IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

W krainie górali-Zagórzan

2015-11-25 //Wstecz
W krainie górali-ZagórzanNa styku szlaków komunikacyjnych-drogowych, kolejowych i turystycznych, nieco na uboczu, z dala od utartego traktu wiodącego w góry leży otulona tajemniczymi Gorcami-Mszana Dolna

Stolicą górali Zagórzan- grupy etnicznej zamieszkującej doliny między Beskidem Wyspowym a Gorcami jest niewielka ale za to malownicza Mszana Dolna. Wiele z miejscowości Podhala swoje powstanie zawdzięcza królewskim nadaniom, w tym chociażby stolica Podhala- Nowy Targ. Nie inaczej było z Mszaną, która do 1345 roku była własnością królewską, czyli do momentu gdy król Kazimierz Wielki przekazał ją za zasługi niejakiemu Mikołajowi Braciejowi. Możemy tylko się domyślać, że był to zasłużony dla królestwa rycerz. Do tego też czasu wymienia się tę osadę jako zagospodarowaną, co świadczy o tym, że miała za sobą już wiele lat istnienia. Burzliwe dzieje sprawiły, że wieś zmieniała właścicieli, aby wejść w posiadanie rodziny Pieniążków w 1524r, która ufundowała tu kościół. Miejscowości pojawiały się, łączyły tworząc większą, tak było z Mszaną, gdzie nad rzeką Mszanką w okolicy obecnego Rynku archeolodzy zlokalizowali jeszcze jedną osadę, o której wzmiankują królewskie dokumenty, to Królewska Góra (Mieścisko)-na pagórku.

Mszana Dolna 
 

W swojej długiej historii wieś była palona, niszczona a następnie odbudowywana. Ciężkie czasy nastały dla Mszany, gdy w 1846 r. w ówczesnej. Galicji wybuchło powstanie chłopskie- zwane też rabacją galicyjską. Wieś po raz kolejny została częściowo zniszczona. Położenie Mszany na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych a w czasach późniejszych również docenienie jej warunków klimatycznych i krajobrazowych powodowały, że stawała się łakomym kąskiem. Szybki wzrost ruchu turystycznego jaki nastąpił po 1930 r. sprawił że rozpoczęła się budowa pierwszych wilii i pensjonatów. Ruch turystyczny pozwolił na bogacenie się mieszkańców. Kres tego boomu przyszedł wraz z II wojną światową. Ofiarą bestialstwa niemieckiego padli tak Polacy jak i ich żydowscy sąsiedzi. Niemcy wymordowali w Mszanie Dolnej i okolicy około 1100 Polaków i Żydów. Harda natura górali dała o sobie niebawem znać i na przełomie lat 1942 i 1943 powstał w Mszanie oddział partyzancki AK "Zawisza", który wchodził w skład I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Ma w swojej historii wiele wzmianek o licznych walkach stoczonych z hitlerowcami, szczególnie na terenie dzisiejszych Gorców.

Beskid Wyspowy 

Czasy powojenne, to okres zajmowania się rolnictwem, rzemiosłem oraz świadczeniem usług na rzecz turystów. Stały rozwój miejscowości sprawił, że w 1952 roku otrzymała ona prawa miejskie. Nadal należy do niewielkich ale szybko rozwijających się miasteczek Podhala. Zasłużenie cieszy się wielkim wzięciem wśród turystów, którzy ze względu na jej położenie, doceniają piękno krajobrazów. Mszana Dolna jest obecnie atrakcyjną miejscowością wypoczynkową i turystyczną. Jej wartość wypoczynkową podkreśla stosunkowo łagodny jak na tutejsze warunki—górski klimat. W lecie oferuje możliwości organizowania bardzo ciekawych wycieczek górskich tak pieszych jak i rowerowych. Zimą kusi ofertą okolicznych wyciągów i tras narciarskich. Przez Mszanę wiedzie historyczny szlak kolei galicyjskiej i nadal można tu zakosztować przyjemności podróżowania pociągiem na parę.

Mszana Dolna 

Przez Mszanę Dolną prowadzi też jedna z ciekawszych dróg samochodowych przez Podhale, do Zakopanego. Jest dłuższa od "zakopianki" o ok. 30 km, ale za to ładniejsza i ciekawsza trasa wiodąca pod Tatry. Do jej pokonania wystarczą nieco ponad 2h. Po drodze mijamy kilkanaście zajazdów i restauracji oraz kilka stacji paliwowych.

