IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pomysł na weekendowy wypad z pociechami w Pieniny.

2013-06-12 //Wstecz
Pomysł na weekendowy wypad z pociechami w Pieniny.Absorbująca wycieczka pełna wrażeń - gotowy scenariusz poparty osobistą relacją.
Nasza wycieczka na Podhale. Jechaliśmy tam w deszczu, ale za to rankiem przywitała nas cudna pogoda i została z nami do końca.

Przełom Dunajca

Sobota - Przełomem Dunajca na rowerach. Na pierwszy dzień wybraliśmy się na rowerach ze Sromowców do Szczawnicy na przełom Dunajca, z tym że na rowerze. Podczas jazdy mogliśmy oglądać piękno rzeki i wyniosłych nad nią szczytów. Już dość dawno temu z mężem płynęliśmy tratwą co też było wspaniałym przeżyciem. Z roweru patrzy się na krajobraz z innej perspektywy, a trasa jest łagodna nawet dla dzieci. W Szczawnicy obejrzeliśmy zmiany jakie tam zaszły na bulwarach przy rzece (Grajcarek). Trzeba przyznać że się postarali i jest dużo bardziej przyjemniej. Dzieci oczywiście musiały skorzystać z parku linowego. Potem pogoda nas trochę ponagliła do powrotu bo zaczęło padać, choć dzieciom o dziwo spodobała się jazda na rowerze w lekkim deszczyku.

Trzy Korony

Niedziela - Trzy Korony.
Drugi dzień to wejście na Trzy Korony ze Sromowców Niżnych szlakiem żółtym. Tu nietypowo jak na polskie schroniska, schronisko PTTK Trzy Korony jest usytuowane jeszcze w Sromowcach na początku szlaku a nie w sercu gór. Idąc więc w Pieniny lepiej zaopatrzyć się w zapas jedzenia. Początek szlaku to Wąwóz Szopczański, który na mapach błędnie jest opisywany jako Sobczański. Jest to jeden z ładniejszych wąwozów pienińskich. Jego strome i blisko siebie położone ściany tworzą kanion, a dnem wąwozu spływa Szopczański Potok. Szlak częściowo prowadzi schodami, więc podejście jest trochę męczące. Pierwszy punkt widokowy to Przęłęcz Szopka 780 m n.p.m., z którego rozciąga się rozległa panorama Tatr, przełom Dunajca i Sromowce. Stamtąd już tylko godzinka marszu na najwyższą turnie Trzech Koron - Okrąglice, jednej z pięciu, która ma 950 m n.p.m. Jeżeli ktoś ma lęk wysokości to może mieć problem ze zdobyciem szczytu bo prowadzi tam ażurowa platforma widokowa z podobnym widokiem jak z Przełęczy z tym, że niczym nieograniczony.
Z powrotem wybraliśmy się szlakiem niebieskim do Zamku Pienińskiego pod Górą Zamkową, gdzie znajdują się niestety już tylko jego ruiny. Zamek wybudowano 1280 roku prawdopodobnie na zlecenie św. Kingi. Obecnie pozostały mury i studnia, a reszta pozostaje w wyobraźni. Wróciliśmy z powrotem niebieskim szlakiem w kierunku zielonego, który łagodnie prowadzi do Sromowców. A tam na koniec jeszcze do bacówki po oscypek i bunca. Po tej wycieczce dzieci miały jeszcze siłę na przejście się po zaporze w Czorsztynie, i do Czorsztyn S-ki w Kluszkowcach, na zjazd rynną alpen coaster o długości 1000 metrów. Jest to miejsce warte odwiedzenia pod względem dzieci i atrakcji dla nich. Jakaś nagroda za zdobycie Trzech Koron się należała. Znajduje tam też park linowy i ścieżka dydaktyczna w starych kamieniołomach. My weszliśmy na górkę gdzie było stadko zwierząt konie, owce itp. Rozpościera stamtąd także rozległa panorama Tatr i jeziora Czorsztyńskiego.

Wąwóz Homole

Poniedziałek - Wąwóz Homole.
Był to już ostatni dzień i dzień powrotu. Zdecydowaliśmy się na wąwóz Homole. Dzieciom bardzo się spodobało. Mostki, kamienie, rzeczka. Do góry szli grzecznie za szlakiem. Natomiast gdy z powrotem schodziliśmy tą samą drogą to woleli iść po kamieniach, skałach wzdłuż potoku, byle nie ścieżką. I tak nam minął weekend, na zwiedzaniu, wędrowaniu a wieczorami zabawa, rozmowy i ognisko nad Dunajcem.

Podhale WycieczkaPodhale WycieczkaPodhale Wycieczka

Podhale WycieczkaPodhale WycieczkaPodhale Wycieczka

Podhale WycieczkaPodhale WycieczkaPodhale Wycieczka
Podhale WycieczkaPodhale WycieczkaPodhale Wycieczka

Uwielbiam naturę, zwiedzać nowe miejsca. Co jakiś czas rozkładam mapy i myślę gdzie by tu tym razem jechać na wycieczkę. Najczęściej jeździmy w góry, a że mieszkamy w Małopolsce to są one dość blisko. Oboje z mężem lubimy aktywny wypoczynek. Przeszliśmy już sporo szlaków tatrzańskich, a naszą dumą jest zdobycie najwyższego szczytu gór polskich, bo zdobyliśmy Rysy. Nasze zamiłowanie do gór i długich wędrówek pieszych zaszczepiliśmy także u dzieci. One też już mają duże osiągnięcie na swoim koncie, bo w wieku czterech i pięciu lat doszli do najwyżej położonego schroniska, a znajduje się ono w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pierwszy dyplom za dojście do schroniska zdobyli w schronisku na Bereśniku w Szczawnicy. Od tamtej pory najwięcej energii na szlaku mają wtedy gdy wiedzą, że idziemy do jakiegoś schroniska i tam dostaną właśnie dyplom za ten wyczyn.

Autorka relacji oraz zdjęć Pani Katarzyna Jamrozik.


Rozkład jazdy


Noclegi

Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
MicherdaMicherda
Niedzica / Nocleg
Ośrodek położony jest w malowniczym regionie Spisza. W bliskiej odległości m
Leśne ZaciszeLeśne Zacisze
Murzasichle / Nocleg
Las, górski potok, cisza, miła domowa atmosfera.
Restauracje

Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.

Warto przeczytać

E-kartki góry