IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

A że Konsumenci coraz częściej poszukują żywności, która będzie posiadała gwarantowaną wysoką jakość, jak i oryginalny smak i aromat wiadomo nie od dziś.

2013-06-18 //Wstecz
A że Konsumenci coraz częściej poszukują żywności, która będzie posiadała gwarantowaną wysoką jakość, jak i oryginalny smak i aromat wiadomo nie od dziś."...Ty wiesz że trzeba się najeść
By w sercu uczucie odnaleźć
Ty zawsze odpowiesz tak czule
Na bóle
Masz sposób na wszystkie bolączki
Bo cuda potrafią twe rączki
Najsłodsza ich tajemnica...?
 Zdrożonyś? Odsapnij chwilkę. Bo gdy za oknem lub nad nami klimat grecki, gorąco, słonecznie, błękit nieba, oczy mają już swój raj a podniebienie? To na tak wyrafinowane warunki pogodowe trzeba przygotować coś nie coś oryginalnego. Na zaspokojenie pragnienia, uzupełnienia mikrobiologii w naszym wyczerpanym ale jakże nadal żywotnym organizmie najlepszym napojem będzie oryginalna, prosto spod strzechy bacówki żyntyca. Taka ilość mikrominerałów rodem spod podhalańskiego nieba wzmocni nas nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Zatem idąc bacznie pociagajmy nosem, nieomylnie wskaże nam on lokalnego cudotwórcę. A, że nie odkryliśmy Ameryki przed Kolumbem to i ....
już i Golec Orkiestra nie od dziś nawołują tymi słowy do zdrowej, góralskiej kuchni namawiając Rodaków do ...kwaśnicy, bo to wymysł absolutnie góralskiego chowu:  
"...Ty wiesz że trzeba się najeść
...By w sercu uczucie odnaleźć
Ty zawsze odpowiesz tak czule
Na bóle
Masz sposób na wszystkie bolączki
Bo cuda potrafią twe rączki
Najsłodsza ich tajemnica
Kwaśnica..."
Tyle, że nie tylko kwaśnica.
To że konsumenci coraz częściej poszukują żywności, która będzie posiadała gwarantowaną wysoką jakość, jak i oryginalny smak i aromat wiadomo nie od dziś. Wymagania te, szczególnie dotyczące jakości mikrobiologicznej, spełniane są zazwyczaj przez produkty spożywcze otrzymywane najczęściej przemysłowo. Ta jednakże ma wszelkiego rodzaju E-polepszacze, udoskonalacze. My, u nas na Podhalu mamy wyrób, który spełnia wymogi zdrowego żywienia, zapewnia długowieczność w dobrej kondycji. A mowa jest o oscypku, który choć nie schodzi z taśmy produkcyjnej, to jest takim produktem, że są mu stawiane te same wymagania. W odniesieniu do produktów regionalnych wytwarzanych tradycyjnymi metodami, gdzie podstawowym wyróżnikiem jest oryginalny smak i aromat, bezpieczeństwo zdrowotne (mikrobiologiczne) powinno też być zapewnione. A od kilku ostatnich lat zauważa się zwiększenie zainteresowania produktami regionalnymi, które przez swoją wyjątkowość stają się atrakcyjne dla konsumentów. Popyt rośnie, Prowdziwek i nie tylko On zasługują na szacunek.
A czyż zaskoczeniem nie  może być informacja, iż wbrew pozorom oscypków nie jada się jedynie w Polsce, ale również w miejscach, w których po raz pierwszy wyprodukowano oscypka. Nie jest on tam jednak tak popularny jak u nas na Podhalu. Mleko użyte do wyrobu serów podhalańskich musi pochodzić od ściśle określonych ras zwierząt tradycyjnych (związanych z regionem) i powinny być wypasane na terenie górskim, bądź sianem pochodzącym z tamtejszych terenów. Jest to, jak się okazuje, bardzo ważny element przy produkcji, gdyż to właśnie m.in. dzięki specyficznej roślinności zapewniona jest odpowiednia jakość i smak wytwarzanego mleka. Jak mawia nasz autorytet w sferze wszelkiego żywienia Pan Prowdziwek, ludzie i zwierzęta winni spożywać produkty wyprodukowane nieopodal nas, w naszej bezpośredniej biosferze. 
Także mleko owcze powinno pochodzić od polskiej owcy górskiej. Dojenie i produkcja serów powinna odbywać się jedynie od maja do października.  
Narzędzia służące do wyrobu oscypków są drewniane. Żadnego kontaktu z mało zdrowym tworzywem jakim jest emaliowany garnek.A  jednym z najważniejszych jest cerpok, czyli czerpak, który służy do odmierzania mleka owczego na wyrób sera. Za jego pomocą, na podstawie udoju, odmierza się ile oscypków należy się danemu gospodarzowi.
Mleko z udoju, jak się już zetnie, zbiera się w bundz i przez serwatkę wyciska.
 Gdy jest ugnieciony, kilkakrotnie się go sparza gorącą wodą, przez co staje się on miękki i elastyczny. Kształt wrzecionowaty oscypka jest nadawany przez bacę poprzez ugniatanie w dłoniach. Nie ma tu mowy o masowym wyrobie. Każdy ser, dodatkowo upiększony wzorami i rzeźbieniem, jest swoistym, unikalnym dziełem sztuki.
W dużej kadzi jest świeże mleko. Do niego dodaje się podpuszczkę . Po podgrzaniu ale temperatura musi być taka, żeby ręce można włożyć, ale się nie poparzyć, mleko się ścina i powstają grudki białego sera. To jest ta wstępna pasteryzacja. Po pół godzinie nabija się równe porcje do kubełka. Robi z nich kule i formuje owalne oscypki tzn. gniecie do miękkości, żeby były gibkie jak plastelina. Wstępnie uformowane wrzuca do kociołka zawieszonego nad ogniskiem. Potem środek formuje dzięki drewnianej oscypiorce. Żeby ze środka wycisnąć wodę i powietrze, ser przebija drutem. Gdy mają już ostateczny kształt, na dobę trafiają do solanki albo rosólu jak kto woli. Soli w wodzie jest tak dużo, że ser nie tonie.
  
