IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Szlaki Tatrzańskie - Morskie Oko: Szlak Czerwony

2011-03-23 //Wstecz
Szlaki Tatrzańskie - Morskie Oko: Szlak CzerwonyNajliczniej odwiedzany szlak w polskiej części Tatr. Asfaltowa droga, zamknięta dla ruchu kołowego, w ciągu 2 godz. doprowadza nas nad taflę Morskiego Oka, największego z tatrzańskich jezior.
Po drodze kilka miejsc widokowych. Nad samym jeziorem wspaniała panorama. Szlak nie jest zbyt trudny, polecany też na wycieczki z dziećmi oraz dla osób starszych. Zachwyca widokami. Dojazd do niego zajmuje około pół godziny (22 km od Zakopanego). Niskie różnice poziomów (410 m) są dodatkowym ułatwieniem tak samo jako możliwość dojechania do Morskiego Oka dorożką konną.
Początek: punktem startowym szlaku jest parking w Palenicy Białczańskiej. W sezonie trzeba jednak wziąć poprawkę na możliwe korki, które mogą wręcz uniemożliwiać dojazd do parkingu. Wybierając się tutaj własnym samochodem trzeba się liczyć z bardzo wysoką opłatą za postój.  Dojazd do Palenicy zapewniają również liczne busy kursujące z Zakopanego, sprzed dworca PKS.
Asfaltowa droga nie kończy się przy parkingu, ale wiedzie dalej w górę, aż do schroniska. Odcinek ten jest jednak całkowicie zamknięty dla samochodów. Przy ustawionej za parkingiem rogatce znajduje się punkt wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Za wejściem do parku na chętnych czekają powozy konne, którymi dojechać można do Włosienicy, skąd do Morskiego Oka pozostaje ok. 20 minut drogi pieszo. Przejażdżka zaprzęgiem tylko nieznacznie skraca czas dotarcia do jeziora,  polecić ją można osobom starszym oraz grupom z małymi dziećmi. 
Asfaltowa droga do Morskiego Oka, mimo że jest szlakiem bardzo łatwym do przejścia, w sezonie zimowym jest zagrożona lawinami. Szczególnie niebezpieczny jest odcinek powyżej polany Włosienica, znajdujący się w zasięgu lawin schodzących zboczem Opalonego Wierchu. 
Występujące po drodze Wodogrzmoty Mickiewicza są utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływających z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Wodospady te nazwane zostały wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach. Trzy większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Powyżej piętrzą się urwiska Turni nad Szczotami w masywie Wołoszyna. Nad Wodogrzmotami, na stokach Roztockiej Czuby rośnie reliktowy drzewostan modrzewiowo-limbowy.
Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku nadało imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom oraz Dolinie Rybiego Potoku na pamiątkę sprowadzenia w 1890 roku prochów wieszcza na Wawel. Tablica z nazwą doliny istniała do 1930 roku, jednak owa nazwa nie przyjęła się. Mickiewicz osobiście nie był w żaden sposób związany z Tatrami ani z Podhalem, a nawet nigdy w tych rejonach nie był (choć prawdopodobnie akcja jego dramatu Konfederaci Barscy rozgrywa się w Tatrach).
Obecnie z kamiennego mostu wybudowanego w 1900 roku na drodze wiodącej do Morskiego Oka widać jedynie Pośredni Wodogrzmot, do pozostałych dostęp jest zabroniony. Dalej, w kierunku Morskiego Oka, na zakręcie z Obrywem znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć Gerlach (2655 m n.p.m.), najwyższy szczyt Tatr.
Za Wodogrzmotami Mickiewicza mijamy stary parking, od którego w bok odchodzą dwa szlak: w lewo do schroniska w Starej Roztoce i w prawo do Doliny Pięciu Stawów. Idąc dalej prosto przez las, po około 30 minutach dochodzimy do miejsca, w którym asfaltowa droga zaczyna tworzyć liczne serpentyny wznosząc się w stronę Doliny Rybiego Potoku.
Dalej szlak odchodzi w prawo od asfaltowej drogi przed jej pierwszym zakrętem. Prowadząca pod górę, kamienista ścieżka wyże przecina serpentyny szosy. Pierwszy odcinek skrótu nazywany jest jako prowadzący "ku Wancie", o czym informuje stojący przy szosie znak. Po przejściu czterech odcinków skrótu, spośród których trzeci jest najdłuższy, szlak ponownie łączy się z asfaltową drogą, którą w ciągu kolejnych 20 minut docieramy do Polany Włosienica. Znajduje się tu punkt postojowy dla powozów konnych, które w tym miejscu kończą trasę. Z polany warto rzucić okiem na Mięguszowieckie Szczyty. Z Włosienicy czeka nas tylko ok. 20 minutowy spacer już po same Morskie Oko. Odpoczniemy i nabierzemy sił w schronisku usytuowanym nad brzegiem jeziora. Dla bardziej wymagających równolegle do szosy biegną wytyczone dwa szlaki edukacyjne, o większym stopniu trudności. ich niewątpliwą zaletą oprócz walorów przyrodniczych, jest cisza, spokój, brak zagrożenia ze strony kursujących drogą powozów konnych. Co istotne, przy upalnym dniu las daje kojący cień.


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa PokusaWilla Pokusa
Szczawnica / Nocleg
Willa Pokusa oraz Pokusa I znajdują się w samym centrum Szczawnicy.
Dom wypoczynkowy MarynaDom wypoczynkowy Maryna
Białka Tatrzańska / Nocleg
Oferujemy Państwu komfortowy wypoczynek w Białce Tatrzańskiej.Nasze kwatery
DW GiewontDW Giewont
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy”i„Giewont” są położone w północnej części Murzasichla.
Restauracje

Karczma U GazdyKarczma U Gazdy
Nowy Targ / Restauracja
Regionalna Karczma w Nowym Targu przy Zakopiance.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...

Warto przeczytać

E-kartki góry