IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Zima na drodze w górach

2015-11-28 //Wstecz
Zima na drodze w górachZ zimowych miesięcy najbardziej niebezpieczny na drogach w górach jest grudzień, gdy wielu kierowców nadal jeździ na letnich oponach i ma nawyki nieadekwatne do zmieniających się z godziny na godzinę warunków jazdy

Zbliża się czas świątecznych wyjazdów całych rodzin samochodami, które szczelnie zapełnią nasze drogi. I chociaż drogi mamy coraz lepsze, a ich budowniczowie starają się, by jazda po nich była i przyjemna ale i bezpieczna,to natężenie ruchu sprawia, że spada bezpieczeństwo korzystających z dróg. Wzmożone wyjazdy czekają nas w okresie poprzedzającym ostatnią dekadę grudnia, gdy robimy większe zakupy a także odwiedzamy bliskich i znajomych. W trosce o bezpieczeństwo poruszających się po górskich drogach kierowców dbają nie tylko służby porządkowe ale i budowniczowie tych dróg, którzy doskonale znają specyfikę poruszania się w górskich do tego zimowych warunkach. 


Stosując się do kilku prostych zasad, możemy uniknąć uczestniczenia w przykrym wypadku. Szczególnie teraz jest to aktualne kiedy drastycznie pogarszają się warunki atmosferyczne i drogowe, wcześnie zapada też zmrok. Zima w górach ale nie tylko tam, to specyficzny okres, kiedy powinniśmy zachować na drodze wzmożoną ostrożność, a także odpowiednio przygotować samochód do jazdy, a to oznacza przede wszystkim wymianę opon na zimowe oraz posiadanie na ewentualność ich użycia- łańcuchów na koła.


Dane statystyczne są bezlitosne, oto według danych KGP w ubiegłym tylko roku na polskich drogach doszło do niemal 35 tys. wypadków, w których zginęły 3 202 osoby, w tym w samym województwie małopolskim odnotowano ok. 3,9 tys. wypadków, w których śmierć poniosły 234 osoby. Z zimowych miesięcy najbardziej niebezpieczny był właśnie grudzień, kiedy miało miejsce prawie 3,3 tys. wypadków, to 9,4% spośród całego 2014 r., a śmierć poniosły 323 osoby. Pod względem liczby zabitych grudzień był drugim najtragiczniejszym miesiącem ubiegłego roku. To oznacza, że tyle osób nie zasiadło do świątecznego stołu, a także wielkie grono pogrążonych w smutku ich bliskich i znajomych. 


Jak wiele zależy od nas, również pokazują wspomniane już policyjne statystyki. Z całej liczby ubiegłorocznych wypadków, aż za 82% wszystkich zdarzeń na drodze winę ponosili kierujący. Źródłem tych niepokojących zjawisk są  niestety prozaiczne ale i oczywiste przyczyny, czyli: 
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (26,1%), 
  • nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (26,8%). 
Jak poważnie dostosujemy się kierując pojazdem do panujących warunków, kiedy to będzie padał śnieg, deszcz, a także do zachowania bezpiecznego odstępu względem poprzedzającego nas samochodu, tak poważnie zminimalizujemy prawdopodobieństwo spowodowania lub zainicjowania wypadku na szosie. 

10 prostych przykazań na nadchodząca zimę w górach i nie tylko

  • Jadąc z prędkością 50 km/godz. nasza droga hamowania na suchym asfalcie będzie wynosiła 26 m, podczas gdy przy tej samej prędkości na mokrej nawierzchni zatrzymamy się po 33 m, na ośnieżonej drodze dopiero po 45 m, a w warunkach gołoledzi nasza droga hamowania wyniesie aż 110m. 
  • Z kolei przy prędkości 100 km/godz. i występowania śniegu nasz samochód zatrzyma się dopiero po przejechaniu aż 156 m, co może nie wystarczyć, żeby uniknąć wjechania w poprzedzające nas auto. 
Gdy dodamy czynnik poruszania się podczas jazdy z góry, te wartości diametralnie rosną. 

Droga zatrzymania samochodu

Uniknąć udziału w takim zdarzeniu pozwoli opracowana przez specjalistów prosta zasada dwóch sekund. 

  • Prowadząc samochód, należy wybrać przed sobą charakterystyczny stały punkt przy drodze (np. znak, słupek kilometrowy, drzewo). W chwili, gdy ten punkt minie poprzedzające nas auto, zacznijmy liczyć upływające sekundy. 
  • Następnie, jeśli sami miniemy wybrany punkt zanim upłyną 2 sekundy, oznacza to, że jesteśmy za blisko i musimy zwiększyć odstęp. Odległość, jaką samochód może pokonać w ciągu wspomnianych 2 sekund, to absolutne minimum bezpiecznego odstępu (na suchej nawierzchni asfaltowej i przy optymalnych warunkach drogowych). 
  • Jeśli warunki atmosferyczne ulegną pogorszeniu (mgła, deszcz), to musimy zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu do co najmniej 4-5 sekund. Natomiast na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni musi on być nawet dziesięciokrotnie większy. 
  • W warunkach górskich, gdy pojazdy często zjeżdżają ze wzniesień, okoliczności pojawienia się sytuacji, że w poprzedzający nas pojazd wjeżdża mu w przysłowiowy kufer jadący za nim - zdarzają się nader często nawet bez pomocy zimy.  

