IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Kolej linowa na górę Tobołów (964 m n.p.m.).

2013-05-17 //Wstecz
Kolej linowa na górę Tobołów (964 m n.p.m.).Wielką atrakcją Podhala są Koninki, które leżą na obrzeżu Gorczańskiego Parku Narodowego.   Miejscowość jest doskonałą bazą wypadową na gorczańskie szlaki. To z Koninek wiedzie najkrótsza droga do Orkanówki (ok. 20 minut)- muzeum biograficznego Władysława Orkana zwanego też "Dumacem z Poręby”, ale największą atrakcją Koninek jest czynna przez cały rok kolej linowa na górę Tobołów (964 m n.p.m.). Gdy po 8 minutach jazdy docieramy do górnej stacji kolejki, przed naszymi oczami rozciąga się malowniczy widok na północne stoki Gorców oraz sąsiednie pasma górskie. Ponadto Tobołów to doskonały punkt wypadowy na piesze wędrówki w głąb Gorczańskiego Parku Narodowego, m.in. na Suhorę, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne z wszelkimi dla tego miejsca ciekawostkami, góra Obidowiec, Stare Wierchy, Maciejowa, skąd możemy podreptać do Rabki Zdroju, ale i przede wszystkim szlak wiedzie na majestatyczny Turbacz (1311 m.n.p.m.).
Dla sympatyków  ścian wspinaczkowych zapewne miłą wiadomością będzie to, że na terenie Ostoi Górskiej  Koninki znajduje się ściana wspinaczkowa, gdzie można spróbować swoich sił i umiejętności, też pod bacznym okiem instruktora. Inną atrakcją jest możliwość latania na parolotni. Wymarzonym do tego miejscem jest polana Jaworzyna Porębska, na którą wjazd odbywa się kolejką na Tobołów, a z tamtąd to parę kroków na polanę.
W Koninkach, co powinno uradować sympatyków sportów rowerowych o zabarwieniu ekstremalnym, powstaje prawdziwy Park Rowerowy, który będzie zawierał wiele wesołych i skocznych tras w lesie, dwie trasy DH pod wyciągiem z dużą ilością skoków, Slope Park na szczycie Tobołowa, NS-y (drewniane kładki) na polanie do nauki i zabawy z rowerem, dwie miłe trasy z bandami i stolikami na nartostradzie, wypożyczalnia i przechowalnia rowerów. Dostępne są już cztery trasy o długości ok.2 km. Sporo tam drewninych kładek, band i slopów a będzie jeszcze więcej! Zatem rowerzyści mają możliwość sprawdzić swoje możliwości na różnorodnych trasach. Posmakować adrenaliny a nade wszystko robić to w miejscach do tego przystosowanych o naturalnych właściwościach adekwatnych dla wymagających sportowców o różnym stopniu trudności i umiejętności. Tu można posmakować prawdziwego smaku jaki towarzyszy zawodnikom różnych imprez sportowo- rowerowych i zdać bądź nie, egzamin przed samym sobą. Co ważne, nikomu tu nie będziemy przeszkadzać, bo to miejsce jest do tego wręcz stworzone. Poza tym kolejka linowa na Tobołów oferuje możliwość bezproblemowego wwiezienia roweru (w obie strony).
Natomiast na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego ruch rowerowy może odbywać się po wyznaczonych trasach: 
- Hucisko - Pasieka - Potasznia  
- Hucisko - Potok Olszowy - Tobołów -  Czarne Błota - Poręba Górna
- Hucisko - Potok Turbacz - Polana  Szałasisko - Potok Olszowy
