IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Nowa ścieżka rowerowa z Przywarówki do Rabczyc.

2013-05-23 //Wstecz
Nowa ścieżka rowerowa z Przywarówki do Rabczyc.Jeśli ktoś będzie chciał pojechać nieco dłuższą trasą, może wybrać wariant, który jest pętlą pod Babią Górą. Pojawiła się bardzo dobra informacja dla wszystkich miłośników jednośladów napędzanych siłą ludzkich mięśni. Powstanie nowa ścieżka rowerowa z Przywarówki do Rabczyc, które znajdują się po drugiej stronie granicy - na Słowacji. Gminie udało się pozyskać 85-procentowe dofinansowanie z Euroregionu Tatry. Droga, raczej ścieżka rowerowa poprowadzi koło Szkoły Podstawowej nr 4 im. dr Emila Kowalczyka i dalej do Rabczyc. Prace na drodze po stronie polskiej ruszą już w czerwcu. Na drogę po stronie słowackiej trzeba będzie jeszcze poczekać. Słowacy mają bowiem problemy z jednym z mieszkańców. Koszt całej inwestycji opiewa na ok. 600 tys. zł, po połowie po stronie polskiej i słowackiej. 
Druga z inwestycji drogowych ma poprowadzić z Przywarówki pod Babią Górą wprost do Zubrzycy Górnej oraz dalej w stronę przełęczy Krowiarki. Drogę tę mają robić trzy podmioty: gmina, Babiogórski Park Narodowy i nadleśnictwo, każdy ma wykonać ją na swoim terenie.  Zamiast jeździć grubo ponad 20 km z Przywarówki, przez inne sołectwa i dalej przez sąsiednią gminę Jabłonkę, do Zubrzycy Górnej, wkrótce, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, trasa skróci się, co najmniej o połowę. Droga ma mieć w sumie 10 km długości.
Obszar Babiogórskiego Parku Narodowego jest udostępniany do celów turystycznych, przy czym sposób i zakres użytkowania turystycznego winien nie szkodzić przyrodzie. Najbardziej atrakcyjnym miejscem w całym masywie Babiej Góry jest bez wątpienia jej najwyższy szczyt - Diablak, a to z racji niepowtarzalnych widoków, jakie zeń się roztaczają. Dla miłośników przyrody pasjonująca jest także sama wędrówka przez babiogórskie lasy, polany, zarośla kosodrzewiny czy murawy alpejskie. Babia Góra przyciąga rzesze turystów, których liczba przekracza w ostatnich latach 100 000 rocznie. Jest to także wywołane większą dostępnością masywu w porównaniu z odpowiadającymi jej wysokością szczytami tatrzańskimi - w ciągu jednego dnia turysta jest w stanie wyjść na wysokość 1725 m n.p.m. i zejść do miejsca swojego zakwaterowania. Dobrze rozwinięta sieć szlaków turystycznych, utrzymywana na właściwym poziomie infrastruktura turystyczna, obecność Schroniska na Markowych Szczawinach oraz posterunku GOPR sprzyjają zwiększeniu atrakcyjności tego najwyższego z beskidzkich szczytów oraz podniesieniu bezpieczeństwa tych wszystkich, którzy chcą go poznać.
Oferta edukacyjna Babiogórskiego Parku Narodowego skierowana jest do różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży szkolnej, studentów, dorosłych, osób z różnym stopniem i różnymi formami niepełnosprawności. Obejmuje ona zajęcia stacjonarne i terenowe. Specjalna oferta edukacyjna skierowana jest do nauczycieli, dla których Babiogórski Park Narodowy organizuje warsztaty przyrodnicze bądź kulturowe.
Babia Góra stanowi najwyższe wzniesienie Beskidów Zachodnich. Jest jednolitym i odosobnionym masywem o przebiegu równoleżnikowym. Charakterystyczna, z daleka już rozpoznawalna sylweta góry ze stromymi stokami północnymi i połogami, na dużych obszarach wypłaszczonymi stokami południowymi, jest wynikiem budowy geologicznej masywu. Wysokość - 1725 m n.p.m. - sytuująca ją na drugim po Tatrach miejscu w Polsce, powoduje zróżnicowanie warunków klimatycznych, co przekłada się z kolei na warunki siedliskowe. Zmieniają się one wyraźnie w miarę wzrostu wysokości n.p.m. powodując pionowe zróżnicowanie szaty roślinnej. Pozwala to na wyróżnienie na Babiej Górze pięter klimatyczno-roślinnych odpowiadającym analogicznym piętrom występującym w górach wysokich np. Tatrach, Alpach, lecz w stosunku do nich obniżonych o kilkaset metrów.
Obszar Babiej Góry jest miejscem występowania wielu rzadkich i interesujących gatunków roślin i zwierząt. Spotkać można tutaj rośliny, których trudno jest szukać w innych miejscach Polski, rzadkie i zagrożone wyginięciem, jak również wiele gatunków objętych ochroną prawną. Świat zwierząt jest równie bogaty i zróżnicowany. Babia Góra jest ostoją dla wielu gatunków, które z powodu silnej presji człowieka z trudem znajdują sobie miejsce poza obszarami chronionymi.


opracowano w oparciu o materiały: podhaleregion.pl, bgpn.pl

Rozkład jazdy


Noclegi

Dom wypoczynkowy MarynaDom wypoczynkowy Maryna
Białka Tatrzańska / Nocleg
Oferujemy Państwu komfortowy wypoczynek w Białce Tatrzańskiej.Nasze kwatery
DW U Tośki 1DW U Tośki 1
Murzasichle / Nocleg
Dom wczasowy "U Tośki" powstał zimą 1987 roku. Jest on jakby rodzinną tradyc
Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.
Restauracje

U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Karczma SzarotkaKarczma Szarotka
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Kuchnia regionalna.
Willa TatryWilla Tatry
Kościelisko / Nocleg i Restauracja
Willa Tatry to miejsce wyjątkowe, magiczne, powstałe z pragnienia podzieleni

Warto przeczytać

E-kartki góry