 Teraz następuje jego wstępna pasteryzacja. W misce wypełnionej słoną wodą odbywa się konserwacja. Podobnie jak pod dachem, gdzie przez tydzień wędzą się sery. 

W zadymionej bacówce panuje półmrok. Z boku pali się ognisko.Kilku mężczyzn pracuje. 
 
Następnego dnia nasolone sery układa się pod dachem. Tam przez cztery do siedmiu dni omiatane dymem z ogniska, powoli się wędzą w dymie. I tak spreparowany oscypek ma następujące wartości odżywcze:
energia 591 kcal Białko 12.17 g tłuszcze 60.28 g węglowodany 0.03 zawartość wody od 42 do 50%. Przechowywany w temperaturze 1°C - 7°C zachowuje przydatność do spożycia przez około 4 tygodni; przechowywany w ciepłym i suchym miejscu nawet dwa razy dłużej, nie zepsuje się tylko wyschnie.
Dla przestrogi dla Naszych Gości: od trawy zależy smak mleka. A od mleka smak sera. Z każdej polany oscypek jest inny. Właśnie dlatego łatwo fałszować te sery. - Na targu to i oscypki malowane, moczone i farbowane nawet w kawie się zdarzają takie. Kolor mają podobny, a niewyrobione ceprowskie podniebienia przełkną wszystko. Warto więc wąchać, czy ser pachnie dymem. Sery mieszane, z mleka owczego i krowiego sprzedawane są jako owcze. - Niekiedy łatwo wykryć, że sprzedawcy nie mówią prawdy. Bo sprzedające je kobiety zawsze zachwalają , że świeże oscypki. A świeże mogą być, gdy owce się doi. Jak są kotne, to nie dają mleka. Więc i ser nie może być świeży. Tu znowu powołujemy się na Naszego Prowdziwka. Oscypek na strychu może leżeć przez całą zimę. Nie straszne mu ani słońce, ani mróz. W upalne dni wręcz wylewa się z niego tłuszcz. Bo prawdziwy oscypek poci się tłuszczem. Ale jak to wszędy bywa i na to baby z targu znalazły sposób: smarują ser tłuszczem.
I oto jest, nasz pożądany, zdrowy, oryginalny, wypieszczony przez zręczne bacowskie dłonie, znakomicie uformowany wręcz wychuchany oscypek. A teraz coś na ząb. Potrzebujemy składniki:serek oscypek wędzony, oryginalny, żaden tam krowi, kupowany w Polsce, tylko Nasz Ci On, jak mówiła Danuśka do Zbyszka z Bogdańca, do tego konfitura z żurawiny lub dżem żurawinowy, ale pozostańmy przy konfiturze oraz ociupina ewentualnie odrobina oleju (nie tylko w głowie). Teraz wykonanie:
Oscypka pokroić w plastry o grubości do ok. 1 cm.(cienki najlepszy), wrzucić na rozgrzany olej na patelni i usmażyć z obu stron. Podawać ciepłe, polane konfiturą z żurawiny. Teraz już tylko smacznego. Tak wymyślone danie można i skonstruować na poczekaniu i w trasie na szlaku, bo i patyk i ognisko, żaden na Naszym Skalnym Podhalu problem, żurawinka zaś to niewielki kłopot i maluteńki słoiczek na tę okoliczność warto mieć ze sobą. Można zatem z czystym sumieniem z całego serca polecić ten podhalański specjał wszystkim, którzy postanowią odwiedzić pachnące owczym mlekiem i wędzonym serem Podhale, bo tam ich na pewno dla każdego nie zabraknie. "Jak mówią górale: Drogi Turysto! Jedno jest pewne – będąc pod Tatrami spróbuj oscypka, bo warto! Można go jeść smażonego na masełku, z chlebem, z piwem. Bardzo dobry jest na przegryzkę do kielicha. Hej!".
  
Już nam nie są straszne ani gorąc, ani chłód, bo mamy po prostu w gębie czysty, naturalny tyle że owczy miód. Hej.


Opracowano w oparciu o: nsik.com.pl, gazetakrakowska.pl
JGRozkład jazdy


Noclegi

DW GiewontDW Giewont
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy”i„Giewont” są położone w północnej części Murzasichla.
Ośrodek Wypoczynkowy SiwarnaOśrodek Wypoczynkowy Siwarna
Kościelisko / Nocleg
Ośrodek zlokalizowany jest w Kościelisku w pięknej okolicy.
Hotel ZbójnicówkaHotel Zbójnicówka
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Nowoczesny Hotel*** Zbójnicówka znajduje się w malowniczej miejscowości...
Restauracje

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.
Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.

Warto przeczytać

E-kartki góry