IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Rower, Twój gwarant udanego wypoczynku.

2013-05-14 //Wstecz
Rower, Twój gwarant udanego wypoczynku.Wielu z Gości zjeżdżających na Podhale, wiezie ze sobą rowery. Warto skorzystać z bogatej oferty dostępnych ścieżek rowerowych. Przed nami kolejne weekendy, a pogoda zapewne zachęci do aktywnego wypoczynku. Wielu z Gości zjeżdżających na Podhale, wiezie ze sobą rowery. Warto skorzystać z bogatej oferty ścieżek rowerowych.
Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Tylko bardzo krótkie odcinki są udostępnione wyłącznie dla rowerzystów.
Na szlakach udostępnionych dla rowerów obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo ruchu pieszego. 
Jedyna wypożyczalnia na szlaku turystycznym działa w Dolinie Chochołowskiej. Można tam wypożyczyć rower w trzech punktach znajdujących się na tej trasie (Siwa Polana przy punkcie wejścia, Huciska, leśniczówka TPN). Rower można również wypożyczyć w  Zakopanem.
Na terenie Zakopanego mamy do dyspozycji wypożyczlnie rowerów:
BikePoint Pod Kozińcem.Punkt znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Broniewskiego z ul. Droga na Antałówkę niedaleko Willi Witkiewiczówka.Godziny otwarcia:09.00 - 20.00 (codziennie).
Przy Kawiarni Za 7 Górą przy ul. Piłsudskiego 100 metrów od Krupówek.Godziny otwarcia: 10.00 - 24.00 (codziennie).
Przy Hotelu "Skalny" na ul. Pardałówka 3. Informacji udziela Recepcja.Godziny otwarcia:10.00 - 20.00 (codziennie).
Skocznia.Punkt znajduje się przy Wyciągu Gigant przy ul. Br. Czecha niedaleko Skoczni Wielka Krokiew.Godziny otwarcia:10.00 - 14.00 (codziennie).
Rezerwacji można dokonać dzwoniąc pod nr tel.- 48 600 900 402.
Dla osób, które z róznych względów nie mogą skorzystać z tradycyjnego roweru, istnieje możliwość wykorzystania dla celów turystycznych EkoRoweru.
Rower elektryczny EkoRower jest znakomitym środkiem lokomocji dla osób o zmniejszonej wydolności organizmu. Doskonale sprawdza się jako rower miejski na spacery i zakupy, jako rower turystyczny na dłuższe wypady za miasto czy na zwiedzanie miejskie, bądź codzienne dojazdy do miejsca pracy. Ponadto wspomaganie silnika elektrycznego zasilanego z baterii litowo-jonowej pozwala przejechać nawet 80 km osobom z problemami kardiologicznymi, schorzeniami stawów, niewydolnością mięśniową oraz rekonwalescentom. EkoRower posiada wiele zalet rehabilitacyjno-zdrowotnych oraz ekonomicznych:
zapewnia równomieryny, łagodny wysiłek co jest szczególnie ważne dla osób z problemami kariologicznymi, schorzeniami układu ruchu, ograniczoną wydolnością organizmu oraz rekonwalescentom dalekie wycieczki, jazda pod górę nie powoduję narastania zmęczenia i wysiłku, stały, równomierny i łagodny wysiłek korzystnie wpływa na pracę serca i płuc zwiększając przepływ krwi i poprawiając wydolność tlenową płuc, nie obciążając jednocześnie układu ruchu (stawów i mięśni),stałe korzystanie z EkoRower zapewni umiarkowany wysiłek na powietrzu przez co skutecznie poprawia kondycję i odporność organizmu.
EkoRower jest łatwy i tani w utrzymaniu podobnie jak klasyczne rowery,koszt ładowania baterii (z domowego gniazdka 230V) to zużycie prądu rzędu około 1 zł, nie wymaga rejestracji i ubezpieczeń, w ruchu drogowym obowiązują takie same zasady jak innych rowerzystów.
1. Trasa górska Kościelisko - Dolina Chochołowska. 
Długość 25 km, czas przejazdu 3 godz., różnica wzniesień 250 m, trasa trudna. Początek w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej. Jedziemy drogą w stronę Czarnego Dunajca. W przysiółku Roztoki skręcamy w lewo do Doliny Chochołowskiej. Przez Siwą Polanę, asfaltową drogą dojeżdżamy do Hucisk. Dalej pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską cały czas przez Tatrzański Park Narodowy. Po drodze Niżnia i Wyżnia Brama Chochołowska i Wywierzysko Chochołowskie. Powrót tą samą drogą do Roztok. W Roztokach skręcamy w prawo i zaraz w lewo, przez most na Kirowej Wodzie, szutrową drogą dojeżdżamy do asfaltowej drogi. Dalej w prawo do przysiółka Groń, gdzie skręcamy w prawo i obok stadionu biatlonowego dojeżdżamy do Kir. 
2. Trasa górska Zakopane - Witów - Dzianisz. 
Długość trasy 30 km, czas przejazdu 3,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek na parkingu na Polanie Szymoszkowej. Jedziemy za znakami przez wieś Kościelisko. W przysiółku Roztoki w prawo przez las szutrową drogą wjeżdżamy na polane Płazówka. Tu warto odpocząć patrząc na otoczenie Doliny Chochołowskiej. Na polanie kilka domów i urocza kapliczka. Dalej przez Witów jedziemy asfaltową dróżką do wsi Dzianisz i dalej pod górę na Gubałówkę- 1123 m. Trudy podjazdu rekompensuje wspaniały widok na Zakopane i Tatry. Zjeżdżamy drogą do Kościelisk i dalej do Zakopanego. 
3. Trasa górska Ząb - Gubalówka - Bachledówka. 
Długość trasy 35 km, czas przejazdu 4 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy we wsi Ząb. Z Zębu jedziemy na południe na Furmanową i Gubałówkę. Cały czas piękny widok na Tatry i Zakopane. Z Gubałówki przez przysiółek Słodyczki zjeżdżamy do wsi Nowe Bystre i dalej wąską dróżką asfaltową na Bachledówkę, gdzie wielokrotnie przebywał biskup Karol Wojtyła. Piękna panorama na Tatry i Podhale. Widzimy Pisko, Babią Górę, Gorce z Turbaczem i całą grań Tatr. Dalej jedziemy przez Czerwienne do Zębu. 