- Stare  Wierchy - Obidowiec - Turbacz.  
Dla chętnych działa też wypożyczalnia rowerów.
Jako, że nie każdy wędruje z rowerem, okolica pełna jest wytyczonych szlaków dla wędrówek pieszych. 
Szlaki piesze:  
1.Niebieski szlak z Koninek przez polany Szałasisko, Średnie, Czoło Turbacza na najwyższy szczyt Gorców - Turbacz 1311m n.p.m. / ok. 2,5 godz. - 18 pkt. GOT  
2.Niebieski szlak z Poręby Wielkiej
przez Olszówkę do Rabki Zdrój / ok. 3 godz - 10 pkt. GOT.
3.Zielony szlak z Poręby Wielkiej/ Koninek przez Jaworzynę Porębską, Tobołów, Suhorę, Obidowiec do schroniska na Starych Wierchach / ok. 3,5 godz. - /13 pkt. GOT/ i dalej czerwonym /Głównym Szlakiem Beskidzkim/ do Rabki lub w kierunku Turbacza, Lubania aż do Krościenka. 
4.Zielony szlak z Niedźwiedzia przez Porębę Wielką, Potaczkową do Raby Niżnej / ok.2 godz. - 8 GOT
5.Żółty szlak z Poręby Wielkiej/Koninek
- do Domu Władysława Orkana pod Starmachowskim Groniem zwanego Orkanówką / ok. 1 godz. - 3 pkt. GOT
6.Zielony szlak z Poręby Górnej
do bacówki PTTK na Maciejowej / ok. 2,5 godz. i dalej przez Ponice, Świńską Górę do kościółka na Piątkowej / ok. 4 godz. - 14 pkt. GOT
7.Żółty szlak ze schroniska na Turbaczu przez Czoło Turbacza, przełęcz Borek, Przysłopek na Kudłoń / ok. 2 godz. - 10 pkt. GOT i dalej czarnym do Lubomierza lub Koniny / ok. 3, 5 godz - 20 pkt. GOT.
Wędrówki z czworonogami po terenie GPN, tylko na uwięzi. Można za to popróbować nabierającego tempa, trendu dla wędrówek z psem na zasadach Dogtrekkingu.
Kolej Linowa Tobołów. Parametry Kolei Linowej TOBOŁÓW: Góra Tobołów - 994 m n.p.m. Różnica wzniesień - 309 m
Długość trasy - 1450 m Czas przejazdu - ok. 10 min. Przepustowość - 500-600 os./godz. Kolej linowa TOBOŁÓW jest czynna przez cały rok. Sezon wiosenny: sobota - niedziela: 9:00 - 18:00 /wjazd o każdej pełnej godzinie/. Przy niesprzyjającej aurze godziny pracy  kolejki mogą ulec zmianie. Od poniedziałku do piątku: w tygodniu kolej uruchamiana jest o każdej możliwej porze (między godziną 9 a 16;), po wcześniejszym zgłoszeniu minimum 8 osób w recepcji ośrodka wypoczynkowego Ostoja Górska Koninki pod nr tel. 18 33-17-580. Cennik wiosenno-letni KL Tobołów: wjazd 12 zł, wjazd /ulgowy/ 10 zł, wjazd/ zjazd 16 zł, wjazd/ zjazd /ulgowy/ 15 zł, wjazd z rowerem turystycznym 17zł, wjazd z rowerem turystycznym /ulgowy/ 15zł.  
Do Koninek można dojechać samochodem lub też komunikacją zbiorową. 
Samochodem: 
Z trasy nr 7 w miejscowości Lubień należy zjechać w kierunku Mszany Dolnej (trzeci zjazd na rondzie). Dalej trasą 968 aż do tej miejscowości. W Mszanie Dolnej należy skręcić na drugich światłach w prawo w ul. Orkana i za 800 m ponownie w prawo - kierunek Niedźwiedź. Potem już tylko 10 km do Koninek.
Z Krakowa-67 km w 75 minut,Katowic-139 km w 1 godz. 46 minut,Łodzi- w 4 godziny i 25 minut,
Nowego Sącza-w 70 minut, Rzeszowa-w 3 godziny i 25 minut. 
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW PKS
PORĘBA WIELKA/ KONINKI – MSZANA DOLNA
 6:057:108:1511:0014:45 15:45
 
