IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Czym chata bogata- oto Podhale-jarmark.

2013-05-02 //Wstecz
Czym chata bogata- oto Podhale-jarmark.Stare Cło, to nazwa osady, która w XIII w. powstała u zbiegu Dunajców - Bialego i Czarnego.
 Następnie wyrosła nowa osada Novum Forum. Obie połączył Król Kazimierz Wielki, lokując w 1346r. miasto na prawie magdeburskim. Gród dostał prawo składu towarów i prawo do jednego jarmarku rocznie, który odbywał się w dzień patronki Nowego Targu, św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Miasto kwitło, rozwijał się handel, rzemiosło, rolnictwo. Pod zaborami Nowy Targ nosił nazwę Nuemarkt a trafił pod nie już w 1772r. Obecnie miasto urosło do miana Stolicy Podhala. Jego domeną obok niezaprzeczalnych walorów krajoznawczych jest handel i rzemiosło. Tradycyjne jarmarki odbywają się tu dwa razy w tygodniu: w czwartki i w soboty. To tradycyjne miejsce zakupów dla wielu rzesz okolicznych mieszkańców ale i Gości Podhala. Szczególnie upodobali sobie to miejsce nasi południowi sąsiedzi - Słowacy i Czesi. Na jarmarku kupić można dosłownie wszystko, oferta towarowa jest przebogata, a w oczy rzuca się tradycja, którą kultywują rzemieślnicy spod znaku stolarstwa, kowalstwa ale są też mistrzowie kuśnierscy, a także specjaliści od wszelkiej maści owczych serów i Bóg raczy jeszcze wiedzieć od czego. 
Stragany uginają się od kutych w żelazie ozdób architektury ogrodowej, na wieszakach pysznią się przepiękne wyroby skórzane, woń wędzonego sera owczego- oscypków, redykołek, serów gazdowskich roznosi się szerokim kołem kusząc i wabiąc. Na stołach wdzięczy się również bieluteńki niczym śnieg na Rysach, wspaniały bundz. Rzemieślnicy-stolarze, prezentują swoje rękodzieła z drewna, których liczba może przyprawić o zawrót głowy. Do tego oferta nowoczesnych wyrobów, mebli sprzętów AGD, dywanów, butów, odzieży oraz przebogata oferta roślin, warzyw, owoców, runa leśnego. Na nowotarskim jarmarku nie brakuje smacznych potraw w okolicznych jadłodajniach, które serwują wspaniałe wyroby tutejszych mistrzów od kiełbas, boczków, żeberek, kaszanek etc. Przejść obojętnie obok takiego super grilla się nie da. Chwila odpoczynku dla nabrania sił jest wskazana, bo wspaniała woń niesie się daleko. Duża liczba klientów oznacza, że serwowane menu smakuje a miejsca na tandetę tu nie ma, klient wybredny i wie co dobre.
I będąc na Podhalu nie można zapomnieć w tym miejscu, że górale to urodzeni śpiewacy i tancerze a ich posiady słyną z muzycznych i wokalnych popisów. Stąd ze straganów z muzyczą ofertą płyną ludowe, góralskie nuty, a tłum kupujących i spacerujących pożera wzrokiem, wonią i słuchem wszystko to czego u siebie nie zobaczą. Bo jarmark nowotarski ma swój niewotarzalny urok, a górujące na horyzoncie nieodległe Tatry dodatkowo podnoszą atrakcyjność tego miejsca. Szum Dunajca toczącego nieopodal swe górskie wody, tkliwie usposabia i nikt tu dutków nie powinien żałować. Toż żyje się raz. 
Hasłem wywoławczym zaś tego miejsca możemy śmiało powiedzieć, iż jest - czym chata bogata- oto Podhale.

  

   

 


opracowano w oparciu o materiały nowytarg.pl

Rozkład jazdy


Noclegi

DW U Tośki 2DW U Tośki 2
Murzasichle / Nocleg
Jedną z wielu atrakcji w domu wczasowym są występy orkiestry góralskiej.
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
CWiR RysyCWiR Rysy
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
CWiR "RYSY" Sp. z o.o. to centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
Restauracje

Cafe HelenkaCafe Helenka
Szczawnica / Restauracja
Usytuowana w historycznym sercu szczawnickiego uzdrowiska, na placu Dietla.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.

Warto przeczytać

E-kartki góry