4. Trasa rowerowa Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska. 
Długość 20 km, czas przejazdu 2,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy w Białym Dunajcu przy Urzędzie Gminy. Jedziemy przez wieś i dalej przez most na Białym Dunajcu do wsi Gliczarów Dolny. Wąską, asfaltową drogą stromo pod góre do Gliczarowa Górnego. Przed nami wieś Bukowina Tatrzańska i wspaniały widok na Tatry. Tutaj skręcamy w lewo i asfaltową dróżką dojeżdżamy do przysiółka Zimni, dalej szturową drogą jedziemy na północ grzbietem między Leśnicą a Gliczarowem. Widok jak z bajki na Tatry i Podhale. Polną droga dojeżdżamy do Gliczarowa Dolnego i dalej do Białego Dunajca. 

5. Trasa górska Biały Dunajec - Stołowe. 
Długość 25 km, czas przejazdu 3 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy w Białym Dunajcu przy Urzędzie Gminy, dalej przez wieś, skręcamy do Gliczarowa Górnego. Jedziemy asfaltową drogą stromo pod górę do przysiółka Janasówka. Na wzniesieniu rozpościerają się wspaniałe widoki na Tatry. Jedziemy w prawo do przysiółka Stołowe i dalej w dół asfaltową dróżką do potoku Świdrowego. Następnie polną drożyną na ulicę Skupniową w Białym Dunajcu. 