MSZANA DOLNA – PORĘBA WIELKA/ KONINKI
5:156:407:459:3013:0514:2015:15 
PORĘBA WIELKA/ KONINKI – KRAKÓW
 10:4015:4517:45
  
KRAKÓW – PORĘBA WIELKA/ KONINKI
8:1011:4515:45  

ROZKŁAD JAZDY BUSÓW /LINIA PRYWATNA/
MSZANA DOLNA – PORĘBA WIELKA/ KONINKI/ HUCISKO
9:00s11:25s14:55x 
PORĘBA WIELKA/ KONINKI/ HUCISKO – MSZANA DOLNA
9:30s11:55s15:15x 
x – kursuje od poniedziałku do piątku
s – kursuje od poniedziałku do soboty
Wszelkich informacji udziela recepcja ośrodka wypoczynkowego Ostoja Górska w Koninkach numer tel. (18) 33 17 580.
Jako, że góry stanowią nasze wspólne dobro i każdy może a nawet powinien korzystać z dobrodziejstw jakimi Natura obdarzyła nasze piękne Podhale, jest w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego Centrum Terapii Uzależnień "Koninki". To idealne miejsce do wypoczynku, odreagowania i poczynienia nieraz bolesnych acz koniecznych przewartościowań w naszym życiu. To tu w ciszy, w poczuciu pełni relaksu będąc w stałym kontakcie z przyrodą osoby z problemami uzależnieniowymi mogą poddać się terapii odwykowej. Gdzie, jak nie pośród smukłych smreków, szemrzących potoków, hal spowitych porannymi mgłami, usianymi przeróżnym kwieciem, roziskrzonym nocą gwiazdami niebem, powróci w nas wiara,siły 
i zdrowie. Toż ośrodek usytuowany jest w najlepszym punkcie do wyjścia w góry, przy rozpoczynających się tu szlakach na Turbacz, Stare Wierchy, Kudłoń. Centrum Terapii Uzależnień oferuje możliwość:
- skorzystania z fachowych konsultacji terapeutycznych,
- indywidualnych, jak i z udziałem rodziny lub kogoś bliskiego.
"Każdy uzależniony ma lęk przed tym co może uratować mu życie".
A wszystkie te atrakcje, zabiegi zlokalizowane są w Gorczańskim Parku Narodowym bądź jego otulinie, który został utworzony w 1981 roku i zajmuje powierzchnię 7029,85 ha. Od 1997 roku otacza go otulina, strefa ochronna o łącznej powierzchni 16 647 ha. Park obejmuje centralną część Gorców, w tym masywy: Turbacza, Gorca, Kudłonia oraz dolinę Kamienicy.
Na terenie parku znajdują się bardzo dobrze zachowane drzewostany, niektóre w formie pierwotnej puszczy. Dzięki temu zamieszkują tu różnorakie zwierzęta: rysie, jelenie karpackie, żbiki, wydry oraz rzadkie gatunki ptaków: głuszce, dzięcioły białogrzbiete, sóweczki, puszczyki uralskie. Za sprawą ich obecności GPN został włączony do rządowego projektu sieci Natura 2000 jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – „Gorce”.
W takim miejscu każdy znajdzie coś dla siebie, nudzić się tu nie da.
Rezerwacje oraz informacje udzielane są pod nr. 183317580.
 
 
 
 

Opracowano na podstawie:koninki.pl,ostoja.koninki.pl, terapie.net.pl.

Rozkład jazdy


Noclegi

U GazdyU Gazdy
Nowy Targ / Nocleg
Noclegi Gazdy to nowoczesny obiekt położony w zacisznym zakątku Nowego Targu
DW KasprowyDW Kasprowy
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Willa LabelleWilla Labelle
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Labelle położony jest przy popularnych Krupówkach.
Restauracje

Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,
Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.

Warto przeczytać

E-kartki góry