IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Mikołaj przyjedzie w góry parowozem

2015-11-26 //Wstecz
Mikołaj przyjedzie w góry parowozemAż trzy przejazdy odbędzie po historycznej trasie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej skład retro. Przez stolicę polskich gór po Kasinę Wielką zaturkocze, zagwiżdże i posapie a do tego zadymi z komina stary ale jary pociąg.

Po raz kolejny przez Podhale pomknie pociąg specjalnego znaczenia, odmienny od obecnie spotykanych na żelaznych szlakach ale za to niezwykle widowiskowy. Galicyjska Kolej Transwersalna, której znaczny odcinek przebiega przez Podhale, ożyje tym razem za sprawą projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej". W zimowej scenerii górskiego krajobrazu, parowóz buchający dymem, gwiżdżąc i sapiąc powiezie zgromadzonych w historycznych wagonach szczęśliwców, którym udało się zakupić bilety na te oryginalną imprezę. Wyjątkowości zdarzenia nadaje fakt, że program przewiduje przejazd tego retro pociągu - jednego dnia na trasie Chabówka-Zakopane a drugiego dnia dwa przejazdy po szlaku Chabówka-Kasina Wielka. Będą to dwa dni pełne wrażeń i niespodzianek.

Zimowy pociąg retro na Podhalu 

Niezwykły - zimowy pociąg retro wyruszy 5 grudnia 2015 r. na trasie Chabówka - Zakopane – Chabówka. Impreza obejmuje przejazd zabytkowym składem do stolicy polskich gór. Dla uczestników przewidziano program pełen dodatkowych atrakcji dostępnych w pociągu, na terenie Skansenu w Chabówce oraz na miejscu w Zakopanem. Całość zostanie zestawiona z lokomotywy parowej OKz32-2 pochodzącej z 1934 roku oraz czterech wagonów pasażerskich z lat 1920 – 1935 serii Bi, Ci, Gmhx.

Zimowy pociąg retro na Podhalu 
 

Historyczny skład odjedzie ze stacji Chabówka o godzinie 9:00, na pasażerów w pociągu czeka regionalny poczęstunek dostępny w ramach biletu. W pociągu przedział barowy z ciepłymi i zimnymi napojami oraz przekąskami. Podróż przez Podhale umilać będzie zespół muzyczny grający na żywo Przyjazd do Zakopanego nastąpi ok. godziny 11:00 – czas wolny do godziny 14:30. Pasażerowie pociągu na podstawie posiadanego biletu mają możliwość skorzystania z ulgowego przejazdu koleją linową na Gubałówkę a także z oferty Aquaparku Antałówka ze zniżką za okazaniem biletu. Odjazd z Zakopanego nastąpi o godzinie 15:00, zaś powrót do Chabówki nastąpi około godziny 17:00. Po przyjeździe do Skansenu nastąpi zwiedzanie oświetlonej ekspozycji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, a także grill bezpłatnie, w ramach biletu.

Pociąg retro na Podhalu 

Natomiast w mikołajkową niedzielę - 6.12.2015 pojadą aż dwa pociągi retro w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”. Będzie to ostatni w tym roku przejazd po historycznej trasie - Chabówka – Kasina Wielka – Chabówka, a wszystko to w ramach „Mikołajek z parowozem”. Odjazd ze stacji Chabówka zaplanowano o godzinie 10:20 (drugi kurs o 14:00). Na stacji Mszana Dolna przewidziany jest 10 minutowy postój. Pociągi zostaną zestawione z parowozu TKt48-191 i czterech zabytkowych wagonów pasażerskich pochodzących z lat 1920 – 1935 serii Bi, Ci, Gmhx. 

Skansen w Chabówce 
 
Poza naturalną atrakcją jaką jest przejazd starym pociągiem Organizatorzy zaplanowali jeszcze dodatkowe w postaci słodkiego poczęstunku i to w ramach biletu. Niezwykły czas, w którym dojdzie do imprezy, podkreśli rola jaką odegra konduktor, który wcieli się w postać Świętego Mikołaja. Niewątpliwie uraduje to najmłodszych ale i nieco starszych też, a wszyscy dodatkowo otrzymają drobne upominki. Wyjątkowy charakter przejazdu zaakcentuje zaplanowane podczas postoju na stacji Rabka – Zdrój wspólne zdjęcie uczestników pod jedynym w Polsce pomnikiem Świętego Mikołaja. Kolejną atrakcję przygotowano w Mszanie Dolnej, gdzie zostanie udostępniona dla zwiedzających zabytkowa nastawnia z 1886 roku. Powrót pociągu do Chabówki nastąpi około 13:00 (drugi kurs wyrusza około 15:40). Na tym nie koniec mikołajkowych atrakcji, gdyż po przyjeździe do Chabówki pasażerowie będą mieli możliwość zwiedzenia ekspozycji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Na koniec, na terenie historycznego Skansenu zaplanowano ognisko oraz ciepłe napoje.
 
Retro pociąg na szlaku-Podhale 
 

Wszystkie te przejazdy zostaną zorganizowane przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei w ramach projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej", który ma na celu stworzenie atrakcji turystycznej obejmujące przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach. Przejazd wiedzie przez najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz. Zabytkowy tabor i obsługę tradycyjnie już zapewni Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce-będący partnerem strategicznym projektu.

Stoi na stacji lokomotywa 

Galicyjska Kolej Transwersalna– "k.k. Galizische Transversalbahn" została wybudowana w latach 1882 – 1884 tworząc ciąg komunikacyjny Cadca (obecnie Republika Słowacji) – Zwardoń – Żywiec – Sucha Beskidzka – Chabówka – Nowy Sącz – Stróże – Nowy Zagórz – Stryj (obecnie Ukraina) – Stanisławów – Husiatyń. Łączna długość wybudowanej w dwa lata trasy wyniosła 577 km. Nadal też budzi uzasadniony podziw, biorąc pod uwagę poziom ówczesnej techniki. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce zgromadził wiele wartościowych z historycznego punktu widzenia eksponatów, które często nadal służą przy organizacji takich przejazdów jak te wspomniane ale i są wykorzystywane przy produkcjach filmowych.

Źródło:kolejegalicyjskie.pl

 

                                        Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na https://www.facebook.com/Otopodhale- dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak

 

 Rozkład jazdy


Noclegi

U TUTKI Pokoje GościnneU TUTKI Pokoje Gościnne
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle, malownicza miejscowość położona na skraju Tatrzańskiego Parku.
Ośrodek Wczasowy "Borowy"Ośrodek Wczasowy "Borowy"
Biały Dunajec / Nocleg
Biały Dunajec - gdzie znajduje się nasz ośrodek, to piękna miejscowość.
Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.
Restauracje

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.
Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,

Warto przeczytać

E-kartki góry