IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale, to miejsce gdzie zaczyna się przygoda kulinarna znana pod nazwą bryndza.

2013-05-08 //Wstecz
Podhale, to miejsce gdzie zaczyna się przygoda kulinarna znana pod nazwą bryndza.Nazwa „bryndza” pochodzi z języka rumuńskiego brinze.  To subtelna radość dla tych z nas, którzy przepadamy za serem zwanym bryndzą - nie tą z supermarketu, tyko prawdziwą, z surowego owczego mleka o różnym natężeniu smaku, tłustszą lub chudszą, w zależności od pory roku. Poza Podhalem i rejonami gdzie jest wytwarzana (o tym poniżej) kupować bryndzy właściwie nie warto,tego wyrobu nie wolno jej eksportować, bo nie znosi podróży - to zwykły twaróg, który tu jest tak muślinowy i boski, że się w głowie nie mieści; bundz, bardzo ścisły, świszczący pod zębami rodzaj owczego twarogu, zawsze inny, zawsze smaczny. Na koniec oscypek, owczy ser wędzony, który dobił się nareszcie ochrony prawnej. Pieczony na grillu oscypek czy "ser typu oscypek" jest zresztą największym przebojem kulinarnym ostatnich sezonów. Nie sposób będąc na Podhalu i nie zakupić oryginalnego sera owczego najlepiej na jarmarku.To tak jak być w Rzymie i nie widzieć Watykanu. Bryndza-ma miękką, lekko grudkowatą konsystencję i ostry, słono-kwaśny smak. Od stuleci stanowiła podstawowe pożywienie pasterzy wypasających owce na górskich halach, a nawet była środkiem płatniczym, w którym pobierali oni swoje wynagrodzenie za pracę. Dziś to produkt delikatesowy i jeden z najbardziej cenionych serów tatrzańskich. Wytwarzanie serów owczych było nieodzownym elementem towarzyszącym przez stulecia wypasowi owiec na Podhalu. Pasterze, którzy wychodzili z owcami w góry (na hale), spędzali tam kilka miesięcy. W tym czasie żywili się właściwie wyłącznie owczym mlekiem i jego przetworami. Nabyta wiedza dotycząca sposobu oraz zasad wytwarzania bryndzy podhalańskiej była przekazywana z pokolenia na pokolenie i stała się obecnie sztuką, której tajniki znane są tylko producentom tego regionu. Dzięki połączeniu czynników naturalnych, specyficznych umiejętności oraz zachowania tradycyjnej receptury możliwe jest powstanie tego wyjątkowego sera. Tradycyjna metoda produkcji gwarantuje powstanie oryginalnego produktu o najwyższej jakości i charakterystycznym smaku. Nazwa "bryndza" wzięła się z języka rumuńskiego brinze, pochodzi od pasterzy wołoskich wypasających owce na polanach górskich. Jej wytwarzanie było związane z wędrówkami plemion wołoskich, które dotarły do Polski wzdłuż łuku Karpat. Przywilej wytwarzania bryndzy – jak w przypadku oscypków – należy do niewielkiej grupy baców, spełniających wymogi prawa unijnego jako produkt oznaczony "Chronioną Nazwą Pochodzenia".
Najstarsze informacje o bryndzy pochodzą z 1527 roku. W książkach znajdują się również liczne fragmenty, które potwierdzają wykorzystywanie na tym obszarze bryndzy jako jednego ze składników płaconych danin (1683 rok). W literaturze można znaleźć wiele opisów metody produkcji bryndzy oraz przedstawiających jej ceny w różnych latach. Swój wyjątkowy smak ser zawdzięcza surowcom, z których jest produkowany.To przede wszystkim zawsze świeże, niczym nie skażone hale, porośnięte soczystą mieszaniną traw, ziół. Owca nie zje byle czego, to nie koza. Do produkcji bryndzy podhalańskiej wykorzystywane jest mleko owcze pochodzące od "polskiej owcy górskiej". Produkcja „Bryndzy Podhalańskiej” odbywa się na obszarze powiatu Nowotarskiego, powiatu Tatrzańskiego oraz obszarze sześciu gmin z powiatu Żywieckiego: Milówka, Węgierska Górka, Rajcza, Ujsoły,Jeleśnia i Koszarawa.
Bryndzę można spożywać z pieczywem, stosowac jako farsz do różnych klusek, knedli, pierogów. Można ją również dodawać do sałatek, jak też robić z niej pasty oraz używać do pieczenia. Jej wartości odżywcze: bryndza zawiera około 45% tłuszczu, 50% wody i 2-3% soli.
Warte polecenia :RULONIKI Z WĘDZONEGO ŁOSOSIA Z BRYNDZĄ.
Składniki: 30 dag wędzonego łososia w plastrach, 20 dag twarożku, 10 dag bryndzy, czerwony pieprz, sól, garść sałaty, zielona papryka.
Wykonanie: Plastry łososia pokroić w paski (5 cm).Twarożek wymieszać z bryndzą, rozetrzeć dodając pieprz, a jeżeli trzeba sól do smaku.Plastry łososia rozłożyć, smarować serową pastą i zwijać w ruloniki. Na półmisku rozłożyć sałatę i układać ruloniki, wtykając w nie paski zielonej papryki (przepis Beaty Romejko).

 
   


źródło:portal Gazeta.pl , MSIT, minrol.gov.pl, potrawyregionalne.pl

Rozkład jazdy


Noclegi

DW U Tośki 2DW U Tośki 2
Murzasichle / Nocleg
Jedną z wielu atrakcji w domu wczasowym są występy orkiestry góralskiej.
Ośrodek Hotelarski FianOśrodek Hotelarski Fian
Zakopane / Nocleg
Ośrodek Hotelarski Fian zaprasza.
PENSJONAT BORUTAPENSJONAT BORUTA
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Boruta położony jest w centrum Zakopanego.
Restauracje

Karcma po ZbójuKarcma po Zbóju
Zakopane / Restauracja
Największa restauracja regionalna na Krupówkach.
Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce
Zajazd FurmańskiZajazd Furmański
Zakopane / Restauracja
Nasza restauracja to idealne miejsce dla miłośników znakomitej kuchni

Warto przeczytać

E-kartki góry