IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pociąg Retro - być może to już ostatni raz.

2013-05-06 //Wstecz
Pociąg Retro - być może to już ostatni raz.Nowy Sącz - Chabówka to fragment zbudowanej pod koniec XIX przez austriackie Cesarsko-Królewskie Koleje Państwowe drogi żelaznej zwanej Galicyjską Koleją Transwersalną.
 Będąc na Podhalu niemożliwym jest pominięcie tak atrakcyjnego miejsca jak skansen kolejowy w Chabówce.To teren byłej parowozowni założonej pod koniec XIX w. Był czas, że stacjonowało tu nawet do 80. parowozów. Jednym z największych walorów tego skansenu jest jego wyśmienite usytuowanie. Nieopodal przebiegają malownicze, pełne walorów turystycznych szlaki kolejowe do Zakopanego, Suchej Beskidzkiej i Nowego Sącza. Odcinek Rabka Zdrój - Nowy Sącz nie jest zelektryfikowany, zatem podróż odbywać się tu może jak za dawnych dobrych, dla kolei, czasów - pod parą. 
Wizyta w tym niezwykłym muzeum jest atrakcją dla każdej grupy wiekowej i niezależnie od płci. Chwile spędzone pośród uśpionych olbrzymów, które onegdaj przemierzały szlaki sapiąc, dysząc ale pędząc niestróżenie, to niezapomniane wrażenia. Świadomość, że jeszcze niedawno rozwoziły ludzi, towary jest wzruszająca. Dla młodego pokolenia niewątpliwie wspaniała lekcja historii. 
Trasa jest bardzo ciekawa, obfituje w liczne perełki architektury kolejowej.Tuż za stacją Mszana Dolna przez rzekę Mszankę przerzucono most, który składa się z 3 przęseł długości 25 m każde z nich. Kolejny most na Plaskaniu leży tuż za stacją Dobra, w jego skład wchodzi 7 przęseł po 25m długości każde. Sam most ma wysokość 25m. Ale najdłuższa przeprawa mostowa to most na Dunajcu-przed Nowym Sączem. Ten most to 3 przęsła po 50 m każde i 6 przęseł o długości 25 m.
Linia kolejowa Nowy Sącz Chabówka to fragment zbudowanej pod koniec XIX przez austriackie Cesarsko-Królewskie Koleje Państwowe drogi żelaznej zwanej Galicyjską Koleją Transwersalną, biegnącą wzdłuż głównego grzbietu Karpat. Rozpoczynała się ona w Cieszynie i biegła przez Zwardoń, Żywiec, Suchą, Chabówkę, Nowy Sącz, Zagórz, Sambor, Stanisławów do Husiatynia nad ówczesną granicę rosyjską.
Wielkie zainteresowanie wzbudza fakt, iż rokrocznie za staraniem grupy miłośników kolei, wyrusza w swą historyczną trasę Pociąg Retro. Osoby obsługujące pociąg występują wówwczas w strojach historycznych. Skład zaczyna trasę w Nowym Sączu, przejeżdża przez Nowy Sącz – Miasto, Nowy Sącz – Chełmiec, Marcinkowice, Klęczany, Limanową, Tymbark, Dobrą k/Limanowej, Kasinę Wielką, Mszanę Dolną, Rabkę Zaryte, Rabkę Zdrój, by dotrzeć do celu swej podróży, czyli Chabówki.  
Pociąg Retro zatrzymywał się na stacjach: w Marcinkowicach, Limanowej, Tymbarku, Dobrej k/Limanowej, Kasinie Wielkiej, Mszanie Dolnej oraz Rabce Zdroju. W trakcie tychże postojów przewidziane były pikniki na peronach przygotowane na tę okazję przez urzędy miast i gmin. Prezentują się także różnorodne zespoły regionalne i grupy artystyczne, które swymi występami umilają czas podróżującym. Podczas podróży obecni byli przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, którzy dzielili się z uczestnikami imprezy regionalnymi kulturowymi, historycznymi i przyrodniczymi ciekawostkami. W Chabówce można było zwiedzić zabytkowy Skansen Taboru Kolejowego. 
W skansenie stale poszerzana jest ekspozycja i stał się największą tego typu atrakcją turystyczną w Polsce. Możemy tam rozkoszować się widokiem starych parowozów, lokomotyw elektrycznych, spalinowych ale jest także tabor specjalistyczny jak żurawie, pługi śnieżne. Wiele z nich utrzymywanych jest w stałej sprawności technicznej. 
Jak jednkże informuje Radio Kraków, planowana jest likwidacja tej niewątpliwej atrakcji turystycznej nowosądecczyzny. Najprawdopodniej w swą ostatnią podróż Pociąg Retro ma wyruszyć 26 maja br.
O niesłychanej atrakcyjności tego wydarzenia świadczy fakt, iż rezerwacja miejsc w tej puli trwała (sic!) 2 godziny. Wszystkie dostępne bilety zostały rozsprzedane. Kolejna pula biletów na – być może – ostatnią podróż sądeckim pociągiem retro, trafi do sprzedaży na początku maja. O dokładnej dacie i miejscu sprzedaży, stowarzyszenie poinformuje na swojej stronie internetowej. Zostały już tylko bilety drugiej klasy w cenie 59 zł.
Wyłączenie tej linii z ruchu jest niemal pewne – mówi Kamil Filipowski z sądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Tam też należy szukać informacji o planowanej trasie i szczegółach.

  

  

  

 


Opracowano na podstawie materiałów nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, redakcji Radia Kraków, portalu internetowego sądeczanin.pl.


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
Hotel TatraHotel Tatra
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy Hotel Tatra zaprasza.
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Restauracje

KARCZMA Regionalna Rusiń-SkiKARCZMA Regionalna Rusiń-Ski
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
ZAPRASZAMY do Regionalnej Karczmy z pysznym jedzeniem.
Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.

Warto przeczytać

E-kartki góry