6. Trasa górska Białka - Droga Królewska - Czarna Góra. 
Długość 30 km, czas przejazdu 3,5 godz., różnica wzniesień 280 m, trasa trudna. Początek trasy w Białce Tatrzańskiej. Przez Białkę dojeżdżamy do spiskiej już wsi Trybsz, gdzie znajduje się drewniany kościółek z najstarszą polichromią z motywem tatrzańskim. Dalej przez wieś Czarna Góra do Bukowiny Tatrzańskiej. Przez przysiółek Rusiński i Głodowski Wierch dojeżdżamy do Gliczarowa Górnego, a dalej szutrową drogą, grzbietem między Leśnicą a Białką Tatrzańską dojeżdżamy do Kotelnicy. Odcinek ten nazywany jest "Drogą Krolewską" gdyż jak głosi historia, to tędy wracało wojsko Jana III Sobieskiego z Odsieczy na Wiedeń w 1683 r. Następnie przy górnej stacji kolejki zjeżdzamy do Białki Tatrzańskiej. 
7. Trasa górska Małe Ciche - Tarasówka. 
Długość trasy 16 km, czas przejazdu 2 godz., różnica wzniesień 230 m, trasa trudna. Początek trasy we wsi Małe Ciche. Jedziemy przez wieś do połączenia z drogą Oswalda Balzera na Wierch Poroniec. Tu w lewo na Polane Zgorzelisko i dalej drogą leśną na Tarasówkę, znaną ze Święta Bacowskiego. Cały czas piękne widoki. Z Tarasówki stromy zjazd polną drogą do Małego Cichego.
 8. Trasa górska Bukowina Tatrzańska - Czarna Góra - Leśnica. 
Długość trasy 40 km, czas przejazdu 4 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy w Bukowinie Tatrzańskiej przy Urzędzie Gminy. Jedziemy asfaltową drogą do wsi Czarna Góra położonej już na Spiszu. Dalej przez Trybsz do Leśnicy i przez wieś pod górę do Bukowiny Tatrzańskiej. Na tym odcinku trasy rozprzestrzeniają się przepiękne widoki na Tatry. Następnie przez Rusiński Wierch zjeżdżamy pod Urząd Gminy.

9.Trasa Szlak Oscypka ne rowerze.
Kuźnice – Bacówka Pod Reglami  – Polana Chochołowska – Zakopane Długość:ok. 40 km– wersja podstawowa w jedną stronę;  Trudność: trudna. Podczas wycieczki istnieje możliwość degustacji oscypka, bundzu, żętycy.

10.Trasa-szlakiem Koziołka Matołka: Zakopane – Cyrhla – Małe Ciche – Murzasichle – Antałówka – Bachledzki Wierch-Zakopane. Długość:ok. 25 km– wersja podstawowa w jedną stronę;  Trudność: łatwa.
Trasa ta to kwintesencja tego regionu. Piękne widoki, drewniana kapliczka na Jaszczurówce, trasa prowadząca przez lasy, pola, piękna panorama Tatra z Górnej stacji wyciągu narciarskiego w Małym Cichym. Dalej przejazd przez Murzasichle i dalej przez Antałówkę i zjazd do Zakopanego.

 
Poradnik GOPR- W razie wypadku:
Spróbuj skontaktować się ze służbami ratowniczymi
Dzwoń na numer telefonu ratunkowego w górach 601 100 300
Przed wyjściem w góry zakoduj go w swoim telefonie
Poinformuj, że zgłaszasz wypadek
Przedstaw się i podaj numer telefonu z którego dzwonisz
Określ miejsce wypadku - dokładny opis
Określ rodzaj wypadku, urazu i w jakim stanie znajduje się poszkodowany
Podaj planowaną trasę przejścia
Podaj czy jesteś przy poszkodowanym a jeśli nie to czy ktoś przy nim pozostał
Jeżeli zawiadamiasz z innego miejsca niż zdarzył się wypadek to opisz którędy schodziłeś do miejsca w którym się znajdujesz.


Opracowano na podstawie: .it.nowytarg.pl,pttk.nowytarg.pl,zakopane-free.pl,tpn.pl/pl, z-ne.pl, GOPR.

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
SOLAR SPA HOTELSOLAR SPA HOTEL
Szczawnica / Nocleg
Solar Hotel Spa położony jest w sercu Pienin, w samym centrum Szczawnicy.
Restauracje

Restauracja Bury MiśRestauracja Bury Miś
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Restauracja "Bury Miś" otwarta została w grudniu 2002 roku
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,

Warto przeczytać

E-kartki góry