 

 

10 zimowych przykazań kierowcy
Budowanie nowoczesnych dróg to jedno a umiejętne z nich korzystanie to drugie. Każdy kilometr nowo-wybudowanej czy tez wyremontowanej drogi cieszy tak przyszłych użytkowników jak i jej budowniczych. Skanska, która jest generalnym wykonawcą wielu inwestycji budowlanych realizowanych w woj. małopolskim stawia na bezpieczeństwo jako priorytet swojej działalności. Warto podkreślić, że celem tej firmy jest także promocja szeroko pojętej kultury bezpieczeństwa w codziennym życiu. Za przykład takiej aktywności może posłużyć prowadzona przez Skanska od 2008 roku kampania społeczno-edukacyjna, a skierowana do uczniów szkół podstawowych -propagująca noszenie odblasków. 
Prosty pomysł a ratujący zdrowie i życie do tego tych najbardziej narażonych, bo zmierzających do i ze szkoły, często w warunkach wielce niebezpiecznych. Warto samemu dbać o należyte wyposażenie naszych dzieci w te nieskomplikowane w użyciu gadżety, bowiem ich dobroczynne działanie jest bardzo duże. Od 2005 roku Skanska prowadzi również inicjatywę "Tydzień Bezpieczeństwa", podczas którego pracownicy tej firmy biorą udział w szkoleniach, pokazach i spotkaniach, mających na celu podnoszenie świadomości nie tylko w zakresie bezpiecznej pracy ale też pierwszej pomocy czy bezpiecznej jazdy. 

Materiał udostępniła -Agnieszka Kotela Specjalista ds. Komunikacji Zewnętrznej woj. opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie Skanska S.A.


Te kilka prostych zasad, dodanych do katalogu już praktykowanych pozwoli uniknąć przykrych zdarzeń, których nigdy i tak nie brakuje. Czas imprez andrzejkowych, które zdominują bieżący weekend w górach i nie tylko, to też większa liczba podróżujących. A oferta rozrywkowa na ten weekend na Podhalu jest bogata.

2015-11-28//czytaj cały Miejsce-Terma Białka Białka Tatrzańska, Środkowa 181  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-Hotel Bania Białka Tatrzańska,ul. Środkowa 181  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-Klub DragoN Czarny Dunajec, Kolejowa  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-Klub ADHD Nowy Targ- Rynek 6  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-Jazz Bar Szczawnica-Park Górny 7  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-Restauracja Regionalna - Nosalowy Dwór Resort & SPA Zakopane ul.Balzera 21d  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-Gorący Potok Szaflary-Cieplice  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-restauracja ABSYNT Nowy Targ ul. Zachemskiego 5  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-Villa Toscana Zakopane ul. Sienkiewicza 10  2015-11-28//czytaj cały Magda Piskorczyk i Paulina Bisztyga-miejsce-Pub Plama Nowy Targ ul.Kościelna 7  2015-11-28//czytaj cały Miejsce-w Dom Harcerza, Krupówki 14 (nad sklepem Diverse).  2015-11-28//czytaj cały Humor w wydaniu Woody'ego Allena. MOK Nowy Targ.   od 2015-10-01 do 2015-11-29//czytaj cały Miejsce-Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki-Tatry   od 2015-11-28 do 2015-11-29//czytaj cały Miejsce-Chata Biegacza K34 Zakopane-Krzeptówki 34  od 2015-11-14 do 2015-12-05//czytaj cały Galeria BWA Jatki-Nowy Targ Kościuszki 4  od 2015-11-15 do 2015-12-06//czytaj cały Miejsce-Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Krupówki 41  od 2015-11-15 do 2015-12-06//czytaj cały Miejsce-Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Krupówki 41  od 2015-10-17 do 2015-12-31//czytaj cały Miejsce-Kawiarnia Kmicic Zakopane ul. Staszica 11a  

od 2015-10-17 do 2015-12-31//czytaj cały Miejsce-Schronisko PTTK Tatry-Morskie Oko 

od 2015-04-30 do 2016-06-07//czytaj cały Punktem odniesienia wystawy jest Nikifor Krynicki. 

 

Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na https://www.facebook.com/Otopodhale- dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.


 

 Jacek Grzesiak
Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wczasowy STASINDAOśrodek Wczasowy STASINDA
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego w Bukowinie Tatrzańskiej grupy
Willa BukowinaWilla Bukowina
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Willa Bukowina zaprasza.
Willa MirwaWilla Mirwa
Zakopane / Nocleg
Willa Mirwa zaprasza.
Restauracje

Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.
Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.
Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!

Warto przeczytać

E-kartki góry