IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Rowerem po Tatrzańskim Parku Narodowym.

2013-04-23 //Wstecz
Rowerem po Tatrzańskim Parku Narodowym.Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach.Tylko bardzo krótkie odcinki są udostępnione wyłącznie dla rowerzystów.

 Skoro w górnych partiach Tatr , powyżej linii schronisk nadal warunki na piesze wyprawy są mało bezpieczne, to skorzystać można z bogatej oferty lokalnych wypożyczalni rowerów w Zakopanem, by na nich przemierzyć jedne z najpiękniejszych miejsc po polskiej stronie Tatr.

Droga pod Reglami: od Murowanicy w Dolinie Bystrej do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej.
1. Ta trasa zaczyna się przy drodze do Kuźnic przy budynku Murowanicy, a kończy na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej. Prowadzi w większości czarnym szlakiem turystycznym, zwanym popularnie Drogą pod Reglami (Reglami nazywamy pas niższych grzbietów i wzniesień. Zbudowane ze skał osadowych, rozcięte są seriami wąskich dolin. Niemal cały obszar pokrywają lasy -jodły, buki i świerk) a na jej ostatnim odcinku szlakiem zielonym zaczynającym się na skraju Polany Biały Potok i prowadzącym do Doliny Chochołowskiej. Na odcinku w rejonie skoczni narciarskich oraz na odcinku w rejonie wylotu Doliny Kościeliskiej i Kir szlak biegnie drogą publiczną. Z drogi podziwiać możemy Zakopane, Gubałówkę i Butorowy Wierch. Długość: ok. 10.7  km. Wysokość npm: od ok. 890 do 1000 m n.p.m. Rodzaj nawierzchni:stanowi znacznej długości szeroka droga o piaszczysto-kamienistym podłożu. Na krótkim odcinku asfaltowa droga publiczna. Nie stwarza większych trudności a na  większej długości dostępna dla każdego rowerzysty. Na kilku bardzo krótkich bardziej stromych i kamienistych odcinkach można bez trudu przeprowadzić rower. Ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Dolina Chochołowska: od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej.
2. Trasa biegnie zielonym szlakiem turystycznym prowadzącym z Siwej Polany do schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Jest bardzo atrakcyjna pod względem widokowym, gdyż prowadzi jedną z najbardziej malowniczych dolin tatrzańskich. Na trasę wyruszyć można z Siwej Polany, dokąd można dotrzeć samochodem, ale również dojechać na rowerze z Zakopanego Drogą pod Reglami. U wejścia do doliny można wypożyczyć rower lub wsiąść do kolejki turystycznej, składającej się z traktora stylizowanego na lokomotywę i przyczepionych z tyłu wagoników. Kolejka dowiezie nas do Polany Huciska, położonej mniej więcej w połowie drogi na Polanę Chochołowską. Wypożyczonym rowerem można dojechać jeszcze dalej - do punktu zdawczego w okolicy dawnego schroniska Blaszyńskich, skąd do schroniska pozostaje około pół godziny drogi. Jeżeli planujemy wycieczkę w wyższe partie gór, warto skorzystać z oferowanych środków transportu, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet godzinę czasu Tuż za rogatką Tatrzańskiego Parku Narodowego rozpoczyna się Siwa Polana, której przejście zajmuje około 10 minut. Znajdują się tu zabudowania pasterskie, a w sezonie letnim wypasane są owce i krowy. Za polaną przez niecałą godzinę przemierzamy las. Widoki ograniczone są do okolicznych, niewielkich turn. Po drodze aż do schroniska towarzyszy nam szum wody Potoku Chochołowskiego. Długość: Ok. 6.4 km. Wysokość npm: Początek - ok. 930 m n.p.m., koniec - ok. 1140 m n.p.m. Rodzaj nawierzchni:  Asfaltowa droga kończy się na Polanie Huciska. Następnie aż do schroniska podłoże kamienisto-piaszczyste.Trudność: Trasa o różnych stopniach trudności. Są tam dostępne dla każdego rowerzysty odcinki asfaltowe, jak i bardzo trudne, ale krótkie odcinki o podłożu z kamieni, tzw. okrąglaków. Można tam jednak bez trudu przeprowadzić rower. Trasę można pokonywać odcinkami, np. dojechać tylko do Polany Huciska, lub w całości. Na odcinku powyżej Polany Huciska ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim. Długość 6,4 km. Polana Huciska lub Huty, to dawna kopalnia  żył kwarcowo-hematytowych (zachowane są nawet fragmenty sztolni). Latem odbywa się tu kulturowy wypas owiec.

Opracowano na podstawie portalu TPN/turystykarowerowa.
JGRozkład jazdy


Noclegi

Hotel SabałaHotel Sabała
Zakopane / Nocleg
Z przyjemnością pragniemy zaprezentować Państwu nasz Hotel.
Leśne ZaciszeLeśne Zacisze
Murzasichle / Nocleg
Las, górski potok, cisza, miła domowa atmosfera.
Ośrodek Wczasowy "Borowy"Ośrodek Wczasowy "Borowy"
Biały Dunajec / Nocleg
Biały Dunajec - gdzie znajduje się nasz ośrodek, to piękna miejscowość.
Restauracje

Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.
Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.

Warto przeczytać

E-kartki góry