Dzisiejsza Mszana Dolna położona jest na skrzyżowaniu atrakcyjnych i ważnych szlaków komunikacyjnych wiodących do i z Nowego Sącza, Krakowa, Rabki Zdrój. Ma to wpływ na jej stale wysoką popularność co przekłada się na korzystanie z atrakcyjnych walorów letniskowych. Turyści licznie korzystają z licznie oznakowanych szlaków turystycznych biegnących daleko poza obszar. Malowniczy pejzaż gór i dolin, żywicznych lasów oraz czyste górskie powietrze sprawia, że miasto jest ciągle atrakcyjne krajobrazowo, turystycznie i klimatycznie.

Mszana Dolna 

Stąd wyruszymy na szczyty:

  • MOGIELICA 1171 m.n.p.m., która jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego. Ze szczytu i zbocza rozpościerają się na południe zapierające dech widoki na Gorce i pasmo Tatr. Pięknymi widokami można się także delektować patrząc na zachód i północny wschód. Mogielica należy do Korony Gór Polski. Popularność szczytu wzrosła od czasu wybudowania na nim wieży widokowej. Z trasy wędrówek podziwiać możemy wspaniałe widoki na :Beskid Żywiecki, Gorce, Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, a także czasem na Kraków, Dobrą, Jurków, Słopnice, Szczawę i Limanową. Z jej szczytu zrzucano niegdyś ciała samobójców, głównie tzw."obwiesiów".
  • ŚNIEŻNICA (1006 m n.p.m)to szczyt górski w Beskidzie Wyspowym i wznosi się ponad okolicznymi miejscowościami: Kasina Wielka, Gruszowiec, Dobra, Porąbka i Wola Skrzydlańska. Zimą, dużą popularnością cieszy się wyciąg narciarski "Śnieżnica", leżący na północno-zachodnich stokach góry Śnieżnicy, w Kasinie Wielkiej.Obok znajduje się niewielki cmentarz wojenny z I wojny światowej. Bardzo ciekawym miejscem jest rezerwat przyrody ze 150-letnimi bukami.
  • LUBOGOSZCZ - 967 m n.p.m.to góra zlokalizowana na północ od Mszany Dolnej. Wznosi się ponad miejscowościami: Mszana Dolna, Kasinka Mała i Kasina Wielka, znajduje się więc całkowicie w obrębie gminy Mszana Dolna. Ma długi grzbiet, w którym w kierunku od zachodu na wschód wyróżnia się 3 wierzchołki: Zapadlisko (766 m), Lubogoszcz Zachodni (952 m) i najwyższy wschodni Lubogoszcz (968 m). SZCZEBEL - 977 m n.p.m.
  • TURBACZ - 1310 mn.p.m.jest najwyższym szczytem Gorców (1310 m npm ). Jego wierzchołek to spłaszczona kopuła pokryta lasem świerkowym. Aby dostać się na szlak trzeba z Mszany Dolnej dojechać do Koninek. Szlak wiedzie obok Suhory (1000 m). Tu na szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Powstało w 1987 r. dzięki Wyższej Szkole Pedagogicznej z Krakowa. Z Suhory powędrujemy na Obidowiec w stronę Starych Wierchów. Szlakiem tym można dojść na szczyt Turbacza.
Trasy rowerowe w Gorcach

Jesienny spacer po Gorcach, to najlepszy sposób na poprawę naszego samopoczucia. Góry o tej porze roku nie dość, że są wolne od wzmożonego ruchu turystycznego, to dodatkowo olśniewają pięknymi krajobrazami.
Źródło:igorce.eu

  
Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na https://www.facebook.com/Otopodhale- dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak 

 Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
DW U Tośki 1DW U Tośki 1
Murzasichle / Nocleg
Dom wczasowy "U Tośki" powstał zimą 1987 roku. Jest on jakby rodzinną tradyc
Restauracje

Koci ZamekKoci Zamek
Szczawnica / Restauracja
W podziemiach "Kociego Zamku" urządzono restaurację, gdzie w miłej atmosferz
KARCZMA Regionalna Rusiń-SkiKARCZMA Regionalna Rusiń-Ski
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
ZAPRASZAMY do Regionalnej Karczmy z pysznym jedzeniem.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim

Warto przeczytać

E-kartki góry