W programie imprezy przewidziano m.in.:
- degustacja potraw przy stoiskach
- występy artystyczne
- zespół regionalny „ Młodzi Łopuśnianie „
- muzyka Janusza Pilnego
- występ zespołu regionalnego z Grecji
- koncert Kół Gospodyń Wiejskich 
- występ kabaretu EWG z Doruchowa
- ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 
- koncert zespołu Goral Boliwia
- pokaz trialu rowerowego w wykonaniu Jacka Jarząbka z Łopusznej, laureata Mistrzostw Polski
- koncert - Folk Kapela „ Góralska Hora „ ze Szczyrku.Ten doroczny Konkurs Potraw Regionalnych jest największą i zarazem najatrakcyjniejszą imprezą Gminnego Ośrodka Kultury, organizowaną od 1974 roku. Początek  dała kierownik Gminnego Ośrodka Kultury Maria Derek, która była inicjatorką, a od 1976 jego kontynuatorką jest obecna dyrektor ośrodka Józefa Kuchta.
Rok w rok bierze w nim udział od 10 do 12 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy: Ludźmierza, Ostrowska, Krauszowa, Rogoźnika, Krempach, Nowej Białej, Dursztyna, Szlembarku, Harklowej, Waksmunda, Gronkowa i Łopusznej. Celem 
konkursu jest pokazanie najstarszej sztuki kulinarnej oraz kultywowanie tradycji ludowych, kultury i gwary regionu Podhala i Spisza. W latach 2004 i 2006 w plenerze odbył się Polsko-Słowacki Konkurs Potraw Regionalnych współfinansowany ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Euroregionu Tatry. W Nowym Targu, w którym udział wzięły obok naszych gospodyń z terenu gminy Nowy Targ, gospodynie ze Słowacji, z: Zavaźnej Poruby, Małych Borowych, Orawskiego Podzamku, Spiskich Hanuszowic i Liptowskich Sliacy. Owocem tych konkursów jest wydanie pięciu zbiorów przepisów „Kuchnia Góralska” zebranych przez Marię Derek i Józefę Kuchtę. Obok przepisów kulinarnych znajdują się również przyśpiewki, powiedzonka kuchenne oraz wiersze Wandy Czubernatowej.Warte polecenia, bo tu tradycja góralska opisana jest w sposób niezwykle ciekawy.To jakich to potraw możemy się spodziewać podczas konkursu zapewne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich nie zdradzą ale i tak zaskoczą jak co roku atrakcjami na miarę pierogów z kaszą gryczana i miętą, moskolików grulanych z mięsem i grzybami, klusek z tartych ziemniaków z żurawiną, macianka z wątróbką, fasola z grzybami,prząsniki z makiem, marchew z grulami na gęsinie, śliwconka z łazankami, kołoc na ostro. Tyle marzenia.
 Warto niejako przy okazji odwiedzić Muzeum Podhalańskie – Dwór Tetmajerów w Łopusznej, bo to dwór z k. XVlll w.; o konstrukcji zrębowej, potynkowany, nakryty gontowym dachem łamanym polskim; wnętrze o charakterze muzealnym. 
Budynek jest przykładem typowego szlacheckiego, wiejskiego dworu polskiego. Parterowy, od frontu ganek z pięterkiem, ze szczytem o wykroju falistym. Elewacja frontowa i tylna podzielone półkolumnami. Przy dworze drewniana oficyna, była kuchnia i mieszkanie służby. W otoczeniu budynku dworskiego drewniane budynki gospodarcze. W zabudowaniach powstaje Muzeum Kultury Szlacheckiej, oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ekspozycja ukazywać ma dawną wiejską siedzibę średniozamożnej szlachty. Obecnie w muzeum oglądać można wnętrze kuchni dworskiej i ekspozycję etnograficzną wnętrz Niżnego Podhala z XIX w. Obok zabudowań dworskich piwnica i chałupa Stanisława Klamerusa z ekspozycją, przedstawiająca wnętrze domu chłopskiego z okresu międzywojennego. W piwnicy galeria sztuki współczesnego artysty Mariana Gromady.

Źródło: Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego
tischnerowka.pl
JGRozkład jazdy


Noclegi

Dom wypoczynkowy MarynaDom wypoczynkowy Maryna
Białka Tatrzańska / Nocleg
Oferujemy Państwu komfortowy wypoczynek w Białce Tatrzańskiej.Nasze kwatery
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Restauracje

Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…

Warto przeczytać

E-kartki góry